Nawet dwa miliardy dolarów zapłacimy za bazę USA w Polsce. Ujawniono szczegóły działań MON

Polska obiecuje zainwestować od 1,5 do 2 miliardów dolarów, by Stany Zjednoczone rozmieściły nad Wisłą dywizję pancerną - ustalił Onet, który dotarł do dokumentu MON w tej sprawie. Dokument powstał, gdy resortem obrony kierował Antoni Macierewicz.

Onet wszedł posiadanie dokumentu "Proposal for a U.S. Permanent Presence in Poland" ("Propozycja stałej amerykańskiej obecności w Polsce" - red.), który - co potwierdziło MON - rozesłano Amerykanom, m.in. Kongresowi, think tankom czy instytucjom rządowym.

W dokumencie zawarto szczegóły negocjacji między Polską a Stanami Zjednoczonymi w zakresie obecności wojsk USA w Polsce, pojawiają się w nim też konkretne kwoty w zamian za bazę.

Polska zobowiązała się wnieść wkład w wysokości 1,5 - 2 mld USD na pokrycie kosztów ułatwienia stacjonowania jednego amerykańskiego oddziału pancernego lub równoważnych sił w Polsce

- czytamy w dokumencie.

Ta kwota ma posłużyć do poprawienia infrastruktury, by do Polski mogli przyjechać nie tylko amerykańscy żołnierze, ale też członkowie ich rodzin.

Wrażliwe dane w dokumencie MON?

Jak wskazuje Onet, w dokumencie pojawiły się mapy przyszłych lokalizacji baz Stanów Zjednoczonych, ale też informacje o infrastrukturze pomocniczej jak szkoły i szpitale. Według rozmówców portalu takie dane nie powinny być upubliczniane, z kolei MON twierdzi, że dane na temat lokalizacji szkół czy szpitali nie należą do wrażliwych.

MON nie chciało przekazać, kto jest twórcą tego dokumentu, krytykowanego m.in. przez byłego szefa resortu Tomasza Siemoniaka (wskazywał, że dokument sprawia wrażenie, jakby "Polska chciała kupować amerykańską bazę wojskową").

Dziwne działania MON

Dokument powstał jeszcze w czasach, gdy resortem obrony kierował Antoni Macierewicz. Wśród jego twórców miał być Dominik Smyrgała, były szef gabinetu politycznego Macierewicza.

To właśnie Smyrgała potwierdził, że dokument powstał na bazie jego notatki, a jego autorami są Bolesław Piasecki (ekspert z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych, były doradca Macierewicza) i grupa oficerów Wojska Polskiego.

Dokument sporządzony przez MON nie był konsultowany ani z MSZ, ani z BBN, a jego ujawnienie i rozesłanie go do szerszego grona krytykuje jeden z rządowych urzędników, który pragnął zachować anonimowość.

Antoni Macierewicz zaprezentował długo oczekiwany raport o katastrofie smoleńskiej

Więcej o:
Komentarze (229)
Amerykańska baza w Polsce. Dokument MON o 2 miliardach dolarów
Zaloguj się
 • jerzysm42

  Oceniono 63 razy 57

  Miliardy na armię amerykańską,
  miliardy na strzelnice,
  miliardy na prywatną armię Macierewicza,
  miliardy na spółki, w których Misiewicze mogą zarobić.
  Miliardy na lotniska, przekopanie Mierzei Wiślanej, ławeczki, pomniki, damy z łasiczką, ochroniarzy małego gnoma, wody geotermalne, walkę z kornikiem.
  ........
  Dla osób z niepełnosprawnością nie ma nawet 500 złotych.

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 51 razy 47

  Jankesi znowu się z nas śmieją. Więcej takich interesów. Antek ty powinieneś być ministrem finansów. Wenezuelę byś nam zafundował jeszcze przed sylwestrem.

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 39 razy 29

  A niepełnosprawnym mówili, że pieniędzy nie ma. Nie po Bożemu Drodzy Bracia w Jarosławie Chytrusie.

 • chi-neng

  Oceniono 30 razy 28

  Te 2 miliardy, niebawem urosna do 20 lub 200; jak juz wszystko wyjdzie na jaw.

 • krynolinka

  Oceniono 40 razy 28

  Jak to? To nasze wojska obronno-terytorialne nie wystarczą..Będziemy za outsourcing Amerykanom dewizami płacić?

 • vomitorium1

  Oceniono 29 razy 23

  " ... by Stany Zjednoczone rozmieściły nad Wisłą dywizję pancerną ... "
  wojsko zaciężne
  które zaciąży na długie dziesięciolecia
  (może ipn przypomni
  jak to było z krzyżakami (?))

 • eryk2

  Oceniono 18 razy 16

  Za niegospodarność Androni powinien nie wyjść z pierdelka do końca parszywego życia... Zafundował maturzystom (Misiowi i Edmundziowi) wielotysięczne pensje, wydał miliony na dwutygodniową zbieraninę rekonstruktorów (WOT), a teraz jeszcze 2 mld. na "sojuszników"... A podobno mieliśmy być niezależni po wyjściu sowieciarzy - okazuje się, że nowi "przyjaciele" będą jeszcze drożsi (nie tylko w sensie emocjonalnym)...

 • realistas

  Oceniono 18 razy 14

  Takie interesy potrafią robić tylko głupcy. Nie ma dla niepełnosprawnych, a jest kasa dla najbogattszych.

 • kocurimysza

  Oceniono 16 razy 14

  KIEDY WRESZCIE TEGO KRETA , SZKODNIKA , Ii WARIATA W JEDNY ZAMKNA ! Macierewicz Powinien Pracowac NA ZLOMOWISU TAM JEGO MIEJSCE lub w Wariatkowie do SMIWRCI !!!!!.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX