Ryszard Petru w ogniu trudnych pytań w TVN24. "Jak to się stało, że zgubił pan własne dziecko?"

Ryszard Petru, który opuścił właśnie szeregi Nowoczesnej, nie miał łatwo w czasie wieczornej rozmowy w TVN24.

Ryszard Petru był dopytywany o to, jak stracił swoje wpływy w Nowoczesnej, którą współtworzył. W piątek zdecydował się odejść z partii, którą nazywał swoim dzieckiem. 

Ryszard Petru zrobi rachunek sumienia?

- Jak to się stało, że zgubił pan własne dziecko? - pytał prowadzący "Fakty po Faktach" Grzegorz Kajdanowicz. Były lider unikał odpowiedzi.

Petru: Przegrałem wybory w Nowoczesnej. 

Kajdanowicz: Ale jak to się stało?

Petru: Bo było mniej głosów na przeciwnika niż na mnie (Petru pomylił się, chodziło mu zapewne o to, że na niego było mniej głosów - red.).

Kajdanowicz: Jak to się stało, że ludzie, których sam pan dobierał do partii, głosowali przeciwko panu?

Petru: Tak się stało, nie ma się co obrażać.

Kajdanowicz: Nie ma politycznego rachunku sumienia, że roztrwoniłem to poparcie?

Były lider Nowoczesnej na to pytanie nie odpowiedział, stwierdził, że wyborcy postrzegają go jako odpowiedzialnego za to, co robi Nowoczesna. Kilka razy powtarzał, że nie może brać odpowiedzialność za to, co się dzieje w partii. 

A co mu się nie podoba? - Nie jestem zwolennikiem kandydatury pana Ujazdowskiego we Wrocławiu, uważam, że sytuacja w Gdańsku też jest nie ok, mamy wysyp kandydatów i brak wspólnego kandydata opozycji - wymieniał. Chciał też, by jego partia głosowała przeciwko obniżeniu pensji posłów

Ryszard Petru stwierdził, że na razie nie stworzy nowej formacji. Do tego wątku chce wrócić po wyborach samorządowych 2018. Podkreślał, że jest za tym, by państwo wspierało słabszych, ale nie tak, jak robi to PiS. To Petru uważa za rozdawnictwo. Jako przykład podał sytuację protestu niepełnosprawnych, którym - jego zdaniem - rząd powinien dać więcej pieniędzy, "zamiast rozdawać wszystkim, jak leci, 500 plus czy pieniądze na wyprawkę szkolną".

Odejścia z Nowoczesnej

Oprócz Ryszarda Petru z Nowoczesnej odeszły Joanna Scheuring-Wielgus oraz Joanna Schmidt. Schmidt rozważa kandydowanie w wyborach na prezydenta Poznania. Decyzję ma podjąć wkrótce. 

Ryszard Petru deklaruje, że nikogo do odejścia z Nowoczesnej nie będzie namawiał.

Zobacz też:

Czy to początek końca Nowoczesnej? Partię opuszczają kolejne posłanki

Więcej o:
Komentarze (77)
Ryszard Petru w TVN24 w ogniu trudnych pytań
Zaloguj się
 • werner53

  Oceniono 25 razy 21

  Petru byl caly czas, jak sie pozniej potwierdzilo inwigilowany przez sluzby Kaminskiego, Wasika. Zdjecie z samolotu nie bylo przypadkowe, a od tego zdjecia rozlam sie zaczol. Cel byl oslabic Nowoczesna, tak jak w aferze podsluchowej celem bylo rozalenie owczesnego rzadu, a w aferze gruntowej uziemnic Leppera, udalo sie wszystko, z tym ze Lepper nie tyle uziemniony co zimny.

 • kolorofon68

  Oceniono 21 razy 9

  Jeszcze nie spotkałem kurnika w którym kury robią rewolucję i wywalają koguta.Skutkuje to brakiem jaj.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 10 razy 8

  Bez Ryszarda Petru zdechnie Nowoczesna bez kasy,bo tylko On o te kase dla partyjki zabiegał.

 • rts44

  Oceniono 22 razy 6

  Nie skreślam Nowoczesnej!Będę głosował na tę partię bo innej drogi nie widzę

 • cmochall

  Oceniono 15 razy 5

  Petru odchodzi a Kaczynski zaciera rece bo dawno w Polsce nie bylo tak durnej opozycji ,ktora robi wszystko aby pis wygralo wybory samorzadowe.

 • justas32

  Oceniono 23 razy 5

  Stała się tragedia - jedyna sensowna partia w Polsce właśnie się rozpada ...

 • Oceniono 16 razy 4

  Nowoczesna to młoda partia. Popełnia błędy, ale i stare wygi je popełniają. Błędem była zmiana przywódcy. Takich zmian nie robi sie na poczatku drogi. Lubnauer nie poradzi sobie z partia. Po Nowoczesnej zostanie wspomnienie. dzis idzie walka jakie to będzie wspomnienie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX