Bezprecedensowy ruch dyplomatów: działania PiS "współgrają z celami Rosji". Waszczykowski odpowiada na zarzuty

Jacek Gądek
29 byłych ambasadorów powołało Konferencję Ambasadorów RP - dowiedziała się Gazeta.pl. - Polityka "dobrej zmiany" i łamanie praworządności w Polsce współgrają z celami strategicznymi Rosji, jakim jest doprowadzenie do rozpadu UE i NATO - argumentują.

- Jest to nieformalna inicjatywa, której celem jest monitorowanie, a w przyszłości naprawa polskiej polityki zagranicznej. Inicjatywa jest wyrazem troski grupy ambasadorów, którzy w okresie ostatnich 30 lat kształtowali polska politykę zagraniczną, a obecnie dostrzegają upadek znaczenia Polski w świecie - mówi rozmowie z Gazeta.pl Ryszard Schnepf, były ambasador m.in. w Waszyngtonie.

Witold Waszczykowski, były szef MSZ w rządzie PiS, komentuje w rozmowie z Gazeta.pl: - Cieszę się, że są byłymi ambasadorami. Skoro tak myślą, to zdecydowanie zasłużyli na to, aby już tych funkcji nie pełnić.

Byli ambasadorowie: dziś Polska postrzegana jest jako "chory człowiek" UE

Jak czytamy w dokumencie o powołaniu Konferencji Ambasadorów RP, jej celem jest analiza polityki zagranicznej, wskazywanie pojawiających się zagrożeń dla Polski i przygotowywanie rekomendacji. - Jesteśmy przekonani, że polityka zagraniczna to wyraz interesów Państwa, a nie interesów partii rządzącej - podkreślają byli ambasadorowie.

Według grupy byłych ambasadorów do 2015 r. Polska "należała do szóstki najbardziej wpływowych członków Unii Europejskiej, była wiarygodnym sojusznikiem w strukturach NATO, szanowanym partnerem dla kluczowych państw i najbliższych sąsiadów". - Dzisiaj Polska postrzegana jest jako "chory człowiek" UE, nieprzewidywalny członek NATO, kraj skłócony z niegdyś zaprzyjaźnionymi państwami - oceniają.

Zdaniem 29 dyplomatów Prawo i Sprawiedliwość "ma do polityki zagranicznej stosunek instrumentalny i lekceważący, a rola Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest konsekwentnie degradowana". Według nich "Polska w oczach partnerów staje się państwem, które nie gwarantuje stabilności prawa a w miejsce zachodniej wspólnoty wartości wprowadza atmosferę etnicznej nienawiści i ksenofobię".

Przeczytaj także:

Gazeta.pl ujawnia nagrody dla ambasadorów. Mąż Julii Przyłębskiej dostał prawie 30 tys. zł

MSZ uznało, że Polskę szkalowano prawie 100 razy, ale śledczych alarmować nie chce

"Polityka 'dobrej zmiany' współgra z celami strategicznymi Rosji"

Byli ambasadorowie podpisują się pod słowami szefa MSZ prof. Jacka Czaputowicza, który w swoim expose w Sejmie 21 marca mówił, że najlepszą obroną przed rewizjonizmem Rosji jest zacieśnianie współpracy w ramach Unii Europejskiej i NATO. Jednocześnie jednak zdaniem sygnatariuszy Konferencji Ambasadorów RP "polityka 'dobrej zmiany' i łamanie praworządności w Polsce współgrają z celami strategicznymi Rosji, jakim jest doprowadzenie do rozpadu UE i NATO". - Jest też atrakcyjna dla ruchów populistycznych w innych państwach zachodnich, często inspirowanych z Moskwy z zamiarem podważenia Wspólnoty Transatlantyckiej - podkreślili dyplomaci.

Zdaniem byłych ambasadorów obecna polityka zagraniczna Polski "prowadzi do marginalizacji Polski w Unii". - Brakuje głosu i wpływu Polski w wielu fundamentalnych dla nas i przyszłości Europy sprawach - ubolewają dyplomaci.

Mocne uderzenie w czystkę Antoniego Macierewicza

Byli ambasadorowie biją także w politykę, którą prowadził Antoni Macierewicz, choć wprost nie wymieniają jego nazwiska.

- Bezpieczeństwo Polski pogarsza się. Przeszkoleni na uczelniach NATO oficerowie, złączeni braterstwem broni z oficerami armii sojuszniczych (w tym armii USA) zmuszeni zostali do opuszczenia służby - piszą dyplomaci. Tak komentują czystkę kadrową na szczytach armii, która zdziesiątkowała generalicję. Wytykają też opóźnienia w modernizowaniu wojska. Wskazali też, że uchwalenie noweli ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej wywołało ryzyko, że Kongres USA może zablokować przyznanie funduszy niezbędnych dla stacjonowania amerykańskich żołnierzy w nad Wisłą.

"Integracja z Zachodem albo podporządkowanie imperium ze Wschodu"

- Nasze położenie geopolityczne skazuje nas na wybór: integracja z Zachodem albo podporządkowanie rewizjonistycznemu imperium ze Wschodu - podkreślili twórcy Konferencji Ambasadorów RP. Według nich trzecia droga w środku Europy to mrzonka.

Kończąc byli ambasadorowie podkreślili: - Przez wiele lat służby dyplomatycznej pracowaliśmy na rzecz Polski niepodległej, zintegrowanej z Zachodem i z rosnącym niepokojem obserwujemy niszczenie tych osiągnięć. Obecna zapaść zagraża polskiej racji stanu!

Lista byłych ambasadorów, którzy powołali Konferencję Ambasadorów RP: Jan Barcz, Andrzej Jaroszyński, Anna Niewiadomska, Marcin Bosacki, Maciej Klimczak, Jerzy Maria Nowak, Iwo Byczewski, Michał Klinger, Piotr Nowina-Konopka, Maria Krzysztof Byrski, Tomasz Knothe, Agnieszka Magdziak-Miszewska, Mieczysław Cieniuch, Maciej Kozłowski, Piotr Ogrodziński, Tadeusz Diem, Maciej Koźmiński, Katarzyna Pelczyńska-Nałęcz, Paweł Dobrowolski, Jerzy Kranz, Ryszard Schnepf, Grzegorz Dziemidowicz, Henryk Lipszyc, Tadeusz Szumowski, Urszula Gacek, Bogumił Luft, Maria Wodzyńska-Walicka, Marek Grela, Piotr Łukasiewicz.

Waszczykowski dla Gazeta.pl: zasłużyli, by już nie pełnić funkcji ambasadora

W rozmowie z Gazeta.pl inicjatywę byłych dyplomatów komentuje Witold Waszczykowski, który do od listopada 2015 r. do stycznia tego roku był szefem MSZ.

- Cieszę się, że są byłymi ambasadorami. Skoro tak myślą, to zdecydowanie zasłużyli na to, aby już tych funkcji nie pełnić - mówi dla Gazeta.pl Witold Waszczykowski.

Zdaniem Waszczykowskiego Polska dyplomacja jest recenzowana przez różne instytucje, począwszy od Sejmu po instytutu analityczne. - Nie oczekuję recenzji od byłych ambasadorów, a jeśli już, to umiarkowanych i oceniających naszą politykę zagraniczną w sposób realny, a nie zacietrzewiony - dodaje.

Odpowiadając na zarzut, że dyplomacja "dobrej zmiany" notuje porażki i zagraża polskiej racji stanu, wskazuje, że najistotniejsze były sprawy bezpieczeństwa państwa - by Traktat Waszyngtoński (o NATO) nie był "papierowy". - Teraz mamy stałą obecność wojsk NATO w Polsce i są już plany na zwiększenie tej obecności. Trwa budowa bazy antyrakietowej - wymienia.

Zdaniem Waszczykowskiego w 2015 r. PiS zastało zrujnowaną współpracę w naszym regionie Europy. - Zawsze powtarzaliśmy, że przyjaciół trzeba szukać jak najbliżej, więc musieliśmy zintegrować region - podkreśla. I wymienia działania w ramach Grupy Wyszehradzkiej, "dziewiątki bukaresztańskiej", inicjatywy Trójmorza, a także współpracę na linii Polska-Rumunia-Turcja.

Waszczykowski: Sikorski w ciągu siedmiu lat nie miał sukcesów

Jako trzecią zasługę ekipy PiS Waszczykowski wymienia ekspansję polskiej obecności na świecie.

- Odbudowujemy naszą pozycję, która była przez poprzedników likwidowana. Radosław Sikorski zamknął około 30 placówek, a ja w ciągu roku otworzyłem sześć, nie zwiększając przy tym budżetu MSZ. W rezultacie tej rozszerzającej się obecności na świecie i działań lobbingowych weszliśmy do Rady Bezpieczeństwa ONZ - podkreśla były minister. - Poza tym odwiedzili nas Barack Obama i Donald Trump. Odwiedził nas prezydent Chin i połowa Europy na szczeblach prezydenta, premiera i ministrów - wymienia Waszczykowski. Jego zdaniem dyplomacji pod wodzą Sikorskiego takich sukcesów brak.

Więcej o:
Komentarze (310)
Bezprecedensowy ruch dyplomatów: działania PiS "współgrają z celami Rosji"
Zaloguj się
 • hen-live

  Oceniono 100 razy 76

  Przecież każdy trzeźwo myślący od dawna widzi że działania Orbana,Kaczyńskiego nie mówiąc już o Macierewiczu to woda na młyn Rosji Putina.

 • gmot_ka

  Oceniono 66 razy 56

  "Witold Waszczykowski, były szef MSZ w rządzie PiS, komentuje w rozmowie z Gazeta.pl: - Cieszę się, że są byłymi ambasadorami. Skoro tak myślą, to zdecydowanie zasłużyli na to, aby już tych funkcji nie pełnić."

  A waszmość jest dalej szefem MSZ? Nie? Nie jest? Dlaczego? Skoro tak myśli, to zdecydowanie zasłużył na to, aby już tej funkcji nie pełnić.

 • norman67

  Oceniono 62 razy 50

  Przecież to jasne - kto sponsorował nagrywanie u Sowy jak nie KGB. Cała prawda w sejfach na Nowogrodzkiej.

 • czechy11

  Oceniono 53 razy 37

  Brawo. Informować wszędzie o na każdym kroku ze PiS ro obsadzony przez kler rad zdrady narodowej dokładnie taki sam jakim była Targowica.

 • krynolinka

  Oceniono 64 razy 36

  Skoro już mowa o zasługach, to dlaczego pan minister wyleciał ze stołka. Za jakie zasługi ?

 • marywil2012

  Oceniono 49 razy 33

  skoro nie są to na to zasługują? A co się stało, że ty synku już nie jesteś ambasadorem...amerykanie jednak uznali, że z idiotą albo kryptoagentem ruskich nie da się współpracować, czyż nie tak się skończyła twoje kariera Waszczu?

 • marty25

  Oceniono 44 razy 28

  Niestety mamy dyktaturę głupców i ciemniaków. Doszli do władzy przez zbieg nieoczekiwanych okoliczności. Jeśli dostaną drugą turę pokażą, że wyborcy to barany intelektualne. Jednakże, bez drugiej tury nie będą mieli okazji się skompromitować. Kosztem społeczeństwa, niestety.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX