PO zmniejsza dystans do PiS w najnowszym sondażu. Najwięcej traci ugrupowanie Kukiza

PiS zalicza spadek, a wynik PO rośnie w nowym sondażu IBRIS. Według jego wyników w Sejmie znalazłyby się jeszcze trzy ugrupowania, przy czym ruch Pawła Kukiza i PSL są na granicy progu wyborczego.

33,3 proc. badanych w sondażu IBRIS dla Onet.pl zagłosowałyby na Prawo i Sprawiedliwość. To najlepszy wynik, jednak poparcie partii spadło o 1,2 punktu procentowego w porównaniu z analogicznym sondażem sprzed miesiąca. Z kolei o 3,3 p.p. więcej chce głosować na PO, która uzyskała wynik 27,6 proc. 

Na trzeciej pozycji jest SLD, które od pewnego czasu zyskuje w sondażach i w wielu okazuje się być trzecią siłą w parlamencie.

Na granicy progu wyborczego znajdują się PSL, na które głosowałoby 5,3 proc. respondentów (spadek o 1,3 p.p.) oraz Kukiz'15 z wynikiem 5,2 proc. To ugrupowanie zaliczyło największy spadek - jego wynik jest mniejszy o 4,6 punktu, czyli prawie połowę. 

Poniżej progu wyborczego są Nowoczesna (4,1 proc.), partia Razem (3,2 proc.) i Wolność (2 proc.).

Stosunkowo duża jest grupa niezdecydowanych wyborów. 9,4 proc. ankietowanych nie wie na kogo głosować lub jest niezdecydowana.

61,2 proc. badanych odpowiedziało "zdecydowanie tak" lub "raczej tak" na pytanie, czy wzięłoby udział w wyborach. Prawie jedna czwarta odpowiedziała, że zdecydowanie nie zagłosuje. 

Polacy są za zmianami w rządzie

"Rzeczpospolita" opublikowała dziś wyniki innego sondażu IBRIS. Dotyczy on potencjalnych zmian w rządzie. Jak informowaliśmy dziś w Gazeta.pl, premier Mateusz Morawiecki chciał się pozbyć z rządu obciążających go ministrów, jednak ewentualne dymisje zostały odłożone na po wyborach samorządowych. 

Z sondażu dla "Rz" wynika, że 68 proc. badanych chciałoby wymiany niektórych ministrów w rządzie Morawieckiego. Zmian w składzie Rady Ministrów chcą nie tylko zwolennicy opozycji, ale też 36 proc. osób, które deklarują poparcie dla PiS.

Więcej o: