Seria pożarów składowisk. Rząd zawiadamia ABW i zapowiada walkę z "mafią śmieciową"

Premier, szef MSWiA oraz minister środowiska przedstawili plany rządu dotyczące serii pożarów składowisk śmieci. Chcą m.in. zmiany przepisów związanych z importem odpadów, o sprawie zawiadomiono także ABW.

Na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Joachim Brudziński oraz minister środowiska Henryk Kowalczyk, przedstawili plany rządu ws. pożarów na wysypiskach, które ostatnio występują w kraju. W poniedziałek płonęło wysypisko we Wszedniu

Premier poinformował, że sprawa pożarów wysypisk śmieci została zgłoszona do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dodał, że zobowiązał prokuratora generalnego, by podjął zdecydowane działania, jeśli chodzi o prowadzenie postępowań w tych sprawach.

Mateusz Morawiecki zapowiedział też wzmożone kontrole składowisk odpadów, a ostatnie pożarynazwał "nielegalnym procederem, z którym będziemy walczyć".

Wraz z tymi zapowiedziami przyszły zapewnienia, że rząd przystąpi do zmieniania zasad związanych z importem odpadów. Jak mówił, są one wwożone do Polski jako przeznaczone do recyklingu, nie wiadomo natomiast, co dokładnie się z nimi dzieje później.

"Będą propozycje rozwiązań tego problemu"

Z kolei Kowalczyk zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni przedstawione zostaną kompleksowe rozwiązania dotyczące składowisk odpadów. Jeszcze przed konferencją minister środowiska stwierdził, że jego zdaniem "mamy do czynienia z mafią śmieciową".

Wspólnie z ministerstwem środowiska działać ma MSWiA.

Potrzebne są skutecznie narzędzia, aby eliminować proceder wwożenia do Polski różnego rodzaju śmieci zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu obywateli. We współpracy z policją i ministerstwem środowiska przygotujemy konkretne propozycje skutecznych rozwiązań tego problemu

- zapowiedział Joachim Brudziński.

Seria pożarów składowisk odpadów w Polsce

Zgierz, Olsztyn, Trzebinia - to między innymi w tych miejscowościach wybuchły pożary składowisk odpadów. Można mówić o czarnej serii, bo tylko w tym miesiącu doszło do kilku takich zdarzeń w całej Polsce.

W każdym z miejsc, w którym pojawił się pożar, prokuratura wszczyna śledztwa. Śledczy mają ustalić m.in., czy zachodzą związki między tymi pożarami.

Wielkie pieniądze i częste pożary. "Zero tolerancji dla mafii śmieciowej"

Więcej o: