"Jeśli PiS wygra wysoko, to może pojawić się taki pomysł, by prezydentem został Kaczyński"

- W Polsce historycznie rzecz biorąc żaden powrót na białym koniu nie był i nie będzie możliwy - tak Aleksander Kwaśniewski ocenił szansę Donalda Tuska na powrót do polskiej polityki. Ale jak dodał, Tusk ma wszelkie dane, by starać się o prezydenturę.

- To jest sondaż na majówkę, tym się w ogóle nie należy przejmować - powiedział w Kropce nad I Aleksander Kwaśniewski pytany o wyniki ostatniego sondażu prezydenckiego.

Z badania Kantar Millward Brown dla "Faktów" TVN wynika, że na najwięcej głosów w pierwszej turze wyborów prezydenckich może liczyć Andrzej Duda - otrzymałby w pierwszej turze 44 proc. głosów. Donald Tusk w tym samym sondażu mógłby liczyć na 24 proc. poparcia, a Robert Biedroń - na 15 proc. Urzędujący prezydent zwyciężyłby też w drugiej turze.

Pytany o szanse Tuska były prezydent zwrócił uwagę, że ten od dłuższego czasu bada sytuację i ma ws. swojej przyszłości mieszane uczucia.

- Z jednej strony widzi co się dzieje i to wzbudza w nim taką silną chęć działania. Z drugiej strony zdaje sobie sprawę z tego, gdzie jest, co ma zrobić, ile ma lat, i to znowu powoduje, że te chęci nie są tak wielkie. Jeszcze z trzeciej strony widzi co się dzieje, że nie ma tu nic pewnego - powiedział Kwaśniewski.

- W Polsce historycznie rzecz biorąc żaden powrót na białym koniu nie był i nie będzie możliwy. O wszystko trzeba będzie powalczyć - ocenił polityk.

Trzy scenariusze

Zdaniem Aleksandra Kwaśniewskiego, Donald Tusk ma wszelkie dane, żeby starać się o stanowisko prezydenta Polski. - No może z pewną skazą, bo kiedyś powiedział, że to jest siedzenie pod żyrandolem - z lekką złośliwością przypomniał słowa byłego premiera Kwaśniewski.

- Ale my dziś musimy spojrzeć na wybory z innej perspektywy, z inną logiką. Ostatnie wybory zakończyły się sensacja Bronisław Komorowski przegrał i to miało wielki wpływ na wybory parlamentarne. Dziś sytuacja będzie zupełnie odwrotna. Pierwsze będą wybory parlamentarne i ich rezultat będzie miał przełożenie na wynik wyborów prezydenckich - mówił.  

I tu - według Kwaśniewskiego - pojawiają się trzy scenariusze.

Pierwszy, że PiS wygra zdecydowanie i Donald Tusk jest wtedy bez szans.

Drugi, że PiS osiągnie podobny wynik jak ostatnio i wtedy pojawia się pytanie, kto może być prezydentem.

I trzeci scenariusz, w którym wygrywa opozycja, a wiec otwiera się szansa dla Tuska. - Tylko wtedy nie wiadomo, czy opozycja będzie chciała mieć takiego pełnokrwistego prezydenta, który dla przyszłej koalicji nie będzie łatwym partnerem - zwrócił uwagę Kwaśniewski. 

Dlatego PiS, zdaniem polityka, nie ma dzisiaj żadnych powodów, żeby składać jakieś deklaracje.

Jeśli PiS wygra zdecydowanie wybory parlamentarne na poziomie większości konstytucyjnej, to może pojawić się taki pomysł, aby prezydentem na zakończenie swojej kariery politycznej został Jarosław Kaczyński

- powiedział Kwaśniewski. Jak dodał, wszystko jest możliwe, na tym etapie rozważa się różne scenariusze.

Zdaniem Kwaśniewskiego, dla Andrzeja Dudy najwygodniejszym scenariuszem byłoby powtórzenie przez PiS wyniku wyborczego, kiedy PiS ma mniej więcej 30-parę procent, ale nie ma zdecydowanej większości. - I jeszcze lepszy scenariusz dla Andrzeja Dudy, że PiS potrzebuje partnera koalicyjnego i wtedy Duda jest spokojny, że PiS nie będzie ryzykował z innym kandydatem niż ze znanym i dość popularnym prezydentem - ocenił Aleksander Kwaśniewski.

Kto w Warszawie, kto w Krakowie? Prezes PiS zaprezentował kandydatów na prezydentów dużych miast

Więcej o:
Komentarze (409)
Kwaśniewski: PiS może wystawić Kaczyńskiego na prezydenta
Zaloguj się
 • 6drabin

  Oceniono 51 razy 35

  Jeden scenariusz powtarza się od tysiąclecia. Jan Kochanowski napisał to tak:
  Polak i przed szkodą i po szkodzie głupi.

 • 2jimmy13

  Oceniono 38 razy 28

  Już to widzę: Panie i panowie, Prezydent Rzeczypospolitej Jarosław Kaczyński wraz z pierwszą damą. Miał.

 • asperamanka

  Oceniono 26 razy 20

  Znana anegdota inwestorów w USA mówi, że pewien król zaproponował skazanemu na smierć, by w rok nauczył królewskiego konia mowić, i ten skazaniec się zgodził.

  Pytany, czy oszalał, odpowiedział, ze przez rok wiele się może zdarzyć - król może umrzeć, ja nogę umrzeć, koń może umrzeć, a nawet może nauczyć się mowić.

  I tyle są warte rozważania Aleksandra Kwaśniewskiego. Dwa lata przed wyborami w 2015 roku nikt nie słyszał o Dudzie. Dziś, dwa lata przed następnymi wyborami prezydenckiemu, nikt nie wie kro w ogóle ma szansę być czarnym koniem w wyścigu, ale pewnie nikt z obecnie prowadzących w ankietach.

  W oczach elektoratu anty-PiS Duda i tak nie ma szans. W oczach Prezesa pewnie też nie. Za półtora roku się okaże kogo z kapelusza wyciągną partie, ten ktoś obieca 1150+, i pozamiatane.

 • g.lesio

  Oceniono 36 razy 18

  Wróżenie z fusów.
  Przez dwa lata do wyborów parlamentarnych wszystko może przewrócić się do góry nogami bo PiS zaczyna mieć kłopoty i w dodatku przez dwa lata może wyłonić się jakaś nowa siła, która zmieni scenę polityczną. W Polsce już tak bywało.
  A do wyborów prezydenckich jest jeszcze o rok dalej i tym bardziej trudno przewidzieć jaka będzie wtedy sytuacja.

 • teir

  Oceniono 19 razy 17

  Panie Jarosławie Kaczyński pora na emeryturę, a nie na Prezydenturę. Wystarczy już tych dobrych zmian, które z Pana inicjatywy PiS dokonał, bo jako emeryt czuje to już 27 lat i nie chcę by mnie rodzina na boso żegnała.

 • zelenyles

  Oceniono 21 razy 17

  a nie wystarczy mu jak jest naczelnikiem ? przecież to dla niego wygodniejsze, premier i prezydent robią wszystko co chce i zero odpowiedzialności, lepszej fuchy nie będzie miał nigdy.

 • Adam Dobrowolski

  Oceniono 19 razy 13

  Kurdupel psychicznie i fizycznie nie pociągnie. Zreszta pompa juz mu dlugo nie pociągnie, jad zagryzie wewnętrznie i zeżre od srodka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX