Premier Morawiecki kreśli plan polityki międzynarodowej. Polska "zwornikiem" między UE i USA

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu "Gazecie Polskiej", a fragmenty już pojawiły się w internecie. Według szefa rządu Polska mogłaby stać się "zwornikiem" lub "integratorem" między Stanami Zjednoczonymi i UE.

Wywiad z premierem Mateuszem Morawieckim pojawi się w "Gazecie Polskiej" 13 czerwca, ale serwis niezalezna.pl udostępnił jego fragmenty w niedzielę. Jeden z przytoczonych wątków dotyczy polityki międzynarodowej w kontekście Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Jak wskazuje szef rządu, Polska musi patrzeć zarówno na USA, z którymi sojusz "gwarantuje nam bezpieczeństwo", ale też na Unię Europejską, m.in. w kontekście unijnych funduszy czy współpracy w ramach Wspólnoty.

Każdy zapewne dostrzega, że drogi Unii i Ameryki zaczęły się dość mocno rozchodzić i teraz od nas zależy, czy zbudujemy sobie pozycję zwornika, integratora pomiędzy tymi dwoma bytami, czy będziemy w niekomfortowej sytuacji ciągłego manewrowania między nimi

- mówi "Gazecie Polskiej" Mateusz Morawiecki.

Premier podkreśla, że chce, by w przyszłości Polsce przypadła właśnie rola "zwornika" czy "integratora", ponieważ wiążą się z nią duże szanse dla naszego kraju. Zapewnia również, że jego rząd pracuje na rzecz własnie takiego scenariusza.

Mateusz Morawiecki nazywa opozycję "turboliberalną". "Ludzie o kamiennych sercach"

Więcej o:
Komentarze (269)
Mateusz Morawiecki: Chcemy, by Polska była zwornikiem UE i USA
Zaloguj się
 • silthor

  Oceniono 46 razy 36

  Ma rację, przecież to oczywiste, że jeśli Waszyngton będzie chciał rozmawiać z Brukselą, to poprosi Morawieckiego o pomoc. Amerykańska dyplomacja nie ma odpowiednich kadr do tego i nawet nie wiedzą jak dzwonić do Brukseli. Generalnie nie ma najmniejszych wątpliwości, że już za kilka tygodni ONZ zgodną decyzją Ogólnego Zgromadzenia i całej Rady Bezpieczeństwa (w tym Rosji i Chin) poprosi Polskę o przewodnictwo nad światem.

 • dyst2

  Oceniono 41 razy 29

  Fantazje zaklamanego gnojka. Polska to malo znaczacy kraik na wschodzie, ktorego losem nikt na zachodzie sie nie przejmuje a nawet bez zalu oddaloby do strefy rosyjskiej.

 • gj61

  Oceniono 38 razy 28

  Sny o potędze.... Oj, Matju, Matju pomażyć można ale czasami trzeba przestać bredzić jak potłuczony i wytrzeźwieć. Chociaż na chwilkę! Zwornikiem.... Jezu, co za megaloman.

 • ad2009

  Oceniono 39 razy 27

  Ta glupia , idealistyczna postawa. Przedmurze, Chrystus narodow, re-chrystianizator i wieczna ofiara losu i historii. Marzenia o mocarstwowosci i jakimkolwiek znaczeniu w polityce, przy braku jakichkolwiek podstaw. Nam sie po prostu NALEZY.

 • krynolinka

  Oceniono 36 razy 22

  W tej sytuacji to zachodzi podejrzenie, że pan premier ma izolator pomiędzy mózgiem a realem.

 • balcerowicz_musi_wrocic

  Oceniono 34 razy 22

  W efekcie będziemy takim zwornikiem, jakim byliśmy między III Rzeszą i Związkiem Sowieckim.

 • kiks11

  Oceniono 28 razy 20

  że co?, Że czym? Chłoptasia zupełnie porąbało, albo z prezespanem jest bardzo źle i zaczęła się walka o schedę, a to oznacza populizm i klepanie debilizmów na niespotykaną skalę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX