Premier Morawiecki kreśli plan polityki międzynarodowej. Polska "zwornikiem" między UE i USA

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu "Gazecie Polskiej", a fragmenty już pojawiły się w internecie. Według szefa rządu Polska mogłaby stać się "zwornikiem" lub "integratorem" między Stanami Zjednoczonymi i UE.

Wywiad z premierem Mateuszem Morawieckim pojawi się w "Gazecie Polskiej" 13 czerwca, ale serwis niezalezna.pl udostępnił jego fragmenty w niedzielę. Jeden z przytoczonych wątków dotyczy polityki międzynarodowej w kontekście Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Jak wskazuje szef rządu, Polska musi patrzeć zarówno na USA, z którymi sojusz "gwarantuje nam bezpieczeństwo", ale też na Unię Europejską, m.in. w kontekście unijnych funduszy czy współpracy w ramach Wspólnoty.

Każdy zapewne dostrzega, że drogi Unii i Ameryki zaczęły się dość mocno rozchodzić i teraz od nas zależy, czy zbudujemy sobie pozycję zwornika, integratora pomiędzy tymi dwoma bytami, czy będziemy w niekomfortowej sytuacji ciągłego manewrowania między nimi

- mówi "Gazecie Polskiej" Mateusz Morawiecki.

Premier podkreśla, że chce, by w przyszłości Polsce przypadła właśnie rola "zwornika" czy "integratora", ponieważ wiążą się z nią duże szanse dla naszego kraju. Zapewnia również, że jego rząd pracuje na rzecz własnie takiego scenariusza.

Mateusz Morawiecki nazywa opozycję "turboliberalną". "Ludzie o kamiennych sercach"

Więcej o: