Policja podaje oficjalnie koszty miesięcznic smoleńskich. Nagle "zniknęło" 5 milionów złotych

Oko.press opisuje, jak policja mija się z prawdą w sprawie kosztów ochrony miesięcznic. Z 6 mln zł, o których informowały KGP i KSP, nagle "zrobiło się" 847 tys. zł. Jak? Tego już nikt nie wyjaśnił.

W czwartek 10 maja pierwszy raz od 2010 roku ulicami Krakowskiego Przedmieścia nie przeszedł marsz związany z miesięcznicą smoleńską. W związku z tym Oko.press opisało, że według ich wyliczeń koszt zabezpieczania tych wydarzeń przez policję mógł wynieść ponad 7 milionów złotych.

Skąd tak duża kwota? Od czasu dojścia do władzy przez Prawo i Sprawiedliwość na ulice Warszawy wysyłano jeszcze więcej funkcjonariuszy, niż w czasach PO-PSL.

Dane na temat kosztów - na wniosek posłów, czy dziennikarzy udostępniała natomiast Komenda Główna Policji i Komenda Stołeczna Policji. Od października 2015 r. do marca 2017 r. zabezpieczanie miesięcznic miało kosztować 1,47 mln zł - tak wynikało z odpowiedzi KGP na pytania posła Cezarego Tomczyka z Platformy Obywatelskiej.

ZOBACZ TEŻ: Ochroniarze prezesa PiS kontra BOR. "Rządzili na miesięcznicach, przenoszono snajperów"

Wyliczenia według KGP i KSP

Na bazie informacji z Komendy Stołecznej Policji oko.press podawało z kolei, że od kwietnia 2017 do listopada 2017 roku koszty ochrony miesięcznic wyniosły 3,65 mln zł. Sumując więc dane z odpowiedzi na pytania Tomczyka (1,47 mln zł) i wspomniane 3,65 mln zł wychodzi, że przez dwa lata rządów PiS na ten cel wydane ponad 5,1 mln zł (a dokładnie 5 134 471 zł).

Do tego nie doliczono jednak kosztów związanych ze ściąganiem do stolicy policjantów spoza Warszawy - te koszty, na bazie informacji z KSP, wyniosły ponad 870 tys. zł. Razem daje to ponad 6 mln zł. Co więcej, w połowie marca tego roku Tomczyk otrzymał kolejne dane z KGP, według których miesięcznice kosztowały około 3 mln zł.

Tyle tylko, co udostępnił ponownie poseł Tomczyk, według Komendy Głównej Policji od 2015 roku do lutego 2018 było to zaledwie 847 tys. zł. Dlaczego nagle zaniżono kwotę? Otóż według KGP stołeczna policja nie ponosiła wcale kosztów zabezpieczenia marszów smoleńskich, a 847 tys. zł to jedynie dodatkowe koszty powiązane z pojawieniem się w Warszawie policjantów z innych miast, czyli z ich zakwaterowaniem i wyżywieniem.

Dlaczego nagle z 6 milionów (w oparciu o wcześniejsze policyjne dane) nagle zrobiło się 847 tys. zł? Tego policjanci na razie nie wyjaśnili.

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl.

Więcej o:
Komentarze (174)
Koszty miesięcznic smoleńskich. Czy policja mija się z prawdą?
Zaloguj się
 • bob_59

  Oceniono 57 razy 51

  Sam koszt barier zaporowych - a musieli ich pewno dokupić wiele kilometrów, to kilka milionów złotych ( 1 sztuka ok. 2 mb to na bidę 1500 PLN). Do tego dochodzą koszty montażu i demontażu.
  Podane koszty to wciskanie kitu...

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 53 razy 49

  Rozkradają państwo = nas, bo stary szerbak ledwo zipie i trzeba się nachapać, póki można.

  Przyjdzie kij na pisowski ryj (mowa miłości).

 • amgibis

  Oceniono 43 razy 39

  Po prostu na te PISowskie manipulacje ŻYGAĆ SIĘ CHCE. Powrót normalnych czasów PRL. Z tymże kacyk z KCPZPR skąbinował sobie deputat na tonę cementu. A ci na tonę złota z naszej krwawicy.

 • Jan Osik

  Oceniono 36 razy 28

  pisowiec jest jak ruSSek - powie prawdę tylko jak się pomyli ....

 • mam.swoj.mozg.2

  Oceniono 33 razy 27

  Wyjaśnienie jest bardzo proste. Ktoś z góry nakazał "zmniejszyć" koszty na papierze, aby wizerunkowo PiS nie obrywał po dupsku. Koszty wcale nie spadły, co więcej - dalej rosną, tylko szefostwo policji z nadania PiS-owskich oligarchów sprawia, że na papierze wszystko wygląda lepiej.

 • srv14

  Oceniono 38 razy 26

  Och niedowiarki , wszystko trzeba wam tłumaczyć - to cud lub duża część policjantów przyjechało na własny koszt

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX