W Noc Muzeów nikt nie zwiedzi Sejmu. Zgadnijcie, jak wytłumaczyła to kancelaria?

W tym roku w Noc Muzeów nikt nie zwiedzi sejmowych budynków. Jak poinformowało redakcję Gazeta.pl Centrum Informacyjne Sejmu, decyzja zapadła "z przyczyn organizacyjnych".

"W tym roku Sejm z przyczyn organizacyjnych nie weźmie udziału w Nocy Muzeów" - e-maila o takiej treści otrzymaliśmy w środę wieczorem z Kancelarii Sejmu.

Noc Muzeów w tym roku odbywa się w nocy z soboty 19 maja na niedzielę 20 maja. W ramach akcji w polskich miastach do późnych godzin nocnych czynne są m.in. placówki kultury, muzea, galerie, uczelnie, jak również budynki publicznych instytucji. W poprzednich latach uczestnicy mogli zwiedzać także budynek Sejmu. W tym roku nie będzie to możliwe.

Centrum Informacyjne Sejmu nie wyjaśniło, co oznaczają "przyczyny organizacyjne". Wszystko jednak wskazuje na to, że wpływ na tę decyzję ma toczący się w Sejmie od kwietnia protest opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy domagają się m.in. dodatku finansowego w wysokości 500 zł. Rząd w odpowiedzi na protest podwyższył rentę socjalną i zaproponował ustawę ułatwiającą dostęp m.in. do rehabilitacji i medycznych produktów. To jednak nie usatysfakcjonowało opiekunów i niepełnosprawnych.

W związku z protestem kancelaria pod koniec kwietnia ograniczyła możliwość wchodzenia na teren Sejmu, wstrzymując wydawanie jednorazowych przepustek. Mogą tam pojawiać się jedynie osoby z przepustkami stałymi lub okresowymi. W środę do Sejmu bezskutecznie próbowała się dostać Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej.

Dzień dobry, tu Michał Protaziuk. Jeśli lubisz nasz portal, to wypróbuj nasz nowy newsletter. Więcej tutaj >>>

"Nie jesteśmy tutaj z przymusu. Proszę nie mówić bredni". Protestujący w Sejmie oburzeni słowami posłanki PiS

Więcej o: