Okazją do wysłuchania miałoby być spotkanie unijnych ministrów do spraw europejskich 26 czerwca w Luksemburgu.
Brukselska korespondentka Polskiego Radia dowiedziała się nieoficjalnie, że wniosek Komisji poparło osiem krajów - Niemcy, Francja, państwa Beneluksu i państwa skandynawskie. Sprzeciwiły się Polska i Węgry. Bułgaria, kierująca pracami Unii Europejskiej poinformowała, że przyjmuje do wiadomości prośbę Komisji i że w przyszłym tygodniu kraje członkowskie ostatecznie zdecydują, czy wysłuchanie się odbędzie na najbliższym posiedzeniu unijnych ministrów do spraw europejskich.
Komisja Europejska nie ustępuje
Sam wniosek Komisji Europejskiej oznacza, że nie zamierza ona rezygnować z procedury przeciwko Polsce i nadal będzie domagać się zmian w reformie sądownictwa. Wprawdzie w ostatnich dniach wiele było doniesień o różnicy zdań w tej sprawie między przewodniczący Komisji Jean-Claudem Junckerem a jego zastępcą Fransem Timmermansem, ale wiele wskazuje na to, że na razie utrzymywany jest twardszy kurs wobec Polski.
Rząd PiS, na apele o wprowadzenie kolejnych zmian w reformie sądownictwa odpowiada, że wprowadził już pewne korekty i ruch należy do Komisji. Takim ruchem, jak można usłyszeć, mogłyby być wycofanie pozwu z unijnego Trybunału Sprawiedliwości dotyczącego ustawy o sądach powszechnych.