Sondaż Gazeta.pl: Kto był najlepszym premierem Polski? Dwóch zwycięzców, Morawiecki za Szydło

Donald Tusk i Tadeusz Mazowiecki ex aequo najlepszymi premierami od 1989 roku - wynika z sondażu dla Gazeta.pl. Dobry wynik odnotowała też Beata Szydło, która wyprzedziła swojego następcę - Mateusza Morawieckiego.

Zapytaliśmy, kto zdaniem Polaków zasługuje na miano "najlepszego premiera polskiego rządu od 1989 roku". Pierwsze miejsce, ex aequo, w sondażu dla Gazeta.pl zdobyli Tadeusz Mazowiecki i Donald Tusk. Jako najlepszego premiera wskazało ich po 12 proc. ankietowanych.

Jednak najczęstszą odpowiedzią, jaką wybierano, była: "żadna z wymienionych osób". Udzieliło jej 37 proc. badanych.

Sondaż Gazeta.pl: Kto był najlepszym premierem od 1989 roku?Sondaż Gazeta.pl: Kto był najlepszym premierem od 1989 roku? Gazeta.pl

Kto Twoim zdaniem był najlepszym premierem od 1989 roku? Przyślij swoją opinię na adres listydoredakcji@gazeta.pl

Ostatnie miejsce na podium przypadło Beacie Szydło, która premierem była przez dwa lata. 8 proc. badanych wskazało właśnie na obecną wicepremier - o 2 punkty procentowe więcej niż na Mateusza Morawieckiego, który zastąpił ją na tym stanowisku.

Czytaj także: Sroczyński: "Nie wiem". "Nie mam zdania". To dobrze, że w sondażach mamy wszystko w nosie [OPINIA]

Kaczyński, Cimoszewicz i Miller

Pierwszą piątkę zamyka natomiast Jarosław Kaczyński, którego wskazało 5 proc. ankietowanych. Niewiele mniej, bo 4 proc. głosów, zebrał Włodzimierz Cimoszewicz, a 3 proc. - Leszek Miller, dwaj premierzy z rozdania SLD.

Zobacz: Sondaż dla Gazeta.pl: Posłowie powinni zarabiać maksymalnie 3550 zł na rękę

Później jest już tylko gorzej, po 2 proc. głosów uzyskali: Kazimierz Marcinkiewicz, Marek Belka, Jan Olszewski, Ewa Kopacz, Hanna Suchocka i Jerzy Buzek. Na samym końcu znalazł się Waldemar Pawlak z 1-proc. poparciem (jak na razie jedyny premier z PSL), a żaden z ankietowanych nie wskazał Jana Krzysztofa Bieleckiego ani Józefa Oleksego.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI w dniach 11-14 maja 2018 r. na ogólnopolskiej próbie 1076 osób przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna.

Sondaż na temat zarobków posłów

Gazeta.pl zapytała też o opinię Polaków na temat zarobków posłów. Z sondażu wynika, że prawie co drugi ankietowany chce, by posłowie zarabiali nie więcej niż 5000 zł brutto, czyli 3550 zł na rękę. Jedynie 7 proc. ankietowanych odpowiedziało, że posłowie powinni zarabiać ponad 10 tys. zł.

Czy posłowie zarabiają za dużo? Jak to wygląda w UE?

Więcej o: