Jakie jest stanowisko rządu ws. ustawy 447? Czaputowicz: "nie jest dobra", Gowin: "nie zagraża"

Amerykańska ustawa JUST Act (S. 447) dotyczy mienia zagrabionego ofiarom Holokaustu. Szybko stała się tematem wypowiedzi polskich polityków. Jakie może mieć znaczenie dla Polski? Wicepremier Jarosław Gowin i szef MSZ Jacek Czaputowicz różnią się w jej ocenie.

Ustawa 447 zezwala Departamentowi Stanu USA na pomoc stowarzyszeniom zrzeszającym ofiary Holocaustu w odzyskiwaniu majątków żydowskich, które nie mają spadkobierców. Amerykański rząd ma w tym celu wykorzystywać np. swoje kanały dyplomatyczne. JUST Act (S. 447) zobowiązuje również do stworzenia raportu, który oceni, w jakim stopniu poszczególne kraje dążą do przywrócenia mienia ofiarom Holocaustu. W ustawie nie jest wymienione żadne konkretne państwo. Amerykański Kongres przyjął projekt bez sprzeciwu. Dokument wymaga już tylko zgody prezydenta Donalda Trumpa.

Ustawa 447 w oczach szefa MSZ

Szef MSZ Jacek Czaputowicz stwierdził w rozmowie z PAP, że "Polska nie jest wymieniona w ustawie jako państwo", po czym dodał, że "każdy suwerenny kraj może przyjąć takie rozwiązania prawne, jakie uzna za priorytetowe". Zwrócił uwagę na to, by nie przywiązywać do ustawy 447 zbyt dużej wagi.

Jacek Czaputowicz podkreślił też, że "przede wszystkim musimy dbać o to, żeby te kwestie załatwiać sprawiedliwie, tak aby nie uprzywilejowywać żadnej grupy państw". – W tym sensie ta ustawa nie jest dobra, bo chce postawić jakąś grupę Polaków żydowskiego pochodzenia, która opuściła kraj, przed resztę Polaków. To nie jest dobre, bo budzi w Polsce złe skojarzenia – podsumował.

Komentarz Jarosława Gowina

Z kolei wicepremier Jarosław Gowin, który przebywał z wizytą w USA, po raz wtóry zapewnił, że ustawa 447 nie stanowi zagrożenia dla Polski. – Dzisiaj nie widzimy powodu by się czymkolwiek niepokoić – uspokajał wicepremier.

Ustawa 447 budzi sprzeciw

Mimo to JUST Act już spotkała się z protestami ze strony amerykańskiej Polonii.Ta bije na alarm argumentując, że nowe prawo uderzy w interesy naszego kraju. Jednak polskie władze uspokajają twierdząc, że ustawa nie niesie za sobą żadnych praktycznych konsekwencji.

Więcej o:
Komentarze (468)
Ustawa 447 przyjęta w USA. Co oznacza dla Polski?
Zaloguj się
 • antypopisowiec

  Oceniono 39 razy 27

  W 1960 roku między rządem PRL a USA została podpisana umowa indemnizacyjna. Z tej umowy wynika, że Polska zapłaciła rządowi USA 40 mln dolarów w 20 rocznych transzach, w zamian za co rząd USA przejął na siebie zobowiązania z roszczeń odszkodowawczych i zobowiązał się w art. IV tej umowy, że nie będzie wysuwał, ani popierał żadnych roszczeń wysuwanych wobec Polski z tego tytułu przez obywateli amerykańskich. Dlatego Ustawa ta jest sprzeczna z umową miedzy rządami PRL i USA. Nie wiem dlaczego rządy III RP nie powołują się na tę umowę.

 • goldenboy34

  Oceniono 37 razy 23

  Holocaust Industry
  Trzeba naprawdę nie mieć sumienia by żerować na majątki swoich umarłych przodków..
  Najbardziej żałosny w tym wszystkim jest fakt, że amerykańscy Żydzi, którzy w czasie IIWS nie zrobili nic by pomóc swoim wspolbraciom, dziś będą walczyć o ich majątki...
  I smutno i straszno...

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 52 razy 22

  No tak, to było do przewidzenia. USA - jak zawsze - wzruszają do łez swoją dobrocią i empatią dla całego świata. Troskę amerykańską o majątki wymordowanych w Europie Żydów już od dawna nazywa się powszechnie przemysłem holokaustu.
  Oczywiście nikt nie będzie nawet mówił o okrutnej obojętności Amerykanów i amerykańskich Żydów wobec tragedii holokaustu. Najlepiej tę obojętność symbolizuje niewpuszczenie do Ameryki w maju 1939 roku - cały świat już wiedział co Hitler robi z niemieckimi Żydami - statku z 937 żydowskimi uchodźcami z III Rzeszy. Kanalia Roosevelt otwarcie powiedział, że nie wpuszczą Żydów, bo uznał ich za "element niepożądany". Kanada zachowała się tak samo.

  Obecny, amerykański przemysł holokaustu to wielka sieć, która nawet nie przepuściła „złotego pociągu” spod Wałbrzycha. Natychmiast poinformowała Polskę, że „złoty pociąg” jest ich.

  Rzygać mi się chce, jak słucham tysięcy porąbanych, polskich miłośników, a właściwie wręcz wyznawców, bandyckiego państwa amerykańskiego.

 • jakub13579

  Oceniono 29 razy 19

  W polskim prawie, dobra nie mające spadkobierców przechodzą z mocy ustawy na rzecz skarbu państwa.
  Bardzo jestem ciekaw co kaczor z tym zrobi. Chodzi przecież o masywne miliardy dolarów. Dobra rozrzucone po całym kraju.

 • coalesce

  Oceniono 22 razy 18

  Krótko mówiąc- jakaś grupa osób ogłosiła się jednostronnie spadkobiercą obcych osób, a amerykański senat to klepnął.
  Przekręt w stylu naszych "odzyskiwaczy kamienic" z poparciem USA.

 • alfred_hugecock

  Oceniono 28 razy 16

  Czas na polską ustawę nakazującą USA wypłatę odszkodowania za sprzedanie nas w Jałcie Sowietom.

 • student_zebrak

  Oceniono 20 razy 14

  ta ustawa jest sprzeczna z prawem polskim
  tyle w temacie
  nikt nie neguje zwrotu wlascicielom lub prawowitym spadkobiercom, w jednakowej formie Polakom i Zydom
  majatek pozostawiony wskutek smierci wlascicieli przechodzi na wlasnosc Skarbu Panstwa, wszystko
  co zrobi sad, gdy o te sama wlasnosc beda sie ubiegac rozne organizacje?
  Czy prawo ma dotyczyc 100% Zydow, czy takze spolonizowanych w jakiejs czesci?
  Rzad i Polacy powinni powiedziec Amwerykanom - sp... nie wasza sprawa.
  Wcale sie nie zdziwie wzrostowi nastrojow anty-zydowskich i anty-amerykanskich.
  Czas skierowac Polske w strone partnerow europejskich. Z interesami z USA wyjdziemy jak Zablocki na mydle.

 • agzum

  Oceniono 25 razy 13

  "Nie ma stałych przyjaciół, ani stałych wrogów. Są stałe interesy"

  "Kochajmy się jak bracia, a rozliczajmy się jak Żdzi"

 • maaac

  Oceniono 24 razy 12

  A o to jak naprawdę w Polsce działa przedsiębiorstwo holocaust:

  warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,22747646,sto-milionow-na-jeden-cmentarz.html

  >>>W ekspresowym tempie Sejm przegłosował wczoraj ustawę przekazującą aż 100 mln zł niewielkiej prywatnej fundacji. Ma remontować cmentarz Żydowski przy ulicy Okopowej. Opozycja nie kryje zdziwienia, bo nawet sejmowi prawnicy nie zdążyli przeczytać uważnie ustawy.<<<

  >>>Fundację powołał i kieruje nią Michał Laszczkowski, były działacz młodzieżówki PiS.<<<

  Ktoś zaskoczony?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX