Ryszard Petru odchodzi z Nowoczesnej, którą zakładał. "Moje dziecko dziś podąża własną drogą"

Ryszard Petru na konferencji prasowej ogłosił, że opuszcza klub Nowoczesnej oraz partię, która jeszcze do niedawna miała w nazwie jego imię i nazwisko. 

- Zakładałem partię reform, partię zdrowego rozsądku, która nie zgadza się na partyjniactwo, bylejakość i konformizm. I dziś niestety w moim przekonaniu Nowoczesna taką partią nie jest. Dlatego podjąłem trudną dla mnie decyzję, że dzisiaj opuszczam Nowoczesną - mówił Ryszard Petru, po czym odpiął z klapy marynarki znaczek partyjny.

Ryszard Petru: "Nie założę partii przed wyborami"

- Nasi wyborcy oczekują ode mnie i od nas wyrazistości, jednoznaczności i szczerości, a tego nie ma. Wiem, że dzisiaj Nowoczesna tego nie oferuje. Robię to z bólem serca, bo Nowoczesna to moje własne dziecko, ale które dziś już podąża swoją własną drogą - deklarował jeden z założycieli Nowoczesnej.

Obecnie wielu decyzji nie rozumiem, nie mam na niego wpływu i często się z nimi nie zgadzam. Nie mogę brać odpowiedzialności za partię, na którą nie mam wpływu, zarówno w sferze programowej, jak i politycznej. Nie mogę odpowiadać za wynik wyborów, jeśli nie mam wpływu na zawierane koalicje, nawet jako członek zarządu. Nie mogę brać odpowiedzialności za brak propozycji programowych, jeżeli moje propozycje nie są nawet wysłuchiwane i nie mogę brać też odpowiedzialności za głosowanie w klubie parlamentarnym czy brak jednoznacznego stanowiska w klubie Nowoczesna

- mówił Petru dziennikarzom. Dodał, że jego celem jest przygotowanie kontroferty na 2019 rok, na wybory parlamentarne. - Pierwsze wnioski z ekspertami i wyborcami w całej Polsce przedstawię wkrótce - mówił i zadeklarował, że przed wyborami samorządowymi na pewno nie zamierza zakładać nowej partii. Na razie pozostanie posłem niezrzeszonym.

Ryszard Petru w ogniu trudnych pytań. "Jak to się stało, że zgubił pan własne dziecko?"

Nowoczesna bez kolejnych polityków

Przed nim, w środę, z Nowoczesnej odeszła Joanna Scheuring-Wielgus, a kilka godzin później Joanna Schmidt, prywatnie partnerka Petru. Obie posłanki zapowiedziały, że nie rezygnują z polityki.  Schmidt pytana, czy czuje potrzebę utworzenie nowej partii, powiedziała że "absolutnie tak" i ma nadzieję, że "powstanie coś rewelacyjnego". W ewentualnym ugrupowaniu widziałaby m.in. Barbarę Nowacką, Roberta Biedronia oraz Ryszarda Petru i Krzysztofa Mieszkowskiego [nadal w Nowoczesnej - red.].

Petru stracił pozycję lidera pod koniec listopada ubiegłego roku. Wówczas w wyborach pokonała go Katarzyna Lubnauer. W styczniu polityk znalazł się też poza prezydium zarządu partii. 

Wraz z odejściem Ryszarda Petru klub poselski Nowoczesnej skurczył się do 22 członków. 

O kryzysie w Nowoczesnej czytaj też:

Więcej o: