Jest najnowszy sondaż. PiS wciąż na czele, ale już musiałby szukać koalicji

PiS utrzymuje wysokie prowadzenie nad opozycją. Jednak według sondażu dla "Do Rzeczy" nawet kilkanaście punktów przewagi nad drugą siłą w Sejmie nie dałoby obecnej partii rządzącej większości w parlamencie.

W sondażu Estymatora dla "Do Rzeczy" 40,8 proc. badanych zadeklarowało, że w wyborach zagłosowaliby na PiS. To wzrost o 2,6 punktu w porównaniu z sondażem z zeszłego miesiąca. Druga Platforma Obywatelska tez odnotowała wzrost - ale jedynie o 1 punkt, do 28,3 proc. 

W badaniu trzecią siła w Sejmie pozostaje Kukiz'15 z wynikiem 9,8 proc. Ta partia jest jednak zagrożona przez spadek o 3,3 punkty i wzrost notowań SLD. Tą ostatnią partię poparło 9,7 respondentów (wzrost o 1,1 punktu). W Sejmie znalazłoby się jeszcze tylko PSL z wynikiem 5,7 proc (spadek o 0,5).

Nowoczesna traci 1,6 punktu i z wynikiem 2,3 proc. jest daleko pod progiem wyborczym. 1,8 proc. badanych zagłosowałoby na partie Wolność, a 1,3 proc. - na Razem. 

PiS bez większości 

"Do Rzeczy" publikuje też szacunkowy podział mandatów przy takim rozkładzie poparcia. Okazuje się, że ponad 40 proc. to w tym przypadku za mało, by zdobyć samodzielną większość. PiS miałoby 226 mandatów poselskich - o 5 za mało do większości. 

PO miałoby 142 posłów, Kukiz'15 41, SLD - 36, a PSL - 14. 

Czy to początek końca Nowoczesnej? Partia traci członków i poparcie

Więcej o:
Komentarze (438)
Sondaż. PiS bez samodzielnej większości w Sejmie
Zaloguj się
 • nicpon007

  Oceniono 91 razy 61

  PO nie jest partią moich marzeń, ale nie widzę nikogo innego, kto mógłby zatrzymać pisowski walec.

 • 45halszka

  Oceniono 40 razy 22

  ten kto głosuje na kukiza to analfabeta i kretyn, to tak jak głosowac na pis . Niech lepiej glosuja na pis

 • chi-neng

  Oceniono 34 razy 20

  Przed niedziela KACZYNSKI TO 'NAPROSTUJE' i bedzie, jak zwkle c:a 96%:).

  A 100% jak wroci ze zdrowym kolankiem po 'kampanii' i ekshumacjach.

 • konfuziussagt

  Oceniono 33 razy 17

  Przestepcza banda pompuje sobie slupki
  na nasz koszt.
  Predzej czy pozniej powietrze z nich uleci
  i skonczy sie rumakowanie.

 • jerzykkur38

  Oceniono 19 razy 13

  40% poparcia dla PIS,świadczy o nieprawdopodobnym zdemoralizowaniu,zdziczeniu i degrengoladzie ,tak dużej części polskiego społeczeństwa.Okazuje się,że euforię wśród PIS-owskiego elektoratu,wywołuje ciągłe kłamstwo,oszustwo oraz bezczelna i niewyobrażalna pogarda dla ludzi niepełnosprawnych.Za wszystkie ordynarne epitety w rodzaju zdradzieckie mordy ,motłoch,zdrajcy,drugi sort,komuniści i złodzieje,element animalny,ZOMO,gestapo mordercy,lud smoleński o mentalności chłopa pańszczyznianego, oddaje Naczelnikowi Państwa boską cześć.Wdeptanie Konstytucji w błoto,zniszczenie wszystkich norm etycznych i moralnych,stało się w Przenajświętszej Rzeczpospolitej,najwyższym dobrem.Wielki wstyd,że tak wielu naszych Rodaków ,zostało zainfekowanych bakteriami nienawiści,jadu trucizny i żółci,których nosicielem jest Jarosław Pierwszy Wielki.

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 27 razy 13

  PiS na szczęście nie ma żadnych zdolności koalicyjnych. Jeżeli nie zdobędą 50% miejsc w Sejmie nic nie zrobią.

 • afalenczyk

  Oceniono 21 razy 11

  Jak w "Do Rzeczy" jest taki sondaż, to znaczy, że rzeczywistość jest znacznie mniej przyjazna dla "dobra zmiana"

 • pol733

  Oceniono 14 razy 10

  Czyli wszystko bez zmian. Nowoczesna nie istnieje a jej poparcie przejęła PO. Tylko, że w ostatnich wyborach PO - 24%, Nowoczesna 8% czyli razem 32% a teraz wspólnie 30% czyli dooopa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX