Ochroniarze prezesa PiS kontra BOR. "Rządzili na miesięcznicach, przenoszono snajperów"

- Snajperzy zamiast chronić prezydenta, byli wysyłani na miesięcznice - mówił Wirtualnej Polsce jeden z informatorów. Portal opisał kulisy organizacji miesięcznic, m.in. sporów z Grom Group, czyli ochroną prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

10 maja 2018 roku ma po raz pierwszy nie odbyć się marsz w związku z miesięcznica smoleńska, którą co miesiąc organizowały Prawo i Sprawiedliwość oraz środowiska wokół tej partii. Wirtualna Polska opisuje, jak przebiegały miesięcznice jeszcze za czasów funkcjonowania Biura Ochrony Rządu (od lutego zastąpionego Służbą Ochrony Państwa).

Jak opisuje Grzegorz Łakomski, powołując się na swoich informatorów, podczas miesięcznic dochodziło do sporów między BOR a Grom Group, czyli prywatną firmą odpowiedzialną za ochronę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Z relacji rozmówców WP wynika, że ochroniarze Grom Group "rządzili podczas miesięcznic" a kierownictwo BOR dało funkcjonariuszom do zrozumienia, że "ma ich słuchać".

Co to oznaczało w praktyce? BOR miało przystawać np. na wpuszczanie ludzi bez wcześniejszego sprawdzenia. Miało to dziać się m.in. za czasów gen. Andrzeja Pawlikowskiego (do 2017 roku pełnił funkcję szefa BOR), który przyznał, że ochroniarze Kaczyńskiego chcieli decydować o wielu sprawach i próbowali "ingerować" w działania BOR, ale takich dyspozycji - jak przytoczone przez informatora - nie dawał funkcjonariuszom.

"Snajperzy wysyłani na miesięcznice"

W zabezpieczeniach miesięcznic miało brać udział od 50 do 70 funkcjonariuszy (za czasów gen. Pawlikowskiego), a ponieważ były "priorytetem", to w otoczeniu premier (Beaty Szydło) czy prezydenta Andrzeja Dudy, pojawiało się mniej BOR-owców.

- Podczas jednej z wizyt krajowych Andrzeja Dudy snajperzy BOR, rozmieszczani zwykle na dachach, zamiast chronić prezydenta byli wysłani na miesięcznice. Dostaliśmy snajperów z policji, ale było ich mniej - opisywał w rozmowie z WP informator portalu.

Jak mówił jeden z byłych funkcjonariuszy BOR, taki poziom zabezpieczenia, jak ten na miesięcznicach, był porównywalny z tym przewidzianym dla prezydenta, premiera czy koronowanych głów, choć na marszach rzadko pojawiała się Beata Szydło.

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (178)
Jak ochraniano miesięcznice smoleńskie. Grom Group kontra BOR
Zaloguj się
 • niko8472

  Oceniono 74 razy 62

  No co, wszyscy wiedza kto jest najwazniejszy w panstwie absurdow;) Posel bez trybu;)

 • sstepniewski

  Oceniono 55 razy 51

  mam nadzieje , ze do historii Kaczynski przejdzie jako wyjatkowo obrzydliwy fiut....

 • pepe_papa

  Oceniono 48 razy 40

  Fikcyjne wolskie państewko.

 • dorotanna

  Oceniono 38 razy 34

  powiedzcie mi czego/kogo on tak sie boi?
  Bo nie rozumiem, Pis ma ponad 40% poparcia (z deklami od kukiza to dobrze ponad 50%). Terrozyzmu politycznego w Polsce nie ma, a tu Grom, snajperzy, barierki, setki kulsonów, itd.

  Czy jemu kiedyś ktoś coś zrobił? o co chodzi?

 • antropoid

  Oceniono 40 razy 30

  Brawo polaczki - wybraliśta se "cysorza" na "swojom miarem"...

 • bacowa

  Oceniono 33 razy 27

  Za PiSbolszewii Polska to właśnie Państwo teoretyczne

  paranoja paranoją paranoję pogania

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX