Prezydent wystąpił na debacie RB ONZ. Poza tematyką prawa, pojawił się wątek Smoleńska i reparacji

Prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w kontekst prawa międzynarodowego wplótł też temat reparacji wojennych i katastrofy smoleńskiej. - Dla tych, którzy szukają sprawiedliwości, prawo musi być siłą wspierającą - mówił.

Polska przewodniczy w maju pracom Rady Bezpieczeństwa ONZ. To właśnie polskie przewodnictwo jest powodem zorganizowania przez Polskę debaty w siedzibie ONZ na nowojorskim Manhattanie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

W dyskusji biorą udział przedstawiciele około 70 krajów, a także specjaliści z zakresu prawa międzynarodowego i trybunałów karnych. Debata nie jest wiążąca i nie zakończy się przyjęciem żadnych dokumentów.

Smoleńsk i reparacje

Zgodnie z zapowiedziami Krzysztofa Szczerskiego, szefa gabinetu prezydenta, Andrzej Duda poruszył temat katastrofy smoleńskiej i reparacji wojennych. Prezydent te kwestie zostawił jednak na koniec wystąpienia.

Dla tych, którzy szukają sprawiedliwości, prawo musi być siłą wspierającą. Dotyczy to w szczególności takich kwestii jak odszkodowania za straty historyczne czy współczesne dochodzenia, np. w sprawie katastrof lotniczych, takich jak pełne wyjaśnienie przyczyn katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem

- powiedział tuż przed zakończeniem swojej przemowy prezydent.

Andrzej Duda o sankcjach

Andrzej Duda podczas swojego wystąpienia podkreślał, że przestrzeganie prawa międzynarodowego jest gwarancją pokoju na świecie. Prezydent cytował przy tym słowa średniowiecznego rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Pawła Włodkowica. Mówił też o roli mediatorów w światowych konfliktach.

Polski prezydent mówił też w ONZ, że skutecznym środkiem utrzymywania pokoju na świecie są nakładane przez Radę Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych sankcje.

- Cieszymy się z międzynarodowej solidarności w nakładaniu sankcji i wywieraniu presji na kraje, które nie szanują prawa międzynarodowego. Nawet jeśli te sankcje dzielą narody i nie są doskonałe, są kluczem do obrony międzynarodowego prawa. Równocześnie jednak, taki nacisk musi iść w parze z dialogiem. Sankcje nie mogą być jedyną drogą - mówił Andrzej Duda.

Jesteśmy moralnie i prawnie odpowiedzialni za reagowanie i przywracanie zaufania do prawa międzynarodowego

- powiedział na zakończenie prezydent Andrzej Duda.

Rada Bezpieczeństwa

Rada Bezpieczeństwa to jeden z głównych organów ONZ. Jej głównym zadaniem jest utrzymywanie pokoju na świecie. Organ ten ma możliwość nakładania sankcji na państwa należące do ONZ. Do stałych członków Rady Bezpieczeństwa należą: Chiny, Francja, Rosja, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

ZOBACZ TEŻ: Polska zadebiutowała w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Zabraliśmy głos na kontrowersyjnym posiedzeniu

Członkami niestałymi są: Boliwia, Etiopia, Gwinea Równikowa, Kazachstan, Kuwejt, Peru, Szwecja, Włochy, Wybrzeże Kości Słoniowej, a od stycznia także Polska. 

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Czy to początek końca Nowoczesnej? Partia traci członków i poparcie

Dzień dobry, tu Michał Protaziuk. Jeśli lubisz nasz portal, to wypróbuj nasz nowy newsletter. Więcej tutaj >>>

Więcej o: