97. miesięcznica smoleńska bez barierek. I bez przemówienia Jarosława Kaczyńskiego

97. miesięcznica smoleńska pierwszą część miała rano, druga odbyła się wieczorem. Tym razem nie było ani marszu na Krakowskim Przedmieściu, ani przemówienia Jarosława Kaczyńskiego. Chory prezes PiS przebywa w szpitalu.

97. miesięcznica smoleńska zaczęła się 10 maja od porannej mszy w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie. Następnie uczestnicy obchodów modlili się pod pomnikiem smoleńskim na pl. Piłsudskiego.

97. miesięcznica smoleńska. Uczestnicy

O godz. 19 odbyła się wieczorna msza w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, w której wzięli udział - jak podaje portal tvnwarszawa.pl - premier Mateusz Morawiecki, szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński oraz były szef MON Antoni Macierewicz. 

Na zdjęciach nie widać prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Kaczyński jest chory - leczy kolano w warszawskim szpitalu na Szaserów.

Na porannej mszy byli z kolei marszałkowie Sejmu i Senatu, wicemarszałkowie Sejmu, wicepremier Beata Szydło, szef MON-u Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Joachim Brudziński, a także szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Nie zabrakło również ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacka Sasina. 

97. miesięcznica smoleńska97. miesięcznica smoleńska Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

97. miesięcznica smoleńska - tym razem bez marszu

Miesięcznica smoleńska 10 maja wyglądała inaczej niż wcześniejsze obchody. Obyło się bez tradycyjnego marszu, który dotychczas odbywał się po wieczornej mszy. Zmianę ceremonii zaanonsował Jarosław Kaczyński podczas rocznicy katastrofy smoleńskiej. W związku z tym na 97. miesięcznicy Krakowskie Przedmieście pierwszy raz od dawna nie było wygrodzone metalowymi barierkami.

Uczestnicy 97. miesięcznicy po wieczornej mszy przeszli przed pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej, gdzie złożyli kwiaty.

Przypominamy, że miesięcznica smoleńska została zarejestrowana jako impreza cykliczna. Na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego czytamy, że będzie ona organizowana każdego 10. dnia miesiąca do co najmniej 2020 roku.

Jarosław Kaczyński pracuje nawet chory

Jarosław Kaczyński, główny organizator miesięcznic smoleńskich, przebywa obecnie w szpitalu z powodu urazu kolana. Mimo kłopotów z nogą prezes PiS nie próżnuje. „Super Express” podaje, że w poniedziałek odbył on ponad godzinną rozmowę z premierem Mateuszem Morawieckim. Następnego dnia wizytę złożyła mu Beata Szydło. Ich spotkanie trwało aż pięć godzin i dotyczyło przyszłości politycznej byłej premier Polski.

Informator „Super Expressu” dodaje, że operacja Jarosława Kaczyńskiego nie jest na razie potwierdzona, mimo że w kolano wdał się stan zapalny.

Zobacz też: 

 

Więcej o: