Polacy mogą pracować krócej? Razem: "Stać nas na to". Rusza zbiórka podpisów pod projektem ustawy

Partia Razem startuje ze zbiórką podpisów pod projektem ustawy "Pracujmy krócej". Ugrupowanie od początku powstania postulowało, by Polacy spędzali tygodniowo w pracy 35 godzin.

O starych-nowych planach Razem pisał na łamach "Super Expressu" jeden z liderów partii Adrian Zandberg. Powrócił w nim do projektu, zgodnie z którym Polacy mieliby pracować siedem godzin dziennie, czyli 35 tygodniowo. Jako przykład podawane są takie kraje jak Dania czy Francja, gdzie gospodarka dalej ma się dobrze, mimo skrócenia czasu pracy.

W Polsce robimy dokładnie odwrotnie. Pracujemy niemal najwięcej wśród krajów rozwiniętych. Za długo! Mniej od nas spędzają w pracy nawet Japończycy, choć to o nich przez lata mówiono, że zaharowują się na śmierć

- ocenia Zandberg.

Polityk Razem o taki stan rzeczy obwinia właścicieli i prezesów firm, którzy zarządzają biznesami "jak folwarkiem". "Pokrzykują, zmuszają do nadgodzin, przycinają płace. Efekt jest taki sam jak na folwarku - niska wydajność" - pisze.

Dlatego też Razem zacznie (od poniedziałku, 7 maja) zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy "Pracujmy krócej".

Mateusz Morawiecki mówił, że zależy mu na doganianiu zachodniej Europy. Ma teraz znakomitą okazję, żeby to udowodnić. Ustawa "Pracujmy krócej" to krok w stronę nowoczesności. Czy rząd ją poprze?

- pyta Zandberg.

Razem jeszcze w styczniu tego roku przypominało, że Polacy i Polki pracują dłużej niż obywatele innych europejskich krajów (średni tygodniowy czas pracy w Polsce wg danych OECD wynosi 40,8h, dłużej od nas pracują tylko Grecy – 41,9).

Analizy i opracowania badające to zagadnienie pokazują, że krótszy czas pracy to więcej czasu na inne aktywności, które z punktu widzenia jednostek, jak i całych społeczności ą równie ważne jak praca zarobkowa, m.in. rodzina i wychowywanie dzieci, aktywność społeczna i obywatelska, kreatywność i innowacyjność

- wskazywała partia.

Nie musimy tyle pracować. Stać nas na to, by pracy zawodowej poświęcać mniej i by dzięki temu mieć więcej czasu na odpoczynek, rozwój i kontakty z innymi

- przekonuje Razem.

Skąd wziął się podział na partie prawicowe i lewicowe?

Więcej o: