Terlecki o protestujących: Dziwię się, że można tak bardzo nie mieć serca, żeby ich tu tyle trzymać

- Dziwię się, że można tak bardzo nie mieć serca, żeby ich tu tyle trzymać - powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, komentując protest rodziców osób z niepełnosprawnościami. - To są młodzi ludzie, którzy walczą o swoje życie - komentują uczestnicy protestu.

Protestujący w Sejmie rodzice spotkali się z minister rodziny Elżbietą Rafalską i przekazali jej swoje postulaty. Rodzice proponują kompromis w stosunku do wcześniejszych żądań. Zamiast 500 zł dodatku rehabilitacyjnego, chcą od maja dostawać 300 złotych. Zwiększenie tej sumy o 100 złotych miałoby nastąpić od stycznia i czerwca przyszłego roku. Domagają się też zrównania renty socjalnej z najniższą rentą ZUS od maja tego roku. Jak mówili rodzice, to wypracowany w nocy kompromis z ich strony.

Od początku trwającego już tydzień protestu rodzice osób niepełnosprawnych apelują też, aby ich postulaty zostały przyjęte w formie ustawy jak najszybciej. Powtarzają, że PiS pokazał, iż można uchwalić ustawę w 24 godziny. 

Jednak Sejm planowo zbiera się dopiero ósmego maja, a politycy PIS nie są skłonni do zwołania posiedzenia wcześnie. 

- Nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu. A dlaczego miałoby być? - mówił pytany przez dziennikarzy w Sejmie wicemarszałek Ryszard Terlecki. Nie przekonały go argumenty, że takiego protestujący zapowiadają, iż nie opuszczą budynku parlamentu do momentu uchwalenia ustawy. - Posiedzenie jest zaplanowane. Rząd przygotowuje projekt. Nie sądzę, żeby była potrzeba zwoływania teraz w czasie świąt majowych posiedzenia Sejmu - stwierdził Terlecki.

- Nie wyobrażam sobie, aby te osoby były zostały przez święta majowe w Sejmie. Ale to zależy od pań. Myślę z wielkim smutkiem o tym, że ci niepełnosprawni są przez tyle dni w Sejmie i dziwię się, że można tak bardzo nie mieć serca, żeby ich tu tyle trzymać. Odnoszę wrażenie, że (matki - red.) niespecjalnie chcą rozmawiać

- powiedział Terlecki. Dodał, że spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim "trudno nazwać rozmową". Także rzeczniczka PiS Beata Mazurek mówiła, że rodzice "używają" swoich dzieci do protestu.

Nie ma decyzji Kuchcińskiego 

Z wnioskiem o zwołaniu dodatkowego posiedzenia izby kilka dni temu wystąpiła Nowoczesna. Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka mówił wcześniej, że na razie nie ma decyzji w tej sprawie. 

Grzegrzółka zapewnił, że marszałek Marek Kuchciński z uwagą obserwuje sytuację w Sejmie. Pytany, czy zostanie zwołane dodatkowe posiedzenie Sejmu odparł, że zależy to od kompromisu na linii protestujący rodzice-rząd. - Jeżeli porozumienie będzie, (...) to taka możliwość byłaby najpewniej zasadna. Na razie decyzji nie ma - powiedział.

Dyrektor CIS dodał, że w związku z trwającym w Sejmie protestem marszałek Kuchciński odwołał dwudniową wizytę w Gruzji. Zaznaczył, że była to długo planowana podróż, planowano spotkania z najwyższymi rangą przedstawicielami gruzińskich władz. - Sprawa jest nietypowa, wszystkim nam zależy na porozumieniu i marszałek Sejmu też chce to obserwować i w tym uczestniczyć - powiedział.

"Niech politycy PiS jadą na majówkę i grillują kiełbasy. My walczymy"

Po południu na konferencji w Sejmie protestujący tam rodzice przypominali wypowiedzi polityków PiS, w tym Beaty Szydło, Andrzeja Dudy i Jarosława Kaczyńskiego, o osobach z niepełnosprawnością. - To jest taka sprawa, która jest wskaźnikiem działania państwa. tam, gdzie kwestie moralne, gdzie kwestie tych, którzy zostali potraktowani przez los okrutnie, pokazuje, jakie to państwo jest. Jeżeli ta władza nie jest w stanie wykazać empatii i współczucia, to pokazuje swoją twarz - mówił prezes PiS na pokazanym w Sejmie nagraniu.  - Dziś godność tych ludzi jest wyceniona na 520 zł miesięcznie - mówiła Beata Szydło na nagraniu. 

- Właśnie obnażyłyśmy cynizm polityków PiS. Czujemy się rozgoryczone konferencją minister Rafalskiej. Po spotkaniu miałyśmy nadzieję, że te problemy zostaną zrozumiane, a podstawowe potrzeby - zrealizowane. Tak się nie stało. Protest trwa dalej - mówiła na konferencji Aneta Rzepka, jedna z protestujących matek. 

- Mamy propozycję dla polityków PiS, dla pana premiera, minister Rafalskiej. Niech spokojnie jadą na majówkę, grillują kiełbasy. My będziemy dalej walczyć o godne życie naszych dzieci - stwierdziła. 

Protestujący odnieśli się też do słów marszałka Terleckiego. - Używamy naszych dzieci? To są młodzi ludzie, którzy walczą o swoje życie. Oni nie mają perspektyw na godne życie, na rehabilitację. Nie mają innej możliwości -  mówili.

Uczestnicy protestu zaapelowali do wszystkich, którzy ich popierają, by w piątek o godz. 10 przyjść na demonstrację przed Sejm. Ponad 100-osobowa pikieta odbyła się tam już dziś. Zobacz nasza relację>>>

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl
Więcej o:
Komentarze (171)
Terlecki ws. protestu: Nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu
Zaloguj się
 • antoszek22

  Oceniono 44 razy 36

  Opiekun prawny z Nowogrodzkiej pana Terleckiego powinien natychmiast pojawic sie w Sejmie

  Nie mozna pozwolić by osoba niepelnosprawna umyslowo biegała po schodach bez opieki .
  Jeśli zrobi sobie krzywde to moze tylko zaostrzyć ten konflikt.

 • chi-neng

  Oceniono 35 razy 27

  "Nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu. A dlaczego miałoby być?"
  -----
  I wszystko zostalo powiedziane na temat tego kim, czym jest PiS!

  ZROBCIE POSIEDZENIE NA TEMAT KATASTROFY SMOLENSKIEJ!

 • kukunapniu

  Oceniono 26 razy 22

  "można tak bardzo nie mieć serca, żeby ich tu tyle trzymać"

  Jest to kwintesencja PISdzielstwa ....

  każemy wam urodzić bo tak jest w zgodzie z bogiem ale
  później wychowujcie już sami i jak wam nie damy to nie nie ważcie się
  nas o nic prosić bo nieważne czy jesteście kalekami, ubogimi i tak was zgnoimy

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 28 razy 20

  zombi ma wypalony mózg przez butapren,więc nawet nie wie co mówi.

 • zd46

  Oceniono 25 razy 19

  Panie R. Terlecki, tracę poczucie wiary, że Polską kierują "ludzie sprawni umysłowo". W Sejmie walczą o swoje życie, już nie w łonie matek, dorosłe lecz niepełnosprawne dzieci a Pan serwuje "bezsensowne i bezduszne słowa"? Miał pan okazję milczeć z opuszczoną głową ale pan, jak zwykle "błysnął niecodzien-nym intelektem", rodem z "piwnego szynku" a mówią, „że siwizna jest objawem mądrości”. Pan ponoć jest wicemarszałkiem polskiego parlamentu, Sejmu, nie do wiary? Musi się pan jeszcze sporo uczyć miłości do bliźniego. Dzieci są tulone przez własnych rodziców i miłowane od chwili narodzenia a one odwzajemniają te uczucia rodzicom. Pan w przeszłości (czytaj: Wikipedia) i to własnemu ojcu "odwzajemnił" miłość, długo po jego śmierci "zakapował" pan go do IPN-u za współpracę z SB, dla swojej kariery. Kiedy żył kupował panu "bułeczki z szyneczką" a kiedy zmarł był już niepotrzebny. Dlatego pan NICZEGO nie jest w stanie pojąć ni zrozumieć.

 • karolus2222

  Oceniono 25 razy 19

  A DAJCIE SPOKÓJ TEMU TERLECKIEMU !!!!!!!!!!!!!!!!!!
  NADCHODZI DŁUGI WEEKEND , CHŁOPAK CHCE SIĘ SPOKOJNIE I BEZ STRESU NAĆPAĆ !

 • justas32

  Oceniono 24 razy 18

  Ludzie - Szydło mówiła że te pieniądze im się należały !!! Ale nie Wam ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX