Jest nowy wiceminister w MSZ. Zastąpi Magierowskiego, który ma zostać ambasadorem z Izraelu

Szymon Szynkowski vel Sęk został nowym wiceministrem spraw zagranicznych. Nowy sekretarz stanu w resorcie kierowanym przez Jacka Czaputowicza ma być odpowiedzialny między innymi za politykę europejską, azjatycką oraz dyplomację ekonomiczną.

Szymon Szynkowski vel Sęk jest posłem Prawa i Sprawiedliwości. Ze stanowiska podsekretarza został odwołany Marek Magierowski, w związku z planowanym objęciem placówki zagranicznej.

W maju jego kandydaturę na ambasadora w Izraelu pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja spraw zagranicznych.

Marek Magierowski trafił do MSZ po tym, jak przestał być rzecznikiem prezydenta Andrzeja Dudy. Kilka miesięcy temu, w szczycie kryzysu dyplomatycznego między Polską z Izraelem, pojawiły się informacje, że ma on zostać ambasadorem w tym kraju. Potwierdzono to oficjalnie w kwietniu. Kandydatura Marka Magierowskiego została już pozytywnie zaopiniowana w parlamencie

Szymon Szynkowski vel Sęk w tej kadencji po raz pierwszy sprawuje mandat posła. 36-letni polityk ukończył stosunki międzynarodowe na UAM w Poznaniu. W Sejmie należy m.in. do Komisji do Spraw Unii Europejskiej i Komisji Spraw Zagranicznych.

Pożar na linii Polska-Izrael. Kryzys wywołała nowelizacja ustawy o IPN

Więcej o: