Zła wiadomość dla Andrzeja Dudy. Polakom nie spodobał się pomysł z referendum ws. konstytucji

Ponad połowa Polaków ocenia źle pomysł organizacji referendum ws. zmiany konstytucji - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Referendum to inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy. Według zapowiedzi miałoby się odbyć w listopadzie.

52,9 proc. badanych ocenia "raczej źle" i "zdecydowanie źle" pomysł prezydenta Andrzeja Dudy, by w dniach 10-11 listopada zorganizować referendum dotyczące zmian w konstytucji. Tak wynika z sondażu, który na zlecenie "Rzeczpospolitej" wykonała pracownika IBRiS.

Dobrze ten pomysł ocenia 35,6 proc. respondentów. Zdania w tej kwestii nie ma 6,4 proc. badanych, a 5,1 proc. nigdy nie słyszało o tym pomyśle. Badanie zostało przeprowadzone metodą CATI (wywiad telefoniczny wspomagany komputerowo) na 1100 osobach w dniach 10-11 maja.

Referendum konstytucyjne Andrzeja Dudy

Pomysł referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w konstytucji prezydent ogłosił 3 maja ubiegłego roku. W tym roku podczas uroczystości trzeciomajowych zapowiedział, że zgłosi do Senatu wniosek o to, by było to dwudniowe referendum, które odbyłoby się 10 i 11 listopada.

- Polsce potrzebna jest konstytucja na miarę rzeczywistości XXI wieku - oznajmił prezydent Andrzej Duda na Stadionie Narodowym podczas kwietniowego kongresu dotyczącego zmian w ustawie zasadniczej.

Minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera mówił kilka dni temu w radiowej Jedynce, że prawdopodobnie w czerwcu prezydent przedstawi pytania referendalne. Potwierdził, że pytań w referendum konsultacyjnym nie będzie więcej niż dziesięć.

Witam, tu Michał Protaziuk. Widzę, że lubisz wiedzieć więcej. Dlatego wypróbuj nasz nowy newsletter >>>

Duda ściągnął wszystkich na Narodowy w sprawie referendum. Ale najważniejszego nie powiedział

Więcej o: