Lech Kaczyński miał naciskać w sprawie Tomasza Komendy. "Są ślady zębów tego zbira"

Lech Kaczyński, jako prokurator generalny, miał naciskać na to, by oskarżyć Tomasza Komendę - takie informacje podaje "Gazeta Wyborcza". Tomasz Komenda, który spędził 18 lat w więzieniu niesłusznie skazany za zabójstwo Małgosi K., wyszedł na wolność i będzie walczył o wielomilionowe odszkodowanie.

Lech Kaczyński pełnił funkcję ministra sprawiedliwości oraz prokuratora generalnego w latach 2000-01. Był znanym zwolennikiem surowych kar, oskarżał sądy o nadmierną opieszałość. Sprawą zgwałconej i zamordowanej 15-letniej Małgosi zajął się po rozmowie z adwokatką jej rodziców. Lech Kaczyński miał naciskać na prokuraturę. Osoby prowadzące sprawę odwoływano. W końcu prokurator Tomasz Fedyk wydał akt oskarżenia.

Tomasz Komenda. Jakie odszkodowanie?

Tomasz Komenda – kim jest?

Tomasz Komenda został aresztowany w 2000 roku i skazany na 25 lat więzienia za gwałt i morderstwo 15-letniej Małgosi K. Nastolatka zmarła z powodu wykrwawienia i wyziębienia. Tomasz Komenda miał jednak alibi od 12 osób i podtrzymywał, że jest niewinny. Skazano go na podstawie portretu pamięciowego oraz badań DNA i odcisku szczęki. Mężczyzna uzyskał wolność po 18 latach za kratkami, gdzie był bity i poniżany. Przeszedł dwie próby samobójcze.

Lech Kaczyński. Nieustanny nacisk

Lech Kaczyński wprowadził zwyczaj angażowania się Prokuratora Generalnego w działania podwładnych – informuje "Wyborcza". "Wykorzystujemy instytucję nadzoru dla wywierania nieustannego nacisku na zaostrzenie działań prokuratury. Ster został przestawiony, choć oczywiście przed okrętem jeszcze długa droga” – mówił w jednym z wywiadów. Skarżył się, że prokuratura nie mogła znaleźć winnych zbrodni: "są ślady zębów tego zbira, ślady DNA, wszelkie możliwe znaki – i nie można postawić zarzutu. Taki sposób interpretacji praw człowieka, które czynią przestępców bezkarnymi, a ofiary bezbronnymi, stanowi zagrożenie dla porządku społecznego".

Co dalej ze sprawą Komendy?

Kazimierz Olejnik, który objął funkcję po Kaczyńskim, powiedział "Wyborczej", że "takie wypowiedzi jak w wywiadzie są formą presji. W tamtych czasach każdy pogląd ministra to było zalecenie do wykonania". Teraz prokuratura poprowadzi śledztwo ws. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych. Będzie badać, czy w procesie Komendy nie doszło do fałszowania dowodów oraz poplecznictwa.

Więcej o:
Komentarze (429)
Lech Kaczyński naciskał na skazanie Komendy?
Zaloguj się
 • munaciello

  Oceniono 134 razy 118

  Lesiu był specem od wywierania nacisków.
  I pozostał nim do samego końca.

 • pis_nasza_duma

  Oceniono 95 razy 85

  Zamykanie niewinnych ludzi w więzieniach to od zawsze była specjalność PiS.

  Lepsi są tylko w biciu i poniżaniu najsłabszych - niepełnosprawnych!

 • wicipinski

  Oceniono 80 razy 70

  Nie możliwe. Święty męczennik religii smoleńskiej nie mógł się mylić. To jakaś prowokacja lewackiego, gorszego sortu. Trzeba powołać komisję z Antonim na czele w celu odkłamania i wyjawienia prawdy o prowokatorach.

 • krynolinka

  Oceniono 75 razy 65

  Bezpardonowy atak na największego prezydenta ? Gdzie tam na Polskę..
  Zawsze mądrzy ludzie mówią poczekajmy ze stawianiem pomników..Nie ma pośpiechu. Zdąży się zrobić z kogoś bohatera, zwłaszcza po śmierci. To nie łapanie pcheł.

 • niezalany

  Oceniono 73 razy 63

  kolejna "chwalebna", acz zapomniana karta z jego życia?

 • munaciello

  Oceniono 60 razy 54

  I są ślady nagrań "tamtego zbira": do końca nie wybrał zastępczego lotniska i wysłał do pilotów Kazanę z poleceniem lądowania aż do skutku.

 • pis_nasza_duma

  Oceniono 50 razy 42

  Lech Kaczyński potrzebował nagłego i szybkiego, jednocześnie spektakularnego sukcesu - miał nim być surowy wyrok na NIEWINNYM Komedzie... Strzał w kolano jak z przedwczesnym rozpoczęciem nieudanej kampanii wyborczej w kwietniu 2010 roku... (5 niewinnych ofiar + jeden złamany życiorys na konto "legendy" można zapisać...

 • geraldine2015

  Oceniono 48 razy 42

  Co na to gawiedź? Czy jest w stanie sobie wyobrazić, że mogła się znaleźć na miejscu Komendy?

 • Adam Korat

  Oceniono 42 razy 38

  Cóż można powiedzieć o człowieku który do proszącego o pomoc krzyczy " spieprzaj dziadu ".
  Ten moment uchwyciła kamera telewizyjna i cała Polska to widziała. Jak widać polskie katolickie społeczeństwo potrafi nie słyszeć chamstwa rządzących. To się nazywa podwójną moralnością.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX