Wybory samorządowe 2018. Kalendarium wyborcze. Najważniejsze terminy

Wybory samorządowe 2018 już wkrótce. Kiedy dokładnie odbędą się wybory samorządowe? Kiedy poznamy wyniki wyborów samorządowych? Oto najważniejsze terminy w kalendarium wyborczym.

Kiedy powinny odbyć się wybory samorządowe? Państwowa Komisja Wyborcza tłumaczy, że zgodnie z Kodeksem wyborczym wybory radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast "zarządza się nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad".

Wybory samorządowe 2018 – kiedy?

Data wyborów samorządowych jest wyznaczana w ściśle określony sposób. Datę wyborów wyznacza się na "ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad". W przypadku wyborów samorządowych 2018 dzień ten przypada 11 listopada 2018 roku. Uznano jednak, że wybory samorządowe nie powinny przypadać w ten sam dzień, co obchody Narodowego Święta Niepodległości, dlatego bierze się pod uwagę kilka innych terminów.

Jak ogłosiła Państwowa Komisja Wyborcza, wybory samorządowe 2018 powinny odbyć się pomiędzy 17 października a 9 listopada. Ostateczną decyzję o dacie wyborów samorządowych 2018 podejmie premier Mateusz Morawiecki. Decyzja ta powinna zapaść pomiędzy 16 lipca a 16 sierpnia tego roku.

Termin wyborów samorządowych - 3 możliwości

Wybory samorządowe muszą odbyć się w dniu wolnym od pracy, dlatego brane są pod uwagę trzy terminy:

  • 21 października 2018,
  • 28 października 2018,
  • oraz 4 listopada 2018.

Warto przypomnieć, że tylko w jeden z powyższych proponowanych terminów, czyli 21 października, nie wypada niedziela handlowa. Według nieoficjalnych informacji wybory samorządowe 2018 obędą się właśnie 21 października.

Wybory samorządowe 2018 - do kiedy zgłoszenie kandydata? 

Dopiero kiedy premier ogłosi datę wyborów samorządowych 2018, będą mogły zacząć formować się komitety wyborcze. Uwaga! Wcześniejsze czynności, np. zbieranie podpisów poparcia, są nieważne. Szczegółowe informacje dla kandydatów znajdziecie na specjalnej wyborczej stronie Krajowego Biura Wyborczego, która ma ułatwić poruszanie się w gąszczu przepisów.

Kiedy zaczyna się kampania wyborcza?

Kampania wyborcza startuje oficjalnie dopiero w dniu ogłoszeniu daty wyborów samorządowych. Tak stanowi Kodeks wyborczy. Kiedy kandydat może zacząć prowadzenie kampanii wyborczej? PKW przypomina: dopiero w dniu "przyjęcia przez organ wyborczy zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego".

Jakie są konsekwencje przedwczesnego rozpoczęcia kampanii? PKW ostrzega, że może to skutkować odrzuceniem sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, a nawet odpowiedzialnością karną.

Kiedy obowiązuje cisza wyborcza? W jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze?

Jak informuje Krajowe Biuro Wyborcze, lokale wyborcze w czasie wyborów samorządowych będą otwarte od godziny 7 rano do godziny 21.

Cisza wyborcza obowiązuje od północy w dniu poprzedzającym dzień wyborów. Cisza wyborcza zakończy się po zakończeniu głosowania. Obowiązuje też w internecie. Za nieprzestrzeganie ciszy wyborczej grożą kary finansowe.

Kiedy poznamy wyniki wyborów samorządowych?

Na oficjalne wyniki wyborów samorządowych będziemy musieli prawdopodobnie poczekać. Przypomnijmy, że ostatnie wybory samorządowe w 2014 roku odbyły się 16 listopada, natomiast oficjalne obwieszczenia Komisarzy Wyborczych pojawiły się na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczych w dniach 21-22 listopada, w zależności od wielkości województwa.

Kto w Warszawie, kto w Krakowie? Prezes PiS zaprezentował kandydatów na prezydentów dużych miast

Więcej o: