Policja bezprawnie zastosowała kajdanki wobec Frasyniuka. Jest orzeczenie sądu

Warszawski sąd uznał, że zastosowanie wobec Władysława Frasyniuka kajdanek było "bezprawne, niedopuszczalne i bezzasadne" - poinformował mecenas Piotr Schramm. To ciąg dalszy głośnej sprawy zatrzymania Frasyniuka, do którego doszło w domu opozycjonisty 14 lutego.

Policja nie powinna była zakuwać Władysława Frasyniuka w kajdanki - tak stwierdził we wtorek stołeczny sąd. 

Działacz opozycji w PRL Władysław Frasyniuk 14 lutego rano został zatrzymany w swoim domu i doprowadzony do prokuratury w Oleśnicy. Usłyszał wtedy zarzuty naruszenia nietykalności osobistej dwóch policjantów na służbie, do którego miało dojść podczas demonstracji Obywateli RP w czerwcu 2017 r. w Warszawie.

Frasyniuk wcześniej dwukrotnie, mimo wezwania, nie stawił się w warszawskiej prokuraturze - 12 stycznia i 1 lutego. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Do zatrzymania doszło ok. godz. 6, a Frasyniuka zakuto w kajdanki. Komenda Główna Policji tłumaczyła, że "policjanci, zatrzymując Władysława Frasyniuka i realizując czynności na polecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie, działali zgodnie z prawem, z zachowaniem godności osobistej zatrzymanego".

Innego zdania jest jednak warszawski sąd. Jak poinformował we wtorek mecenas Piotr Schramm, reprezentujący Frasyniuka, sąd rozpatrując zażalenie uznał argumentację prawnika i orzekł, że zastosowanie kajdanek było "bezprawne, niedopuszczalne i bezzasadne".

"Władysław Frasyniuk c/a Państwo PiS / 2:0" - komentował Schramm.

Frasyniuk: Nie wolno się bać. Prokuratorzy stanu wojennego zapisali się źle w historii, obecni funkcjonariusze też odejdą w niesławie

Więcej o: