PiS na czele, PO z dwucyfrową stratą do lidera. Nowoczesna już na poziomie Razem [SONDAŻ]

Nowy sondaż przynosi dobre wieści dla PiS i fatalne dla opozycji. PO - mimo wzrostu poparcia - pozostaje z 12 punktami procentowymi straty do Prawa i Sprawiedliwości. Nawet wspólnymi siłami opozycja nie dałaby rady pokonać PiS.

"Wiadomości" TVP opublikowały wyniki najnowszego sondażu politycznego, bazującego na danych z początku czerwca i przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster. Wygrywa w nim zdecydowanie Prawo i Sprawiedliwość (w koalicji Zjednoczonej Prawicy), które wskazało 40 proc. respondentów.

Druga na podium Platforma Obywatelska może liczyć na 28 proc. głosów - o 12 punktów procentowych mniej od lidera. Później można pisać już o naprawdę niewielkim poparciu dla innych partii. Trzecie ugrupowanie w sondażu Kukiz'15 odnotowało już tylko 8 proc. poparcia.

Nowoczesna poza Sejmem

Do Sejmu weszłyby jeszcze: Sojusz Lewicy Demokratycznej (7 proc.) i Polskie Stronnictwo Ludowe (5 proc.). Taki układ sił dałby zaledwie remis w porównaniu Zjednoczonej Prawicy i zjednoczonych partii opozycji (zakładając blok PO-SLD-PSL, bez uwzględnienia Kukiz'15).

Pod progiem wyborczym w sondażu znalazły się natomiast: Nowoczesna, Wolność (partia Janusza Korwin-Mikkego) i Partia Razem - wszystkie uzyskały po 4 proc. poparcia.

Majowy sondaż dla "Wiadomości"

W ostatnim sondażu, także przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Wiadomości" (opublikowano go 12 maja) Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 43 proc. poparcia, a PO 20 proc. W porównaniu do czerwcowego badania mamy więc spadek PiS o 3 pkt. proc. i wzrost poparcia dla PO o 8 pkt. proc.

W majowym sondażu SLD zanotowało 9 proc. poparcia, Kukiz'15 - 8. Wtedy do Sejmu dostałaby się także Nowoczesna z 6 proc. poparcia oraz PSL i Partia Razem - 5 proc.

Czerwcowy sondaż, a niezdecydowani

Warto zauważyć, że z sondażu wynikałoby, że wszyscy ankietowani wskazali swoje preferencje wyborcze. Ponieważ wszystkie wskazania, zsumowane, dają wynik 100 pkt. proc., w wynikach sondażu nie wyszczególniono, ilu respondentów udzieliło np. odpowiedzi "trudno powiedzieć" czy "niezdecydowany".

Sondaż został przeprowadzony na zlecenie "Wiadomości" TVP w dniach 6-7 czerwca na reprezentatywnej próbie 1073 dorosłych Polaków.

Sejm o nagrodach. Prezesa PiS nie ma na sali, a Arłukowicz szuka Beaty Szydło

Więcej o: