Duda ściągnął wszystkich na Narodowy w sprawie referendum. Ale najważniejszego nie powiedział

- Polsce potrzebna jest konstytucja na miarę rzeczywistości XXI wieku - oznajmił prezydent Andrzej Duda na Stadionie Narodowym. Mimo oczekiwań, prezydent nie ujawnił, jakie pytania miałyby paść na zapowiadanym przez niego referendum.

Prezydent Andrzej Duda w ubiegłym roku zapowiedział, że chce zorganizować głosowanie, podczas którego Polacy mają zdecydować czy i w jakich obszarach należałoby zmienić obecną konstytucję. Wciąż nieznana pozostaje data głosowania, ale też przyszłość pomysłu prezydenta. Odbyła się jednak seria spotkań z organizacjami itp. na ten temat. Na Stadionie Narodowym pojawili się m.in. prezes TK Julia Przyłębska czy szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Na wstępie kongresu "Wspólnie o Konstytucji" prezydent podsumował kampanię, podczas której odbywały się rozmowy o jego propozycjach. - Polsce potrzebna jest konstytucja na miarę rzeczywistości XXI w. - mówił i dodał, że nadarza się okazja ku temu, by zająć się ponownie konstytucją w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Kluczowe znaczenie ma instytucja referendum, która powinna zostać wzmocniona - wskazywał prezydent i podkreślił, że jego konsultacje mają na celu pokazanie Polakom, że "ich los znajduje się w ich rękach". - Dlaczego zbiorowy suweren, który jest fundamentem obecnego ustroju, nie może odgrywać fundamentalnej roli w ustrojowych zmianach? - pytał zgromadzonych.

Później prezydent mówił, jakie pytania sam by zadał.

- cykl debat ws. konstytucji skłania mnie do postawienia pytania o możliwość inicjowania ogólnokrajowego referendum zatwierdzającego ustawy dot. materii konstytucyjnej, na przykład w sprawie waluty, ochrony zdrowia. systemu rent i emerytur czy oświaty. Jedno jest dla mnie jasne - zasadniczym celem reformy konstytucyjnej pozostaje umocnienie polskiej niepodległości i pomyślnego bytu Polaków

- powiedział.

Wskazał też, że na podstawie efektów debaty, skłania się też ku postawieniu pytania o potrzebę "podkreślenia w konstytucji szczególnej pozycji i przywilejów rodziny". - Z uwzględnieniem uzupełnienia katalogu wartości obecnie chronionych na mocy art. 18 konstytucji o ojcostwie - dodał.

Spekulowano, że referendum konstytucyjne miałoby odbyć się 11 listopada (w Dzień Niepodległości), ewentualnie plebiscyt miał mieć miejsce w tym samym czasie co wybory samorządowe (w ich wypadku znane są trzy możliwe daty: 21 października, 28 października lub 4 listopada).

Więcej o: