Szef PISM Sławomir Dębski nie został wpuszczony do Rosji. MSZ wzywa ambasadora

Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski został zatrzymany na lotnisku Domodiedowo. Rosjanie nie podali przyczyn odmowy wjazdu. MSZ wezwało ambasadora Rosji w Polsce w tej sprawie.

Rosyjskie służby graniczne nie wpuściły do Rosji dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych dr Sławomira Dębskiego. Polak został zatrzymany na lotnisku Domodiedowo niedaleko Moskwy.

Wcześniej o niewpuszczeniu dr Dębskiego do Rosji pisał na Twitterze dziennikarz Tomasz Kułakowski, który wskazywał, że Rosjanie nie podali przyczyn odmowy wjazdu.

Według ambasadora Rosji w Warszawie Siergieja Andriejewa, niewpuszczenie Sławomira Dębskiego to ze strony Federacji Rosyjskiej działanie odwetowe.

Agencja Ria Novosti, która cytuje wypowiedź Andriejewa, podała, że Moskwa zastosowała retorsje w związku z zablokowaniem przez Warszawę wjazdu do Unii Europejskiej rosyjskim politologom: Olegowi Bondarence i Aleksiejowi Martynowowi. Obaj są znani z prezentowania prokremlowskiego punktu widzenia i uczestniczenia w propagandowych programach rosyjskiej telewizji państwowej.

MSZ ws. zatrzymania Sławomira Dębskiego

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zażądało od Rosji wyjaśnień w tej sprawie.

"Do MSZ został niezwłocznie wezwany Ambasador Federacji Rosyjskiej Siergiej Andriejew, któremu wręczona została nota protestacyjna" - czytamy na stronie MSZ.

"MSZ ze szczególnym rozczarowaniem odnotowuje tę decyzję rosyjskich władz. Odbieramy to jako kolejny przypadek jednostronnego działania, które nie służy budowaniu zaufania oraz dialogowi środowisk naukowych obu państw oraz Rosji ze społecznością państw demokratycznych" - dodaje resort.

Sławomir Dębski zatrzymany na lotnisku

Zatrzymany na lotnisku Domodiedowo polski politolog Sławomir Dębski od dawna uczestniczy w projektach naukowych i eksperckich organizowanych między innymi przez Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych, który jest ściśle związany z rosyjskim MSZ.

Szef PISM miał wizę wydaną na wniosek tejże uczelni dyplomatycznej. Po zatrzymaniu na lotnisku Dębskiemu wizę anulowano z jednoczesnym zakazem odwiedzania Rosji w ciągu najbliższych 3 lat.

Putin zanurza się w lodowatej wodzie z okazji prawosławnego Święta Chrztu Pańskiego

Więcej o: