Seria pożarów składowisk. Rząd zawiadamia ABW i zapowiada walkę z "mafią śmieciową"

Premier, szef MSWiA oraz minister środowiska przedstawili plany rządu dotyczące serii pożarów składowisk śmieci. Chcą m.in. zmiany przepisów związanych z importem odpadów, o sprawie zawiadomiono także ABW.

Na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Joachim Brudziński oraz minister środowiska Henryk Kowalczyk, przedstawili plany rządu ws. pożarów na wysypiskach, które ostatnio występują w kraju. W poniedziałek płonęło wysypisko we Wszedniu

Premier poinformował, że sprawa pożarów wysypisk śmieci została zgłoszona do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dodał, że zobowiązał prokuratora generalnego, by podjął zdecydowane działania, jeśli chodzi o prowadzenie postępowań w tych sprawach.

Mateusz Morawiecki zapowiedział też wzmożone kontrole składowisk odpadów, a ostatnie pożarynazwał "nielegalnym procederem, z którym będziemy walczyć".

Wraz z tymi zapowiedziami przyszły zapewnienia, że rząd przystąpi do zmieniania zasad związanych z importem odpadów. Jak mówił, są one wwożone do Polski jako przeznaczone do recyklingu, nie wiadomo natomiast, co dokładnie się z nimi dzieje później.

"Będą propozycje rozwiązań tego problemu"

Z kolei Kowalczyk zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni przedstawione zostaną kompleksowe rozwiązania dotyczące składowisk odpadów. Jeszcze przed konferencją minister środowiska stwierdził, że jego zdaniem "mamy do czynienia z mafią śmieciową".

Wspólnie z ministerstwem środowiska działać ma MSWiA.

Potrzebne są skutecznie narzędzia, aby eliminować proceder wwożenia do Polski różnego rodzaju śmieci zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu obywateli. We współpracy z policją i ministerstwem środowiska przygotujemy konkretne propozycje skutecznych rozwiązań tego problemu

- zapowiedział Joachim Brudziński.

Seria pożarów składowisk odpadów w Polsce

Zgierz, Olsztyn, Trzebinia - to między innymi w tych miejscowościach wybuchły pożary składowisk odpadów. Można mówić o czarnej serii, bo tylko w tym miesiącu doszło do kilku takich zdarzeń w całej Polsce.

W każdym z miejsc, w którym pojawił się pożar, prokuratura wszczyna śledztwa. Śledczy mają ustalić m.in., czy zachodzą związki między tymi pożarami.

Wielkie pieniądze i częste pożary. "Zero tolerancji dla mafii śmieciowej"

Więcej o:
Komentarze (92)
Pożary składowisk odpadów. Rządowe zapowiedzi rozwiązań
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 29 razy 21

  Od początku roku spłonęło prawie siedemdziesiąt składów, pan premier w maju się zorientował, że nie jest to problem lokalny?
  Brudziński pomylił Zgierz ze Zegrzem i zapomniał jak się nazywa komendant główny..Podtrute to towarzystwo nieźle.

 • jxl82

  Oceniono 20 razy 18

  Pożar w Burdelu. Pis powinien czuć się jak w domu. Przynajmniej poseł Pięta.

 • mdzj

  Oceniono 16 razy 14

  > przedstawili plany rządu

  Plany?!!
  Haaaalllloooo! Rządzicie od 2.5 roku!
  O problemach z nielegalnym przywozem i składowaniem śmieciami wiadomo od dawna, Ustawa, która to reguluje pochodzi, jak słyszałem, z 2007 roku (sic!) . Chiny zablokowały import śmieci w ubiegłym roku.
  A wy teraz p......cie o PLANACH ???

 • viaac

  Oceniono 20 razy 14

  Wojna mafii śmieciowej ze śmieciową władzą.
  Po obydwu trzeba będzie sprzątać.

 • condor-2

  Oceniono 15 razy 11

  zrobili z Polski śmietnik europy,zakazać sprowadzania śmieci,skorumpowani urzednicy legalizują wysypiska.a nieroby z ochrony środowiska rozkładają ręce,trza to wszystko wziasc za morde i walic z grubej rury,milionowe kary i pierdel na lata.

 • owca888

  Oceniono 11 razy 9

  Kochana ABW nieźle się opier.dziela.
  Nie od dziś wiadomo, że camorra jest mocno obecna w Polsce. A we Włoszech słynie wręcz z nielegalnej "utylizacji" śmieci, o czym pisał już Saviano w swojej paradokumentalnej książce "Gomorra". Tu potrzebne są działania szerzej zakrojone, moje kochane pisdoopki.

 • tetradrachma

  Oceniono 9 razy 7

  Wy, wszyscy rządzący, jesteście importowaną z Rosji...... mafia śmieciową !

 • antykaczysta40

  Oceniono 9 razy 7

  Rząd zawiadamia ABW. Wy ku... w tym abw to już nie macie wstydu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX