Poseł Żalek mówił o "żywych tarczach" i "zwyrodniałych rodzicach". Jest pozew do sądu

Rodzice osób niepełnosprawnych protestujący w Sejmie składają akt oskarżenia przeciwko posłowi Zjednoczonej Prawicy Jackowi Żalkowi. Żalek stwierdził, że nie należy im dawać gotówki, bo traktują swoje dzieci jak "żywe tarcze", a niektórzy mogą być "zwyrodniałymi rodzicami".

Do Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów ma wpłynąć prywatny akt oskarżenia przeciwko posłowi Porozumienia Jackowi Żalkowi ze strony rodziców osób niepełnosprawnych protestujących w Sejmie. Został również złożony wniosek o uchylenie immunitetu.

Jacek Żalek kilka dni temu w rozmowie z portalem Tokfm.pl odniósł się do trwającego od ponad dwudziestu dni protestu.

Po tym, jak oni się zachowują opiekunowie w Sejmie, jestem przekonany, że nie można dać im tej gotówki. Bo jeżeli jako żywe tarcze traktują swoje dzieci, to cóż dopiero dzieje się w domu, a mogą zdarzyć się niestety zwyrodniali rodzice. Dzieci te czasami nie mają głosu. Bo są zamknięte, bo nie chodzą do szkoły

- mówił Żalek. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Te słowa oburzyły rodziców protestujących w Sejmie. Przed sądem ma reprezentować mecenas Jarosław Kaczyński, prywatnie mąż posłanki Nowoczesnej Kornelii Wróblewskiej.

- Słowa te nie tylko nigdy nie powinny paść, są wstydem i ujmą dla całego parlamentu. Zostaliśmy wybrani przez tych ludzi, przez obywateli i powinniśmy im służyć - mówiła Wróblewska na konferencji prasowej.

Dopytywany o swoje słowa przez dziennikarza Radia ZET Jacek Żalek nie tylko się z nich nie wycofał, ale stwierdził również, że "wśród opiekunów niepełnosprawnych mogą trafić się zwyrodnialcy".

Protest rodziców osób niepełnosprawnych

Protest rodziców i opiekunów dorosłych dzieci niepełnosprawnych trwa w Sejmie od 18 kwietnia. Domagają się m.in. dodatku w wysokości 500 zł w gotówce.

Rząd w odpowiedzi na postulaty przygotował dwie ustawy, które zostały w środę przyjęte przez Sejm.

Nowelizacja ustawy o rencie socjalnej zrównuje wysokość renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu niezdolności do pracy. Zmiana spowoduje miesięczne podwyższenie świadczenia dla niepełnosprawnych o ponad 160 złotych, do kwoty niemal 1030 złotych miesięcznie. Przepisy mają wejść w życie od 1 września, z wyrównaniem od przyszłego miesiąca.

Sejm uchwalił również ustawę wprowadzającą szczególne rozwiązania dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Pakiet udogodnień takich jak nielimitowany dostępie do rehabilitacji, świadczeń opieki zdrowotnej w specjalnym trybie oraz zniesienie limitów na wyrobów medycznych ma przynosić oszczędność dla gospodarstw domowych z osobą niepełnosprawną rzędu 520 złotych miesięcznie.

M. Morawiecki: Opodatkujemy najbogatszych, żeby wesprzeć niepełnosprawnych

Więcej o: