Rafalska i Kopcińska wiedzą, co zrobić, gdy na horyzoncie pojawią się protestujące matki. Uciec

Elżbieta Rafalska i Joanna Kopcińska odpowiadały na pytania dziennikarzy w Sejmie. Wtem za ich plecami pojawiła się jedna z protestujących matek. Reakcja przedstawicielek rządu - bezcenna.

Zajście nagrała kamera TVP Info. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska i rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska w piątek na sejmowym korytarzu odpowiadały na pytania dziennikarzy.

Rafalska i Kopcińska uciekają przed protestującą matką

Gdy minister Rafalska odpowiadała, rzeczniczka rządu bacznie obserwowała okolicę. Gdy ujrzały zbliżające się przedstawicielki protestujących matek, postanowiły działać. Minister szybko zakończyła swoją wypowiedź, nisko się ukłoniła, powiedziała „dziękujemy bardzo”, odwróciła się na pięcie i odeszła. W ślad za nią poszła Joanna Kopcińska, która również podziękowała i zaczęła uciekać.

W tym samym czasie głos zabrała jedna z protestujących, Iwona Hartwich.

Ale proszę państwa, te postulaty nie zostały spełnione. To jest po prostu zwyczajne kłamstwo i oszustwo osób niepełnosprawnych w Polsce. Tak naprawdę to, co państwo teraz usłyszeli, to jest to, że nie chce się pomoc niepełnosprawnym

- powiedziała przedstawicielka protestujących matek, początkowo odwracają się i patrząc na plecy uciekających przedstawicielek rządu.

Protestujący odrzucili propozycję rządu

Premier uważa że „rząd spełnił postulaty protestujących”. Oni sami zdecydowanie temu zaprzeczają. W piątek wieczorem odrzucili  propozycję rządu - domagają się 500 złotych w gotówce. Z kolei rząd zamiast pieniędzy zaproponował "miesięczną oszczędność w budżecie domowym" w wysokości 520 zł. Zakładał, że wyroby medyczne dla osób niepełnosprawnych, takie jak pieluchomajtki, byłyby dostępne bez ograniczeń czasowych i ilościowych. To samo dotyczyłoby np. wózków inwalidzkich. Nowy nie przysługiwałby np. raz na pięć lat, ale wtedy, gdy byłby potrzebny, bo poprzedni uległ np. zniszczeniu. W porozumieniu zawarto również wizyty  u specjalistów bez skierowania oraz dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych bez kolejek. Wedle propozycji, ustawa miałaby zacząć obowiązywać od 1 lipca br.

Przypomnijmy, że rodzice osób niepełnosprawnych wraz z dziećmi protestują w Sejmie od 11 dni. Domagają się zwiększenia dodatku rehabilitacyjnego do wysokości 500 złotych miesięcznie na niepełnosprawne dziecko po ukończeniu 18. roku życia oraz zrównania renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS. Drugi postulat zawarto w projekcie rządowej ustawy, który ma być omawiany w Sejmie na najbliższym majowym posiedzeniu.

W czwartek rząd przyjął projekt ustawy przewidujący, że od 1 czerwca renta socjalna zostanie podwyższona do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i wyniesie 1029 złotych 80 groszy. Dotychczas renta socjalna wynosiła 865 zł i trzy grosze.

M. Morawiecki: Opodatkujemy najbogatszych, żeby wesprzeć niepełnosprawnych

Więcej o: