Sondaż dla Gazeta.pl: Posłowie powinni zarabiać maksymalnie 3550 zł na rękę

Prawie połowa Polaków chce, by posłowie zarabiali nie więcej niż 5000 zł brutto, czyli 3550 zł na rękę - wynika z sondażu przeprowadzonego dla Gazeta.pl. Jedynie 7 proc. ankietowanych odpowiedziało, że posłowie powinni zarabiać ponad 10 tys. zł.

Co sądzisz o pensjach posłów? Są za wysokie czy w sam raz? Przyślij swoją opinię na adres listydoredakcji@gazeta.pl

Po aferze z nagrodami, które Beata Szydło przyznała swoim ministrom, Jarosław Kaczyński ocenił, że społeczeństwo domaga się niższych pensji dla polityków. Prezes PiS zarządził więc obniżkę uposażeń poselskich i senatorskich.

Gazeta.pl postanowiła sprawdzić, co o projekcie obniżki myślą Polacy oraz ile, według nich, powinien zarabiać polski parlamentarzysta. Oto wyniki naszego sondażu:

Ile powinni zarabiać posłowie? Sondaż Gazeta.plIle powinni zarabiać posłowie? Sondaż Gazeta.pl Marta Kondrusik / Gazeta.pl

Jak wynika z badania, ogromna większość osób wycenia pracę posła na nie więcej niż 5000 zł brutto, czyli nieco ponad 3500 zł na rękę, a prawie 30 proc. respondentów uznaje, że adekwatna pensja mieści się w przedziale 5001-7500 zł brutto.

Mniejszość stanowią natomiast ci, którzy przyznaliby politykom wyższe pensje. 14 proc. respondentów opowiada się za zarobkami w granicach 7501-10000 zł (5293-7034 zł netto), a zaledwie 7 proc. uważa, że posłowie powinni zarabiać powyżej 10000 zł brutto.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 11-14 maja 2018 r. na ogólnopolskiej próbie 1076 osób przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna.

Opozycja: obniżka to populizm

Obniżka pensji posłów jest więc zgodna z tym, czego domaga się społeczeństwo.

- Jest oczekiwanie daleko idącej skromności w życiu publicznym - mówił w kwietniu Jarosław Kaczyński.

Sęk w tym, że projekt obniżki pensji nie dotyczy ministrów czy sekretarzy stanu, którym Beata Szydło przyznała nagrody, nazywane przez opozycję "drugimi pensjami". To właśnie te nagrody - a nie wysokość poselskich pensji - wywołały oburzenie społeczeństwa.

Co dalej z ustawą o obniżce?

10 maja Sejm po burzliwej debacie zagłosował za ustawą obniżającą pensje posłów i senatorów, teraz ustawa trafi do Senatu, a następnie najprawdopodobniej zostanie podpisana przez prezydenta.

Obecnie pensja posła wynosi ok. 10 tys. zł brutto (bez diety, która wynosi ponad 2,5 tys. zł), po nowelizacji Ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora uposażenie zostanie obcięte o 20 proc. - wyniesie ok. 7900 zł brutto (5571 zł netto).  Posłowie opozycyjnych ugrupowań pomysł obniżki nazywają populistycznym, tym bardziej, że nie dotyczy ministrów, którym przyznano kilkudziesięciotysięczne nagrody.

Więcej o:
Komentarze (409)
Pensje posłów i senatorów - sondaż dla Gazeta.pl
Zaloguj się
 • kiks11

  Oceniono 72 razy 50

  Populizm? Nie idiotyzm. Suweren nie rozumie, że jest gradacja zarobków, obnizenie w grupach zarządczych oznacza konsekwencje dla grup zarządzanych. Już teraz rządzą nami miernoty intelektualne, to za trójkę na reke przyjdą na prawdę stalinowskie kucharki i sprzątaczki. Wprowadźmy ograniczenia kadencji, obowiązkowe emerytury dla polityków w sejmie i senacie, zakaz łączenia stanowisk ministra i posła, zakaz przechodzenia do spółek SP w trakcie trwania kadencji z posła, ministra, sprywatyzujmy SSP i skończmy z korytem w tych firmach, a polityka wyczysci sie szybciutko. No i przestańmy uważać, że każdy, kto doszedł do jakiegoś majatku to złodziej.

 • roman_

  Oceniono 49 razy 25

  Nienawidzę PISu za to że gra na niskich uczuciach: zawiści, nienawiści, zemście, strachu itd.
  PIS doprowadzi do tego ze skoczymy sobie gardeł.

 • sir.fred

  Oceniono 31 razy 21

  Koszty można ciąć w inny sposób. Po co nam 460 posłów i 100 senatorów? Holandii wystarcza 150 posłów i 75 senatorów. Nie sądzę, żebyśmy mieli większe potrzeby, zwłaszcza patrząc na liczbę posłów, o których przez całą kadencję praktycznie nie słychać...

 • pwiejacz

  Oceniono 18 razy 14

  Nie należy popadać w przesadę. Radykalne obniżenie pensji posłów spowoduje że posłami zostaną takie indywidua, przy których dzisiejsi posłowie mogliby uchodzić za arystokrację. Należy zmniejszyć nie pensje posłów ale ilość posłów - aby posłowie przestali być quasi-anonimowi.

 • e-misio

  Oceniono 24 razy 12

  suwerem jest po prostu gupi jak but
  80% wolactwa po prostu nie rozumie nawet podstawowych treści wiadomości telewizyjnych - łapie jedynie hasła i to co da się wmanipulowac demagogią w ich puste łby
  i dlatego mamy pis.dzielstwo w polsce

 • razal-on-line

  Oceniono 34 razy 12

  Pensja powinna być uzależniona od wysokości pensji minimalnej w kraju. I na przykład wynosić:
  poseł, senator 3x minimalna
  minister 4x minimalna
  premier, prezydent 5x minimalna
  Tym samym zależało by im żeby płaca minimalna rosła. Wszyscy zadowoleni.
  Teraz mają to w d.pie bo czy się stoi czy się leży...

 • marc.pl

  Oceniono 27 razy 11

  Polacy to imbecyle - ten naród sam się unicestwi, nie potrzeba żadnych wrogów z zewnątrz.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 18 razy 10

  Jednego nie rozumiem. Można obniżyć posłom wynagrodzenie do wysokości średniej pensji kasjerki w Żabce. Ale wtedy wszyscy posłowie będą starali się dostać jakieś miejsce w Europarlamencie...
  Wszyscy eurodeputowani ze wszystkich krajów będą otrzymywali jednakowe wynagrodzenie - ok. 24 tys. zł „na rękę” miesięcznie,
  Oprócz tego, każdy europoseł ma prawo do:
  Diety za każdy dzień posiedzenia parlamentu, ponad 4 tys. euro miesięcznie.
  Dofinansowanie działalności biur poselskich: w Brukseli – 17,5 tys. euro, biuro krajowe – 4 tys. euro)
  Każdy europoseł otrzyma z budżetu Unii Europejskiej emeryturę.

 • magda9600

  Oceniono 13 razy 7

  Jest to dla mnie zupełnie niezrozumiałe, jakie ludzie mają oczekiwania co do zarobków. Zawodowy poseł moim zdaniem powinien zarabiać w granicach 15 tyś a minister min 30 tyś. Niższe zarobki są uwłaczające dla tych ludzi. Inna sprawa, że posłów powinno być dwa razy mniej a liczba ministerstw zredukowana do poniżej 10.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX