Rafał Trzaskowski: Chciałbym jako pierwszy prezydent udzielić ślubu parze homoseksualnej

Rafał Trzaskowski ma nadzieję jako pierwszy prezydent Warszawy udzielić ślubu parze homoseksualnej. Tak wyznał wczoraj w "Kropce nad i". - To są moje osobiste przekonania - powiedział na zakończenie programu kandydat PO na głowę stolicy.

Rafał Trzaskowski otwarcie przyznał, że chce ustanowienia w Polsce związków partnerskich dla osób tej samej płci. – Tak, ja bym chciał, aby były związki partnerskie – powiedział poseł. Na ustawiczne pytania Moniki Olejnik, czy jest również za ślubem dla osób homoseksualnych, odpowiedział: zacznijmy od związków partnerskich.

Trzaskowski za związkami partnerskimi

– Trzeba by było zmienić w tym momencie prawo w Polsce. Ja uważam, że kwestia dotycząca związków partnerskich, dotyczy praw obywatelskich. I bardzo bym chciał być pierwszym prezydentem Warszawy, który takiego ślubu mógłby udzielić. – powiedział Trzaskowki. Dodał, że członkowie jego partii są zróżnicowani pod względem poglądów: "U nas w PO, są bardzo różne poglądy. I takie jak moje, i te bardziej konserwatywne."

Rafał Trzaskowski. Wywiad z kandydatem na prezydenta Warszawy >>>

Trzaskowski o cięciach KE

Rafał Trzaskowski wypowiedział się również na temat cięć budżetowych Komisji Europejskiej w zakresie polityki spójności. Zgodnie z nimi Polska otrzymywałaby o prawie 20 mld euro mniej niż dotychczas. Trzaskowski ocenia, że powodem cięć są rządy obecnej władzy. Według niego "PiS łamie praworządność i konstytucję" oraz nie posiada żadnych sojuszników w UE. Poseł obawia się też, że cięcia będą jeszcze wyższe. – Nie zapłaci za to prezes Kaczyński swoją limuzyną, ochroniarzami, fundacjami, tylko zapłacimy my – dodał na koniec. Jak zauważa, połowa inwestycji przeprowadzonych w ostatnich latach w Warszawie była realizowana z pieniędzy unijnych.

Więcej o: