Rząd przyjął projekt ustawy ws. renty socjalnej. Ma ona zrównać się z najniższą emeryturą

Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych do wysokości renty minimalnej. Podwyższenie renty jest jednym z postulatów protestujących w Sejmie opiekunów osób niepełnosprawnych.

O przyjęciu projektu ustawy o podwyższeniu renty socjalnej poinformowała wicepremier Beata Szydło na Twitterze.

Renta socjalna - ile wyniesie?

Jeśli projekt zostanie uchwalony, świadczenie od września wzrośnie do kwoty 1029,80 zł (z mocą od dnia 1 czerwca br. - red.)

Rada Ministrów zajmowała się projektem 26 kwietnia, na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej.

Zrównania renty socjalnej z minimalną rentą ZUS-owską domagają się protestujący od 9 dni (18 kwietnia) w Sejmie rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych, a także sami niepełnosprawni.

Protestujący wyszli także z propozycją kompromisu - zamiast 500 zł dodatku rehabilitacyjnego, chcą od maja dostawać 300 złotych. Zwiększenie tej sumy o 200 złotych (podzielone na dwa razy po 100 złotych) miałoby nastąpić od stycznia i czerwca przyszłego roku.

We wtorek minister Rafalska podpisała porozumienie z częścią środowiska osób niepełnosprawnych. Wcześniej protestujący w Sejmie rodzice odmówili podpisania tego dokumentu.

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Ojciec na wiecu przed Sejmem: Mając w domu osobę z niepełnosprawnością mamy tam zakład pracy

Więcej o: