MSWiA chce przejąć kontrolę nad Obywatelami RP. Jest wniosek o zawieszenie zarządu

"A jednak, MSWiA zdecydowało się na ten krok. Chcą faktycznie usunąć fundację Obywateli RP" - zaalarmowali działacze organizacji. Do sądu trafił wniosek resortu o zawieszenie zarządu i ustanowienie zarządcy przymusowego, który przejąłby kierowanie fundacją.

Wniosek o zawieszenie zarządu Fundacji Wolni Obywatele RP złożył w listopadzie ub.r. ówczesny szef MSWiA Mariusz Błaszczak, jeszcze zanim został ministrem obrony narodowej. Ministrem spraw wewnętrznych jest obecnie Joachim Brudziński.

Sąd wyznaczył rozprawę w tej kwestii na wrzesień. Dokumenty trafiły do fundacji kilka dni temu, po analizie przez prawników zostały opublikowane przez Obywateli RP we wtorek.

Obywatele RP kontra MSWiA

Ruch społeczny Obywatele RP działa od marca 2016 r., kiedy jego działacze zaczęli pojawiać się na kontrdemonstracjach przeciwko obchodom miesięcznic smoleńskich na Krakowskim Przedmieściu. Aktywnie udziela się również w manifestacjach przeciwko m.in. nacjonalizmowi. Fundacja Wolni Obywatele RP formalnie została zarejestrowana w maju ubiegłego roku. Jej prezesem Paweł Kasprzak.

MSWiA zarzuca Obywatelom RP, że fundacja wzywa do "aktów naruszenia prawa", a także "znieważa legalnie i demokratycznie działające organy władzy publicznej". Dowodem na to ma być m.in. opublikowana na stronie Obywateli RP "Deklaracja nieposłuszeństwa" i "Deklaracja Obywatelska".

"Oświadczam zatem publicznie, że Andrzej Duda jest kłamcą i krzywoprzysięzcą, niegodnym sprawowania żadnej godności w Rzeczypospolitej. Mam pełną świadomość, że naruszam Art. 135. § 2. kodeksu karnego, narażając się na karę do 3 lat pozbawienia wolności. Deklaruję gotowość poniesienia tych konsekwencji"

- cytuje pierwszą z nich MSWiA.

Z kolei w drugiej Obywatele RP zapowiadają:

"Do środków nacisku, których wykorzystania oczekujemy i które zamierzamy stosować w zakresie własnych możliwości należy gra parlamentarna, procesy sądowe, społeczne demonstracje, strajki i protesty, w tym akty obywatelskiego nieposłuszeństwa – również takie, które naruszają przepisy prawa".

Treść tej deklaracji jest według MSWiA nawoływaniem i pochwalaniem przestępstw.

Resort pod kierownictwem Mariusza Błaszczaka zarzucał także Obywatelom RP "blokowanie i zakłócanie" miesięcznic, które odbywały się przed Pałacem Prezydenckim, co miało zdaniem resortu naruszać wolność zgromadzeń.

- To jest akt polityczny. Żadna organizacja nacjonalistyczna, faszystowska nie doczekała się takich zarzutów, a nam się trafiło - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Michał Szymanderski-Pastryk z Gazeta.pl. - Moje wrażenie jest takie, że jest to podparte słabymi dowodami - dodaje.

- Nie mamy przegranych w sądach spraw. MSWiA twierdzi, że łamiemy prawo, ale na razie wszyscy działacze byli uniewinniani. To jest oparte na domysłach. Dziwnie to wygląda - twierdzi Szymanderski-Pastryk.

Wymiana pism

Zanim wniosek trafił do sądu, MSWiA w lipcu wezwało pisemnie fundację do "zaprzestania naruszania prawa i postanowień statutu". Cezary Kasprzak i Paweł Wrabec w sierpniu ustosunkowali się do wezwania resortu podkreślając, że Fundacja Wolni Obywatele RP prawa nie narusza.

Członkowie zarządu stwierdzili w piśmie, że fundacja nie była organizatorem kontrmiesięcznic smoleńskich ani ich inicjatorem, bo nie dokonywała w tym czasie żadnych zawiadomień o zgromadzeniach publicznych.

"Ewentualny udział osób współpracujących z Fundacją w nieformalnych lub formalnych zgromadzeniach organizowanych przy okazji tzw. "miesięcznic smoleńskich" nie może być podstawą do przypisania odpowiedzialności Fundacji za ewentualne wykroczenia przez te osoby" - tłumaczyli.

Według Kasprzaka i Wrabca "Deklaracja Obywatelska" zawiera dozwoloną krytykę władz publicznych, a jej treść mieści się w konstytucyjnie zagwarantowanej wolności słowa. Tłumaczyli, że "obrazy majestatu" prezydenta RP członkowie zarządu fundacji dokonywali jako osoby prywatne, a prokuratury umorzyły postępowania w tej sprawie.

"Fundacja Wolni Obywatele RP oraz reprezentujący ją Zarząd, mimo upływu kilku miesięcy, nie zastosowali się do wezwania do zaprzestania naruszania prawa, w tym także nawoływania do aktów naruszania prawa. W wyznaczonym terminie Fundacja wystosowała jedynie odpowiedź na pismo z 20 lipca 2017 r." - napisało ministerstwo w oświadczeniu wysłanym naszej redakcji.

Ustawa o fundacjach. Zarządca przymusowy

Jak wynika z ustawy o fundacjach, minister spraw wewnętrznych i administracji "może wystąpić do sądu o zawieszenie zarządu fundacji i wyznaczenie zarządcy przymusowego". Może do tego dojść, "jeżeli działanie zarządu fundacji w istotny sposób narusza przepisy prawa lub postanowienia jej statutu albo jest niezgodne z
jej celem".

Zarządca przymusowy reprezentuje fundację do czasu, gdy sąd po ponownej analizie działań fundacji uchyli zawieszenie zarządu.

Witam, tu Michał Protaziuk. Widzę, że lubisz wiedzieć więcej. Dlatego wypróbuj nasz nowy newsletter >>>

Minister Błaszczak zarzuca opozycji, że lansuje się na tragedii. Kilka lat temu robił to samo

Więcej o:
Komentarze (144)
Obywatele RP. MSWiA chce przejąć kontrolę nad fundacją
Zaloguj się
 • orlecki

  Oceniono 70 razy 64

  PISi reżim w natarciu. Nie martwcie się Obywatele RP, poprzednia komuna nie dała rady złamać Polaków. Ta też nie da.

 • marywil2012

  Oceniono 59 razy 53

  doigrają się pisowcy, oj doigrają, nie wiadomo kiedy im się noga powinie, a już teraz jest rażąco kulawo, choć wciąż czują się pewnie. Skończcie z tymi żenującymi bolszewickimi zagrywkami z PRL. Pzpr też się wydawało, że będą wiecznie rządzić... nawet jak przejmiecie fundacje, to powstaną kolejne i tym większy będzie opór. A odpowiedzialność w przyszłości was nie ominie.

 • antropoid

  Oceniono 55 razy 49

  Jak będzie PiSbolszewia witać Armię Czerwoną kwiatami - to się durne polactwo wtedy obudzi.
  Ale to za późno będzie.

 • fury11

  Oceniono 45 razy 39

  Putin coraz bliżej, Trolle, kochajcie towarzyszy, może was oszczędzą w wysyłce na Sybir!

 • panbies

  Oceniono 39 razy 33

  Mariusz z Joachimem cefałkę do Kima sobie wyrabiają.

 • antropoid

  Oceniono 37 razy 31

  Te KOMUCHY od "Balbiny" na wszystkim kładą chciwą łapę, a ciemny ludek się cieszy - bo mu wmówiono, ze to "silne państwo"...

 • mozart

  Oceniono 34 razy 28

  Kiedyś napisałem w formie żartu, ale widzę, że się sprawdza...
  Logika PiS idzie logiką leninowską. Zmiany, które zachodzą od 2015 są iście bolszewickie i oznaczają likwidację dotychczasowego porządku prawnego i społecznego. I to w sposób nieodwracalny! Polska jest nie tylko przygotowywana na kompletną izolację na arenie europejskiej, lecz również do Polexitu, wojny domowej i brutalnego, narodowego bolszewizmu w pseudoreligijnym sosie.
  Społeczeństwo zostanie wzięte brutalnie za mordę, bo ma mentalność chłopa pańszczyźnianego. Inteligencji w tym kraju nie ma, gdyż albo wyemigrowała albo wyginęła albo skuliła ogon pod siebie w obawie o własną emeryturę i stan posiadania. Zniszczono wszelkie autorytety, które byłyby jakimkolwiek zagrożeniem dla rewolucjonistów. I zaczęto kształtować nowe pokolenie poprzez deformę edukacji. Jednocześnie przekupiono społeczeństwo programem 500+. Toteż nie zachodzi obawa, że prekariat się zbuntuje. Dlatego nie będzie żadnych masowych protestów (czy marsze kilkudziesięciu tysięcy ludzi na 30 milionów dorosłych obywateli można uznać za masowe?) gdy ostatecznie zostaną wdrożone pseudoreformy sądownictwa i ordynacji wyborczej. Będą protesty? Rozgoni się je z użyciem broni maszynowej lub wojsk OT. Na niepokornych przygotowano również środki w postaci rozszerzonych uprawnień policji i środków przymusu.
  Będą sankcje? W to mi graj! Zgodnie ze stalinowską logiką władza potrzebuje wroga zewnętrznego i wewnętrznego, by go zdefiniować jako "wroga ludu". Wróg zewnętrzny - UE jest analogiem międzynarodowej burżuazji, zaś opozycja jest ucieleśnieniem "wrogów ludu" i kontrrewolucjonistów "dobrej zmiany". W czasach stalinowskich wypracowano doskonale rozwiązanie sprawy artykułem 58. Myślę, że w Polsce analogiczne rozwiązanie zostanie wprowadzone w życie. I tak za samą przynależność do opozycji dostanie się 3 lata, za antyrządowe demonstracje 10 lat, za głosowanie w PE przeciw rządowi PiS 25 lat. I to nie będą zwykłe wiezienia, tylko karne kolonie. W tym kopalnie, karczowanie lasów, kopanie kanałów melioracyjnych, regulacja rzek, prace na polu, przekop Mierzei Wiślanej.
  Czekają nas co najmniej 3-4 pokolenia kaczyzmu w Polsce.

 • stachkaz47

  Oceniono 28 razy 24

  KARA za białe róże symbol wrogów OJCZYZNY na miesięcznicach.
  Biała róza 100razy gorsza od pochodni i swastyk Narodowców .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX