Finansowanie wyborów samorządowych. Ile kosztują wybory samorządowe?

Wybory samorządowe to ogromny koszt. Zmiany w Kodeksie Wyborczym spowodowały, że znacznie wzrósł - alarmowała Państwowa Komisja Wyborcza. Wygląda na to, że czas nieco zweryfikował te dane.

PKW jeszcze niedawno ostrzegała, że koszt wyborów samorządowych 2018 uległ zwiększeniu w porównaniu z ubiegłymi latami, m.in. dlatego, że przy obsłudze głosowania ma pracować dużo więcej osób. Korpus urzędników wyborczych miał liczyć ponad 5 tysięcy osób. 

Państwowa Komisja Wyborcza obliczyła początkowo, że koszt zorganizowania wyborów samorządowych 2018 to około 600 milionów złotych, a więc dużo więcej niż założono w budżecie.

Kiedy wybory samorządowe? Aż trzy możliwe terminy, ale jeden wydaje się bardziej prawdopodobny

To ile w końcu kosztują wybory samorządowe?

W budżecie na organizację wyborów w 2018 r. przewidziano niecałe 460 milionów złotych. Według pierwszych szacunków PKW, na wybory miało zabraknąć około 140 mln.

Według najnowszych informacji pieniędzy z budżetu może wystarczyć. Mówi się już nie o 5 tys., ale o 2,5 tys. urzędnikach wyborczych. Jak pisał "Dziennik Gazeta Prawna", tak wynika z wyliczeń Krajowego Biura Wyborczego (KBW), gdzie od nowa szacują koszt wyborów samorządowych.

Skąd się biorą pieniądze na wybory?

Pieniądze na wybory idą z budżetu państwa, ale, jak donosił dziennik, w razie problemów na ratunek mógł przyjść ZUS. 

MSWiA od początku uspokajało, że pieniądze na wybory się znajdą, a rząd miał żal, że o rzekomym braku środków dowiedział się z mediów. 

Kamery w lokalach wyborczych - koszt

W lokalach wyborczych miały znajdować się kamery, z których miała się odbywać transmisja. Według specjalistów inwestycja w ten system miała kosztowała około 135 milionów złotych.

Teraz, jak donosił "DGP", KBW nie uwzględniają już kosztu instalowania kamer w lokalach wyborczych i transmisji internetowej, bo takie rozwiązanie okazało się "niezgodne z RODO* i ochroną danych osobowych".

Przezroczyste urny - koszt

Podczas wyborów samorządowych korzystać trzeba z przezroczystych urn. To kosztowny zakup. Jak podał szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński, przezroczyste urny kosztowały 30 mln zł. Przezroczyste urny obowiązują od 1 lipca 2016 r.

Poseł podsumował zmiany PiS w kodeksie wyborczym. Przypomniał radiową audycję sprzed lat

*RODO - Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO) to nowe unijne prawo, które definiuje zasady przetwarzania, wykorzystywania i przechowywania danych osobowych w firmach i urzędach. Trzeba je wdrożyć do 25 maja.

Więcej o: