Duda apeluje do premiera ws. niepełnosprawnych. Ma nadzieję na "szóstkę Morawieckiego"

Prezydent Andrzej Duda poprosił minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską, aby porozmawiała z premierem na temat jednego z postulatów protestujących w Sejmie opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.

Opiekunowie niepełnosprawnych przedstawili dziś propozycję, polegającą na wprowadzeniu od maja dodatku rehabilitacyjnego "na życie" w wysokości 300 złotych miesięcznie, od stycznia 2019 roku w wysokości 400 złotych i od czerwca 2019 roku w wysokości 500 złotych.

- Pan premier Mateusz Morawiecki ogłosił niedawno "piątkę Morawieckiego", mam nadzieję, że postulat dotyczący osób niepełnosprawnych pan premier do swojej piątki dołączy i będzie "szóstka Morawieckiego", która zostanie z powodzeniem zrealizowana dla dobra Rzeczypospolitej, dla polskiego społeczeństwa, dla nas wszystkich - powiedziała Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Krosna Odrzańskiego.

Prezydent wskazał także, że realizacja przedstawionego przez protestujących postulatu jest trudna do spełnienia, bo w skali kraju wyniosłaby 9 miliardów złotych. Duda poprosił również minister Rafalską, aby spróbować rozłożyć ten postulat na raty, zrealizować go fragmentami.

Prezydent podkreślił, że realizacja tego postulatu jest ważna, bo niepełnosprawni i ich opiekunowie zasługują na opiekę ze strony państwa. Dodał, że obowiązkiem rządzących jest szukanie możliwości wsparcia dla tych osób.

Wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego mógłby zakwestionować TK

Wcześniej Elżbieta Rafalska powiedziała, że wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych mogłoby zostać zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny. Rafalska wyjaśniła na konferencji prasowej, że spełnienie tego postulatu w niezmienionej formie doprowadziłoby do podzielenia opiekunów niepełnosprawnych w zależności od otrzymywanych świadczeń. - Jeżeli jest orzeczony stopień niepełnosprawności, to nie można różnicować go ze względu na to, kiedy ta niepełnosprawność powstała - powiedziała minister, dodając, że taką decyzję mógłby zakwestionować Trybunał.

Minister podkreśliła, że od czasu, gdy kieruje resortem pracy, nakłady na kompleksową politykę wobec osób niepełnosprawnych wzrosły prawie o 3 miliardy złotych. Dodała, że "te wydatki muszą być dobrze przygotowane". - Takich trudnych ustaw nie napiszemy w 24 godziny - mówiła Rafalska.

Wsparcie dla matek, proporcjonalny ZUS i obniżenie CIT. Deszcz obietnic PiS-u

Więcej o:
Komentarze (94)
Duda apeluje o premiera ws. osób niepełnosprawnych
Zaloguj się
 • tcas

  Oceniono 18 razy 18

  A może Towarzyszu Prezydencie, nie warto było krzyczeć "Ojczyznę dojną racz nam wrócić Panie"?

 • krzywelustro

  Oceniono 15 razy 15

  Pan Prezydent Niezłomny zapomniał był dodać, że będzie się za tych nieszczęśliwców modlić, bo to jest jego prezydencki obowiązek.

 • krzywelustro

  Oceniono 13 razy 13

  Na zdjęciu ilustrującym tekst widzimy Misia Uszatka ze słynnego wydania dobranocki, który mówi do swoich słuchaczy:
  - A teraz, kochane dzieci, pocałujcie Misia w d***.

 • otec1

  Oceniono 14 razy 12

  Ustawa może być zakwestionowana przez TK. Żarty sobie robicie? Przecież jak naczelnik kaczaffi rozkaże to julcia ogłosi, ze nawet księżyc jest kwadratowy. W tym dzikim kraju nie ma już czegoś takiego jak Trybunał Konstytucyjny. Jest jakiś dziwoląg o podobnej nazwie kierowany przez panią, którą wyj... z etatu sędziego, bo się tam po prostu nie nadawała.

 • andrew1507

  Oceniono 17 razy 11

  Wydymamy PiS przy kazdych wyborach, macie pisiole/naziole przepieprzone i zostaniecie odpowiednio "nagrodzeni", to sie wam nalezy....

 • gacek1947

  Oceniono 19 razy 11

  Prezydencie - możesz tylko mieć nadzieję. Nic innego. Bo tyle znaczysz dla PiS, prezesa i Morawieckiego. Po prostu długopis. I trzeba przyznać - zapracowałeś na to traktowanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX