Wildstein i Bujak w kapitule Orderu Orła Białego. Będą decydować, kto zasługuje na odznaczenie

Publicysta Bronisław Wildstein i fotograf Adam Bujak zasilą szeregi kapituły Orderu Orła Białego. Wspólnie z Andrzejem Dudą będą decydować, komu należy się to najwyższe polskie odznaczenie.

Bronisław Wildstein jest kawalerem orderu od 2016 roku. Prawicowy publicysta, były szef TVP, został uhonorowany "za znamienite zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w działalności publicznej i pracy dziennikarskiej". Fotograf Adam Bujak odebrał order rok później "w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz rozwoju i popularyzowania kultury chrześcijańskiej". 

Teraz obaj zasilą skład kapituły najwyższego państwowego odznaczenia. 

O powierzeniu im miejsca w kapitule orderu, w której zasiadaniu mogą zasiadać wyłącznie jego kawalerowie, zdecydowali członkowie kapituły - Zofia Romaszewska, Michał Kleiber, Bogusław Nizieński i Michał Lorenc, dla którego było to ostanie posiedzenie. Tym samym pięcioosobowy skład kapituły orderu został ponownie skompletowany. 

Dwa lata temu Duda był sam

W styczniu 2016 roku w kapitule został jedynie Wielki Mistrz Orderu Andrzej Duda ( urzędujący prezydent automatycznie obejmuje tą funkcję). Pozostali członkowie zrezygnowali. Odeszli Aleksander Hall, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, kompozytor Krzysztof Penderecki oraz historyk Henryk Samsonowicz.

Hall i Samsonowicz zrobili to w proteście przeciw ułaskawieniu byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego przez Andrzeja Dudę.

Odznaczeni Jan Paweł II i królowa Elżbieta

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej. Jest przyznawane za wybitne zasługi cywilne i wojskowe dla Polski. Wśród odznaczonych są m.in Jan Paweł II, Czesław Miłosz, Anna Walentynowicz, Wisława Szymborska i ks. Jerzy Popiełuszko. Jego kawalerami mogą być też cudzoziemcy. Wśród nich są m.in. królowa Elżbieta II,  Vaclav Havel i Helmut Kohl.  

Prezydent wręczył Ordery Orła Białego. Wyróżnieni m.in. Wildstein, Kleiber i Szewińska

Więcej o: