Senator PiS krytykuje ustawę, za którą stoi sam Jarosław Kaczyński. "Są równi i równiejsi"

- Są równi i równiejsi - tak senator PiS Jan Maria Jackowski komentuje fakt, że partia chce obniżyć pensje parlamentarzystom - ale nie tym w prezydium Sejmu. Jackowski w rozmowie z Interia.pl mówi także o zarobkach radnych PiS w państwowych spółkach.

Na posiedzeniu w przyszłym tygodniu Senat ma zająć się ustawą, która zmniejszy zarobki posłów i senatorów o 20 proc. 10 maja ustawę przegłosował Sejm. Jeśli ustawa wejdzie w życie, posłowie będą zarabiać niewiele ponad 7,9 tys. zł brutto.

Projekt ogłosił przed miesiącem prezes PiS Jarosław Kaczyński tuż po medialnych doniesieniach o nagrodach dla ministrów rządu Beaty Szydło. 

Jak widać, nie wszyscy z PiS są zadowoleni z pomysłu, przynajmniej w obecnym kształcie. Senator partii rządzącej Jan Maria Jackowski rozmowie z Interia.pl zwracał uwagę, że "obniżka nie dotyczy wszystkich parlamentarzystów".

- Uposażenia członków prezydiów Sejmu i Senatu nie zostaną uszczuplone. Podobnie w przypadku parlamentarzystów, którzy są ministrami lub sekretarzami stanu 

- stwierdził. Ocenił, że skoro kilkudziesięciu parlamentarzystów zachowa dotychczasowe pensje. to znaczy, że "są równi i równiejsi". 

Jackowski o PiS-owskich radnych w spółkach

Senator zwrócił też uwagę na kwestię zarobków w spółkach Skarbu Państwa. Jak powiedział, wg doniesień medialnych "niektórzy radni PiS" zarabiają w państwowych firmach "po kilkaset tysięcy złotych rocznie mimo, że nie zawsze są specjalistami".

- Tego rodzaju sytuacja absolutnie przeczy słowom prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który mówił, że do polityki nie idzie się dla pieniędzy - stwierdził i dodał, że sprawa "wymaga uporządkowania". Senator powiedział także, że wie o napięciach w lokalnych strukturach PiS po obniżeniu pensji samorządowców. 

Czy Jackowski poprze ustawę? W wywiadzie nie złożył jednoznacznej deklaracji. Stwierdził, że senacka część klubu PiS jeszcze nie dyskutowała o tej sprawie, ale zapewnił, że gdy tak się stanie, to zagłosuje zgodnie ze stanowiskiem klubu. Zwracał też uwagę, że mogą pojawić się poprawki do ustawy. 

- Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki powiedział zresztą, że jest to gest pod publiczkę, a więc element populizmu. Tyle mogę na ten temat powiedzieć - skomentował kwestię podwyżek senator PiS.

Sondaż: Posłowie powinni zarabiać maksymalnie 3550 zł na rękę

Co o zarobkach posłów sądzi społeczeństwo? Z przeprowadzonego w maju sondażu dla Gazeta.pl wynika, że prawie połowa Polaków chce, by posłowie zarabiali nie więcej niż 5000 zł brutto, czyli 3550 zł na rękę. 

Prawie 30 proc. respondentów uznaje, że adekwatna pensja mieści się w przedziale 5001-7500 zł brutto.

Ile powinni zarabiać posłowie? Sondaż Gazeta.plIle powinni zarabiać posłowie? Sondaż Gazeta.pl Marta Kondrusik / Gazeta.pl

Czytaj opinie na temat zarobków posłów:

Więcej o: