Pomysł Macierewicza: Zamiast Pałacu Kultury kolumna z "figurą Matki Boskiej Hetmanki Polski"
Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej, a obecnie szef komisji smoleńskiej, co tydzień w swoim felietonie "Głos Polski" w TV Trwam zabiera głos na sprawy bieżące. Tym razem połączył dwa święta: Konstytucji 3 maja i Matki Boskiej Królowej Polski. Połączył dwie uroczystości, w związku z którymi miał, jak sam mówił, trzy refleksje.
Jedna z nich dotyczyła związków Polski a kultem maryjnym, który w jego ocenie był "najbardziej widoczny i uzewnętrzniony" w 1920 roku, gdy polskie wojska pokonały sowietów pod Warszawą (Cud nad Wisłą). Macierewicz stwierdził, że mimo tego, iż to "największe polskie zwycięstwo", to dotąd to wydarzenie jest "lekceważone". - Nawet więcej, w jakimś wymiarze – proszę się za to słowo nie obrażać – bezczeszczone - dodał.
Wtedy rzucił pomysłem, który miałby odmienić tę sytuację. Na celownik wziął Warszawę i symbol miasta, czyli Pałac Kultury i Nauki (co jakiś czas zresztą powraca temat wyburzenia go).
- Jak inaczej nazwać fakt, że w centrum Polski symbolem Warszawy, bohaterskiej stolicy, która zatrzymała bolszewików i uratowała Europę przed zagładą, stoi symbol sowieckiej władzy – Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina. Tam powinna stać Kolumna Chwały Wojska Polskiego zwieńczona figurą Matki Boskiej Hetmanki Polski
- skwitował Macierewicz. Podkreślił, że dopiero wtedy, w centrum Warszawy, stanąłby "prawdziwy symbol Polski".
Inne refleksje Macierewicza
Były szef MON mówił też o wydarzeniach wokół Konstytucji 3 maja, która umacniała "władzę ówczesnego króla Polski". - Król Stanisław August otrzymał olbrzymią władzę i możliwość decydowania. Wydawało się też, że był to właściwy człowiek na właściwym miejscu – mądry, wybitny dyplomata (...). Niestety, kiedy doszło co do czego, to był człowiek, który zdradził. To był człowiek, który swoją władzę królewską wykorzystał do tego, żeby podporządkować Polskę Rosji - mówił.
Macierewicz zabrał też głos w sprawie referendum konsultacyjnego, o którym mówił prezydent Andrzej Duda. Polityk zaznaczył, że Polacy zwłaszcza w ciągu ostatnich dwóch lat pokazali, jakie wartości są im najbliższe, czyli zdaniem Macierewicza: religia i sprawiedliwość społeczna. Oprócz tych wymienił też antykomunizm, patriotyzm i budowę silnej polskiej armii.
Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl
-
Piotr Świąc nie żyje. Dziennikarz TVP zginął w wypadku. Wcześniej poprowadził "Panoramę"
-
Horoskop dzienny na sobotę 6 marca 2021 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]
-
Unijna agencja dopuściła lek na COVID-19. Działa również na brytyjską mutację
-
A4. Wojewoda o ofiarach tragicznego wypadku: Nie znały się, dosiadały się na trasie
-
To miało być zwykłe otwarcie drogi. Premierowi przeszkodzili rolnicy. "Zobaczył nas i uciekł"
- Rząd wysłał maseczki na Mazury. 137 tys. z nich nie nadaje się do użytku. "Strażacy je odbierają"
- Morawiecki dotrwa do końca kadencji? Czarnecki: Ma szansę, ale to zależy od trzech czynników
- Polska pomoże Czechom w walce z pandemią. "Czekamy na pierwszych pacjentów"
- Merta do Błaszczaka: Zarządzić audyt działań Macierewicza. W Podkomisji Smoleńskiej źle się dzieje
- "Czara goryczy się przelała". W podkomisji smoleńskiej wojna, a rodziny są wściekłe na Macierewicza