Sejm Dzieci i Młodzieży odwołany. Będzie alternatywa? Młodzieżówka PiS już protestuje

Sejmu Dzieci i Młodzieży na razie nie będzie. Szybko pojawiła się alternatywna propozycja - zorganizowania posiedzenia Parlamentu Dzieci i Młodzieży na UW. Przedstawiciele Młodej Prawicy i Forum Młodych PiS przypisują tej inicjatywie "antyrządowe intencje".

Alternatywne do Sejmu Dzieci i Młodzieży obrady będą - zdaniem przedstawicieli Młodej Prawicy i Forum Młodych PiS - miały charakter "antyrządowy", bo zostanie podczas nich poruszony temat "demokracji i wrażliwości społecznej".

Jesteśmy zaniepokojeni decyzją niektórych Marszałków i Posłów tegorocznej oraz poprzedniej sesji SDiM o bezzasadnym zainicjowaniu alternatywnego, politycznego Parlamentu Dzieci i Młodzieży. Sam temat już jasno wskazuje na antyrządowe intencje: podczas obrad PDiM poruszony zostanie temat demokracji oraz wrażliwości społecznej

- czytamy w oświadczeniu młodzieżówki. 

Sejm Dzieci i Młodzieży. Alternatywa "opozycyjnym narzędziem do pozyskiwania kapitału politycznego"?

Młodzi prawicowcy stwierdzili, że ich zdaniem "apolityczne wydarzenie" powinno odbyć się w Sejmie. Wydarzenie organizowane m.in. przez posłów Nowoczesnej nazwali "opozycyjnym narzędziem do pozyskiwania kapitału politycznego", do którego zostaną wykorzystane dzieci i młodzież.

Młodzi działacze prawicy stwierdzili też, że zostali potraktowani przez organizatorów "przedmiotowo".

Jako posłowie na SDiM zostaliśmy potraktowani przedmiotowo, by móc promować antyrządowe działania oraz opozycyjne partie polityczne. Jako młodzi ludzie jesteśmy tym oburzeni

- czytamy w oświadczeniu, które udostępnił na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński. - Nie dajcie się wplątać w politykę - napisał do młodych posłów.

Marek Kuchciński do posłów SDiM: Sejm cały czas czeka na Wasze obrady

Młodzi prawicowcy zaapelowali do organizatorów Parlamentu Dzieci i Młodzieży, by "zaprzestali niszczenia idei SDiM oraz uszanowali decyzję Kancelarii Sejmu RP". Jednocześnie wyrazili poparcie dla decyzji Marka Kuchcińskiego o przesunięciu obrad na jesień.

Sejm Dzieci i Młodzieży przełożony na jesień

Sejm Dzieci i Młodzieży od 1994 roku odbywał się 1 czerwca w Sejmie. W tym roku po raz pierwszy od 24 lat nie odbędzie się w tym terminie. PiS zeszłotygodniową decyzją Marka Kuchcińskiego odwołał obrady twierdząc, że przeszkodą jest trwający od ponad miesiąca protest osób niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów. Następnie poinformowano, że jednak się odbędzie, ale na jesieni.

Alternatywą dla Sejmu Dzieci i Młodzieży ma być zorganizowany przez m.in. polityków Nowoczesnej, którzy wcześniej zasiadali w SDiM jako posłowie, oraz we współpracy z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz Parlament Dzieci i Młodzieży, który ma odbyć się latem na Uniwersytecie Warszawskim.

Ojciec na wiecu przed Sejmem: Mając w domu osobę z niepełnosprawnością mamy tam zakład pracy

Więcej o: