Jacek Karnowski nie chce zarabiać mniej. Prezydent Sopotu: Rząd sobie nie obciął

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, nie chce obniżenia pensji samorządowców. Rząd PiS właśnie zdecydował, że pensja wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zmniejszy się o 20 proc.

Jacek Karnowski sprawuje funkcję prezydenta Sopotu od 20 lat. Na antenie radia ZET wyznał, że przez ostatnią dekadę nie doczekał się żadnej podwyżki pensji. – To ewidentnie niesprawiedliwe – ocenił.

Prezydent Nowej Soli o obniżce pensji dla samorządowców >>>

Jacek Karnowski: zostawić Sopot mieszkańcom 

Jacek Karnowski jako powód planowanego obniżenia wynagrodzeń samorządowców podaje próbę "przykrycia własnej pazerności i zrzucenia odpowiedzialności na innych".

– Rząd sobie nie obciął. Jeden człowiek, który korzysta z pieniędzy państwowych poprzez fundusz partyjny na ochronę, biura, obcina innym pensje. Proponuję, żeby nie sięgał do kieszeni podatników w Sopocie i zostawił mieszkańcom Sopotu, Radzymina, Wrocławia i innych decyzję co do pensji ich włodarzy. Z drugiej strony, powiedzmy sobie szczerze, mam większą odpowiedzialność niż szeregowy poseł – powiedział prezydent Sopotu na antenie radia ZET.

Ile zarabia prezydent Sopotu?

Jacek Karnowski przyznał, że zarabia około 12 tysięcy złotych brutto miesięcznie. W wywiadzie radiowym najpierw ocenił swoje zarobki jako "bardzo godne", potem jako "bardzo dobre jak na warunki polskie", a chwilę później już tylko jako "w sam raz jak na warunki polskie". Jacek Karnowski zamierza bronić wysokości swoich zarobków. – Na pewno będziemy z tą decyzją jako samorządowcy, jako Związek Miast Polskich, walczyli – dodał na koniec. 

Obniżka wynagrodzeń samorządowców

Wynagrodzenia pracowników samorządowych: wójtów, burmistrzów i prezydentów miast i ich zastępców zostaną obniżone o 20 procent - zakłada rozporządzenie przyjęte we wtorek przez Radę Ministrów. 

Obniżka wynagrodzeń samorządowców to kolejna z obietnic, jakie poczynił Jarosław Kaczyński, gdy na jaw wyszły kwoty ministerialnych nagród. Pierwszą było oddanie przez ministrów nagród na Caritas.

Kaczyński: Ministrowie oddadzą nagrody, senatorowie i posłowie z pensją mniejszą o 20 proc.

Więcej o: