Sejm za obniżeniem pensji posłów. "Kierowca Kaczyńskiego będzie zarabiał 2 razy więcej"

Sejm - po burzliwej debacie - zagłosował nad projektem o obniżeniu uposażeń parlamentarzystów. Teraz ustawa, która obetnie pensje posłów i senatorów o 20 proc., trafi do Senatu.

Posłowie późnym wieczorem głosowali za projektem ustawy, który przewiduje między innymi obniżkę uposażeń posłów i senatorów o 20 procent. Głosowanie miało odbyć się jutro, jednak Sejm skrócił posiedzenie i piątkowy blok głosowań przeniesiono na czwartek wieczór.

Obniżka pensji posłów

W sprawie obniżki pensji głosowało 247 posłów. Za obniżeniem uposażeń było 240. Po zmianie posłowie będą zarabiać niewiele ponad 7,9 tys. zł brutto.

Tak będą wyglądać niższe pensje posłów. Poznaj szczegóły ustawy

Projekt ogłosił przed miesiącem prezes PiS Jarosław Kaczyński tuż po medialnych doniesieniach o nagrodach dla ministrów rządu Beaty Szydło. 

Po uchwaleniu przez Sejm projekt trafi do Senatu. Możliwe, że zostanie on rozpatrzony jeszcze na piątkowym posiedzeniu izby. Jeśli nie, ustawa będzie czekać do pierwszego tygodnia czerwca, kiedy Senat zbiera się ponownie. Ustawa wchodzi w życie z pierwszym dniem miesiąca po dniu ogłoszenia. Oznacza to, że jeśli zostanie przegłosowana w Senacie w piątek i wkrótce podpisana przez prezydenta, może wejść w życie już z początkiem czerwca.

0 zł pensji - ten pomysł przepadł

Poseł Krzysztof Truskolaski (Nowoczesna) mówił przed głosowaniem, że PiS "swoją populistyczna ustawą chce odwrócić uwagę od afer". - Ale my będziemy was rozliczać! - zapewniał. 

- Mam dla pana złą wiadomość. Kary, które będziecie nam wymierzać, będą niższe - kpił Sławomir Nitras z PO. Po tym uderzył w Jarosława Kaczyńskiego. Wspomniał o kobiecie, która w tym samym szpitalu co prezes PiS dostała termin na wizyty na rok 2019. - Dlaczego wasz prezes nie musi czekać? - pytał poseł Nitras. 

Witold Zembaczyński (Nowoczesna) wnioskował o obniżenie pensji posłów w tej kadencji do 0 zł, ale Sejm odrzucił jego poprawkę. - Ma być skromnie? Ja proponuję zero za chciwość - mówił.

- Ja mam krótką prośbę. Nie oszukujcie, że robicie to w ramach oszczędności. To jest, jak powiedział pan marszałek, "troszkę pod publiczkę". Nie kłamcie, błagam. Ja zagłosuję za, ja mam z czego się utrzymać, stać mnie na to. Ale życzę posłom powiatowym, żeby umierali z głodu - stwierdził Paweł Kukiz i wypominał PiS, że nie przyjęli projektu jego klubu ws. kwoty wolnej od pensji posłów. 

Piotr Misiło z Nowoczesnej grzmiał:

Czy państwo wiedzą, ile zarabia kierowca Jarosława Kaczyńskiego? Po tej ustawie będzie zarabiał dwa razy więcej niż wy!

- zwrócił się do posłów. Misiło mówił też, że "państwo nie może być dziadowskie".

"W głowę się stuknijcie!"

Jeszcze zanim Sejm zagłosował nad ustawą, posłanka opozycji Krystyna Szumilas pytała, dlaczego do Sejmu wpuszczono wycieczkę oprowadzaną przez posła PiS, a wycieczki z posłem PO nie. - Jesteśmy tu jak w oblężonej twierdzy. Straż marszałkowska nas poinformowała, że wpuszczane są zweryfikowane wycieczki. Co to znaczy zweryfikowane!? Dzieci dzielicie! W głowę się stuknijcie! - grzmiał poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz. Marszałek Terlecki wyłączył mu mikrofon, a Sejm odrzucił wniosek o przerwę. 

Więcej o:
Komentarze (188)
Sejm za obniżeniem pensji posłów i senatorów
Zaloguj się
 • rabingoldblatt

  Oceniono 62 razy 46

  Jak to dobrze, że Beata Szydło, Beata Kempa i Marek Suski mogą mieć wyyebane na taką ustawę.

  Członków rzadu nie obowiązuje.

  A Suweren to łyka. Jak patrzę na moich głosujących na PiS współobywateli, to jestem coraz bardziej przekonany, że pochodzimy od różnych małp.

 • krynolinka

  Oceniono 45 razy 29

  " ten wszarz,to nawet na betonie będzie szukał mrowiska,żeby tam kij wsadzić"...

  Cytat z Jacka Kuronia i mam podstawy sądzić, że to były słowa pod adresem pana Jarosława.

 • ziaburek

  Oceniono 41 razy 27

  Działanie pod publiczkę - a taki poseł Macierewicz dalej jeździ sobie limuzyną i z ochroną.

 • apolis

  Oceniono 36 razy 24

  Pod publiczkę pisi pomiot obniża diety o kilka stów, czyli w tajemnicy będą teraz kradli już bez umiaru...
  Hipokryci i złodzieje...

 • precz_z_komunia

  Oceniono 19 razy 19

  Pytanie dlaczego obniżyli posłom i senatorom skoro to kradli ministrowie :-)
  Drugie pytanie dlaczego ministrom podniesiono pensje skoro kradli :-)
  Trzecie pytanie czy komunizm w Polsce jest legalny :-)
  Odpowiedzią na te pytania może być tylko delegalizacja PiS :-)
  Sposobem dowolnym :-)

 • vito60

  Oceniono 24 razy 16

  Pissiorom nie ubędzie, zatrudnią ich rodziny w SSP i jeszcze im się poprawi. Ukarali wszystkich za własną pazerność. Dziadowskie Państwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX