Szukała paragrafu na rodziców, teraz przed nimi ucieka. "Nie są dla mnie partnerami do rozmowy"

Posłanka PiS Bernadetta Krynicka krytykowała protestujących w Sejmie rodziców, ale z nimi samymi rozmawiać nie chciała. Swoją decyzję tłumaczyła postawą protestujących.

Od trzech tygodni grupa rodziców i dzieci z niepełnosprawnością protestuje w Sejmie. Rząd zapowiedział spełnienie jednego z ich postulatów, jednak w sprawie drugiego - dodatku rehabilitacyjnego wysokości 500 zł miesięcznie - wciąż nie ma porozumienia. 

Paragraf na rodziców

Tymczasem niektórzy politycy PiS krytykują ten postulat. Posłanka Bernadeta Krynicka mówiła w rozmowie z TVN24, że "500 złotych sprawy nie załatwi", zaś propozycje rządu (pomoc materialna) załatwia większość problemów. - Jest demokracja. Jeśli chcą strajkować, to niech strajkują - stwierdziła posłanka. 

Jednocześnie dodała, że "przetrzymywanie" osób niepełnosprawnych uważa za "karygodne", a ich obecność jest "manipulacją". - Jako matka dziecka niepełnosprawnego, osoby dorosłej, może to będzie brutalne, znalazłabym paragraf na tych rodziców, którzy przetrzymują swoje dzieci w Sejmie w takich warunkach niegodnych - stwierdziła. 

"Nie będę z nimi rozmawiała"

Posłanka nie chciała jednak tego samego powiedzieć protestującym w oczy. Rodzice spotkali Krynicką w Sejmie i próbowali doprosić się o rozmowę. - Pani poseł, dzień dobry! Możemy zamienić słówko? Dlaczego pani mówi, że te dzieci są zmuszane, żeby tutaj być? Pani poseł! Prosimy panią o rozmowę. Proszę się odwrócić do nas - mówiła Iwona Hartwich. - Jesteśmy tu z własnej woli - dopowiedział jej syn Jakub.

- Nie będę z panią rozmawiała - rzuciła tylko posłanka. Chwilę później tłumaczyła swoją reakcję w rozmowie z dziennikarką TVN24:

Nie będę z nimi rozmawiała. Dlatego, że widzę, jaką mają postawę, jak potraktowały panią minister Rafalską, w jaki sposób rozmawiały z panią minister Kopcińską. Nie uważam, że to są partnerzy dla mnie do rozmowy

Krynicka dodała, że w TVN24 pokazano dwóch chłopców z niepełnosprawnością fizyczną, ale sprawnych intelektualnie, którzy w jej ocenie - "gdyby matka się postarała i założyła taki cel" - mogliby "pracować i integrować się ze społeczeństwem, a nie oczekiwać w czterech ścianach i korzystać z tych 500 zł, które nic nie da". 

Protest niepełnosprawnych w Sejmie

Komitet Protestacyjny Rodziców Osób Niepełnosprawnych występuje m.in. z postulatem wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego w kwocie 500 złotych miesięcznie, bez kryterium dochodowego. Przez kilkanaście dni nie udało się porozumieć z rządem PiS w tej sprawie. Porozumienie z rządem zawarła za to Krajowa Rada Konsultacyjna ds. Osób Niepełnosprawnych. Wśród sygnatariuszy nie było protestujących w Sejmie.

Po niemal trzech tygodniach protestu sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny poparła rządowy projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Przewiduje on podwyższenie świadczenia dla niepełnosprawnych do najniższego świadczenia z ZUS, czyli do niemal 1030 złotych. Oznacza to podwyżkę o ponad 160 złotych. Nowe przepisy miałyby wejść w życie we wrześniu, ale z wyrównaniem świadczenia od czerwca. 

- To jest maleńki kroczek do przodu, odpowiedź na niektóre postulaty protestujących. Nie można jednak zapominać o pozostałych postulatach: dotyczących na przykład zasiłku pielęgnacyjnego, który od 12 lat utrzymuje się na tym samym poziomie 153 złotych - mówiła posłanka Nowoczesnej Kornelia Wróblewska.

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (201)
Bernadetta Krynicka uciekła przed protestującymi rodzicami
Zaloguj się
 • ceasarc

  Oceniono 84 razy 78

  zdecydowanie więcej powinno być tej pani w mediach. to jest prawdziwa twarz pisu.

 • bacowa

  Oceniono 57 razy 53

  Szeregowa posłanka i szeregowa pielęgniarka Bernadetta nie będzie rozmawiała z protestującymi tak jak szeregowy poseł Jarosław .

  to dla nich gorszy sort

 • wnuczek_akowca

  Oceniono 50 razy 48

  500 zł pełnosprawnym rodzicom niepełnosprawnych dzieci nic nie da
  500 zł pełnosprawnym rodzicom pełnosprawnych dzieci da
  Wot logika

 • czarna_zoska

  Oceniono 47 razy 43

  kObety maja rodzic chore dzieci i zamknac ryj. Pani Bernareta moglaby by KAPO!

 • czytakczynie12

  Oceniono 45 razy 39

  Skandaliczne wypowiedzi niektórych posłów PiS wobec rodzin niepełnosprawnych dzieci. W tych wypowiedziach czuje się wręcz nienawiść do tych ludzi, którzy protestują. Prawdziwa twarz PiS. Te 500+ dla zdrowych dzieci to było tylko kupowanie sobie poparcia. Im nigdy nie chodziło o ludzi. Widać to po tym, jak traktują najsłabszych. 500+ dla zdrowych dzieci było, nawet dla zamożnych, a dla rodziców chorych dzieci pogarda i straszenie policją.

 • janjan101

  Oceniono 42 razy 38

  Wyjątkowo podłe i tchórzliwe indywiduum.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 39 razy 37

  "Nie uważam, że to są partnerzy dla mnie do rozmowy"

  Pycha jest moim ulubionym grzechem...

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 36 razy 34

  Na posłankę Bernadettę proponuję paragraf o czary, jakby ktoś chciał poszukać paragrafu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX