Janda emocjonalnie o proteście niepełnosprawnych w Sejmie. "Obraża pojęcie człowieczeństwa"

W Sejmie trwa czwarty tydzień protestu rodzin osób niepełnosprawnych. Głosy wsparcia dla protestujących płyną również od ludzi kultury. Krystyna Janda skomentowała sprawę w bardzo emocjonalny sposób.

Sejm uchwalił dwie ustawy dotyczące osób niepełnosprawnych - o rencie socjalnej oraz wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniu niepełnosprawności. Mimo tego, protestujący w Sejmie czwarty tydzień rodzice zamierzają tu pozostać do czasu pełnej realizacji ich postulatów.

Politykom partii rządzącej coraz częściej wymykają się słowa, które paść nie powinny - Bernadetta Krynicka mówiła o "szukaniu paragrafów" na protestujących, Stanisław Pięta radził, by ich "wynieść", a Jacek Żalek oświadczył, że "wśród opiekunów niepełnosprawnych mogą trafić się zwyrodnialcy". 

Rodzice osób z niepełnosprawnościami otrzymują jednak wsparcie ze strony takich osób, jak siostra Małgorzata Chmielewska, była pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska czy prof. Zbigniew Izdebski. Głos w sprawie zabrała też Krystyna Janda. 

Status niepełnosprawnych w Polsce jest haniebny. Popieranie i solidarność z Nimi, walczącymi o godność i minimum dla przeżycia i egzystencji, jest obowiązkiem całego społeczeństwa, każdego z nas. Ci Ludzie i Ich rodziny zasługują na najwyższy szacunek i pomoc. Odmawianie Im pomocy i to co się dzieje w tej sprawie jest niegodne i oburzające. Obrażające pojęcie człowieczeństwa

- głosi wpis udostępniony przez Jandę w czwartkowy poranek.

Czytaj też:

"Nie jesteśmy tutaj z przymusu. Proszę nie mówić bredni". Protestujący w Sejmie oburzeni słowami posłanki PiS

Więcej o: