Nowy sondaż. PiS odrabia straty, totalny upadek Nowoczesnej

Nowoczesna nie ma już nawet 3 proc. poparcia. Za to PiS sporo zyskał. Poniedziałek przyniósł wyniki najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

Tak źle jeszcze nie było. Nowoczesna traci 2,2 pkt. proc. i z wynikiem 2,9 proc. nie ma żadnych szans na wejście do Sejmu. PiS za to sporo zyskuje - aż 5,8 pkt. proc. Partia Jarosława Kaczyńskiego plasuje się na pozycji lidera z 37,6 proc. PO też zyskała, ale mniej niż PiS. Po wzroście 3,8 pkt. proc. ma 27,3 proc. Kukiz'15, SLD i PSL ze spadkami. 

Poniżej szczegółowe wyniki sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej":

  • PiS 37,6 proc. (+ 5,8 pkt. proc.)
  • PO 27,3 proc. (+ 3,8 pkt. proc.)
  • SLD 10,4 proc. (- 1,7 pkt. proc.)
  • Kukiz;15 6,3 proc. (- 2,2 pkt. proc.)
  • PSL 5,3 proc. (- 0,6 pkt. proc.)
  • Nowoczesna 2,9 proc. (- 2,2 pkt. proc.).

Fala odejść z Nowoczesnej

Sondaż przeprowadzono w dniach 10-11 maja. Wówczas wiadomo już było, że z Nowoczesnej odeszły dwie posłanki Joanna Scheuring-Wielgus oraz Joanna Schmidt. 11 maja po południu decyzję o odejściu ogłosił współzałożyciel Nowoczesnej Ryszard Petru. Wszyscy krytykowali nowe kierownictwo partii i kierunek, w którym poszła. Ich zdaniem Nowoczesna odeszła od liberalnych wartości. 

Ryszard Petru zapowiedział, że przed wyborami samorządowymi nie założy kolejnej partii.

PiS odrabia straty

PiS wcześniej złapał sondażową zadyszkę, ale w nowym sondażu wyraźnie odzyskuje formę. Wcześniejszy spadek poparcia komentatorzy tłumaczyli premiami dla rządu. Wtedy wkroczył prezes Jarosław Kaczyński i kazał premier zwrócić. PiS na tym nie poprzestał. Partia postanowiła obniżyć pensje posłów i senatorów. Ta ustawa przeszła przez Sejm w ubiegłym tygodniu.

Kolejnym testem dla PiS może się teraz okazać protest niepełnosprawnych i ich rodziców w Sejmie. 

Więcej o: