Indeks wolności prasy druzgocący dla Polski. A co robi PiS? Utrudnia mediom wstęp do Sejmu

W raporcie dotyczącym wolności prasy Polska zajmuje 58 miejsce. Lepiej wypadają m.in. Botswana, Belize i Madagaskar. Co się dzieje dzień po publikacji zestawienia? Do Sejmu nie zostaje wpuszczona części dziennikarzy.

Polska kolejny raz spadła w rankingu „World Press Freedom Index”, przygotowanym przez organizację Reporterzy bez Granic. Autorzy raportu na podstawie wydarzeń z danego roku badają stan wolności prasy na całym świecie. W najnowszym zestawieniu Polska zajmuje 58 miejsce, czyli o 4 miejsca gorzej niż przed rokiem. Kto jest przed nami? Co jasne, niemal wszystkie kraje Europy zachodniej, Stany Zjednoczone i Kanada, ale nie tylko. Lepsze lokaty zajęły też: Botswana, Belize, Senegal, Burkina Faso czy Madagaskar.

Wolne media "ofiarą" reform PiS

"Wygląda na to, że nic nie jest w stanie powstrzymać Prawa i Sprawiedliwości, narodowo-konserwatywnej partii, która wygrała w 2015 r. wybory, przed wprowadzaniem w życie swojego planu radykalnych reform" - napisano w raporcie. "Jedną z ofiar" - jak czytamy w raporcie - wdrażanych przez PiS reform ma być wolność prasy. 

Czym tak rząd PiS podpadł organizacji? Wśród okoliczności, które złożyły się na ten wynik wymieniona została sprawa Tomasza Piątka. Antonii Macierewicz złożył zawiadomienie na Piątka za wydanie książki "Macierewicz i jego tajemnice". Inny powód to gigantyczna kara dla TVN, jaka miała zostać nałożona przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.  Rada chciała, by stacja zapłaciła prawie 1,5 mln zł za rzekomo stronniczą relację z Sejmu. KRRiT ostatecznie się wycofała z tego pomysłu.

Do Sejmu nie wpuszczono dziennikarzy

Raport został opublikowany we wtorek. Tymczasem dzisiaj do Sejmu nie wpuszczono części dziennikarzy, którzy chcieli relacjonować protest rodziców osób niepełnosprawnych. Kancelaria zamknęła dostęp do Sejmu dziennikarzom bez kart okresowych i nie wydaje pojedynczych przepustek. Informacja o tym pojawiła się na stronie Sejmu, a ponadto Biuro Przepustek został ogrodzone jest pilnowane przez policję.

"Gdyby informacja o niewydawaniu przepustek do Sejmu była mało ewidentna, to Biuro Przepustek jest ogrodzone i pilnowane przez policję" - napisał na Twitterze Patryk Strzałkowski, dziennikarz Gazeta.pl.

Przypomnijmy, że w 2016 r. Polska spadła w rankingu z 18 na 47 miejsce, a w kolejnym raporcie na 54.

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Więcej o: