Słowa o protestujących mogą pogrążyć Żalka. "Fakt": W PiS mówią, że powinien zostać wyrzucony

Poseł Zjednoczonej Prawicy Jacek Żalek przeprosił protestujących w Sejmie rodziców osób niepełnosprawnych za swoje ostatnie wypowiedzi w mediach. Tymczasem jak podaje "Fakt", niektórzy politycy PiS domagają się wyciągnięcia konsekwencji wobec posła.

W sejmowych kuluarach coraz głośniej mówi się o ewentualnych konsekwencjach, które miałby ponieść poseł Porozumienia Jacek Żalek. Kilka dni temu w rozmowie z portalem Tokfm.pl odniósł się do trwającego od ponad dwudziestu dni protestu rodziców osób niepełnosprawnych.

Po tym, jak oni się zachowują opiekunowie w Sejmie, jestem przekonany, że nie można dać im tej gotówki. Bo jeżeli jako żywe tarcze traktują swoje dzieci, to cóż dopiero dzieje się w domu, a mogą zdarzyć się niestety zwyrodniali rodzice. Dzieci te czasami nie mają głosu. Bo są zamknięte, bo nie chodzą do szkoły.

- mówił Żalek. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Polityk ostatecznie przeprosił protestujących w Sejmie. Według Jacka Żalka wypowiedzi te były „niefortunne” i zostały „przeinaczone”. Podkreślał, że nie chciał nikogo zranić. Protestującym rodzicom i osobom niepełnosprawnym w ramach przeprosin wręczył kwiaty. Rodzice osób niepełnosprawnych mimo to nie wycofują prywatnego aktu oskarżenia, który został wniesiony do sądu. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Jak podaje dziennik "Fakt", przeprosiny były efektem nacisku ze strony polityków klubu PiS, do którego należy Żalek. "W PiS po jego haniebnych słowach głośno mówi się o tym, że powinien zostać wyrzucony i że należy wycofać go z kandydowania na prezydenta Białegostoku" - czytamy w dzienniku. 

Protest rodziców osób niepełnosprawnych

Protest rodziców i opiekunów dorosłych dzieci niepełnosprawnych trwa w Sejmie od 18 kwietnia. Domagają się m.in. dodatku w wysokości 500 zł w gotówce. Rząd w odpowiedzi na postulaty przygotował dwie ustawy, które zostały w środę przyjęte przez Sejm.

Nowelizacja ustawy o rencie socjalnej zrównuje wysokość renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu niezdolności do pracy. Zmiana spowoduje miesięczne podwyższenie świadczenia dla niepełnosprawnych o ponad 160 złotych, do kwoty niemal 1030 złotych miesięcznie. Przepisy mają wejść w życie od 1 września, z wyrównaniem od przyszłego miesiąca.

Sejm uchwalił również ustawę wprowadzającą szczególne rozwiązania dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Pakiet udogodnień takich jak nielimitowany dostępie do rehabilitacji, świadczeń opieki zdrowotnej w specjalnym trybie oraz zniesienie limitów na wyrobów medycznych ma przynosić oszczędność dla gospodarstw domowych z osobą niepełnosprawną rzędu 520 złotych miesięcznie.

Więcej o: