Senat za obniżeniem wynagrodzeń parlamentarzystów. Nie zgłosili poprawek

Senat bez poprawek przyjął ustawę o obniżeniu uposażeń posłów i senatorów. Po podpisie prezydenta wynagrodzenie parlamentarzystów będzie niższe o 20 procent.

Za głosowało 58 senatorów, przeciw był jeden, a dwóch wstrzymało się. W głosowaniu nie wzięli udziału przedstawiciele Platformy Obywatelskiej.
Ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora, którą Sejm przyjął w maju przewiduje obniżenie uposażeń parlamentarzystów o 20 procent. Będą one wynosiły 80 procent wynagrodzenia podsekretarza stanu, które regulują przepisy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.
Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Po zmianach ok. 8 tysięcy brutto 

Zgodnie z projektem pensja posłów i senatorów będzie o 20 proc. mniejsza, a obniżka miałaby zacząć obowiązywać jeszcze w tej kadencji. Jej wysokość dotychczas była taka sama, jak wynagrodzenie podsekretarza stanu (ustalały je przepisy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe). Teraz posłowie zarabiają z tego tytułu 9892,30 zł brutto. Po zmianie będzie to więc niewiele ponad 7,9 tys. zł brutto.

Diety poselskie bez zmian

Nowelizacja ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora obejmuje też diety parlamentarne, jest to jednak zmiana kosmetyczna. Według obecnie obowiązującej ustawy stanowi ona 25 proc. uposażenia parlamentarzysty, a te po nowelizacji zostanie obniżone.

Żeby nie doszło do pomniejszenia diety, wprowadzono drobną zmianę: wysokość diety ma być zależna od wynagrodzenia podsekretarza stanu. Pozostanie więc na dotychczasowym poziomie 2473,08 zł brutto.

Więcej o: