Minister z PiS powołał się na konstytucję. "Tego nie było od 2 lat!" Powód?

Krzysztof Brejza z PO jest znany z dociekliwości jeśli chodzi o nagrody wypłacane za rządów PiS. Napotkał jednak niespodziewane problemy. Jeden z ministrów zaskoczył posła nie tyle odmową ujawnienia nagród, co jej uzasadnieniem.

Krzysztof Brejza z PO nie odpuszcza w sprawie nagród - najpierw na tapecie były nagrody dla ministrów rządu PiS, teraz poseł wziął się za ich bliskich współpracowników. Zapytał o nagrody przyznane pracownikom gabinetu politycznego Henryka Kowalczyka (ministra środowiska, który zastąpił Jana Szyszkę).

PiS powołuje się na konstytucję ws. nagród

Odpowiedź? Minister tłumaczy, że nie może udzielić informacji ze względu na konstytucję. "Informuję, że ujawnienie wysokości nagród poszczególnych pracowników gabinetu politycznego ministra stanowiłoby naruszenie dóbr osobistych oraz prawa do prywatności, o których mowa w rozdziale II konstytucji" - można przeczytać w piśmie Henryka Kowalczyka.

I dalej:

Zakres obowiązków członków gabinetu politycznego obejmuje zadania o charakterze doradczym, a zatem nie nosi on znamion sprawowania funkcji publicznej.

A więc konkluzja jest taka, że i informacja o nagrodach nie ma "waloru informacji publicznej".

"Tego nie było od 2 lat! Wreszcie PiS powołuje się na Konstytucję RP! Utajniając nagrody dla Gabinetu Politycznego w Min. Środowiska" - skomentował odpowiedź ministra poseł Krzysztof Brejza.

Czytaj też: Prezes Kaczyński będzie zły. W resorcie rolnictwa też wypłacili hojne nagrody za 2017 rok

Minister Kowalczyk, powołując się ustawę zasadniczą, miał zapewne na myśli art. 47 konstytucji, który stanowi, że "każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym".

NSA: członkowie gabinetu pełnią funkcję publiczną

Tymczasem warto przypomnieć, że 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał skargę Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, której informacji co do wynagrodzenia w gabinecie politycznym nie chciało udzielić Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Sąd uznał wówczas, że "członkowie gabinetu, jako najwyżsi urzędnicy ministerstwa, mają realny, a nie tylko hipotetyczny, wpływ na kształtowanie kierunku działań naczelnego organu administracji publicznej". Dalej w uzasadnieniu NSA możemy przeczytać:

Dla uznania członka gabinetu politycznego ministra za osobę pełniącą funkcję publiczną wystarczy, aby uczestniczył on w sposób bezpośredni lub pośredni w realizowaniu zadań należących do kompetencji ministra, a taką właśnie rolę ustrojową przypisał temu podmiotowi ustawodawca.
Więcej o:
Komentarze (95)
Nagrody w rządzie PiS. Minister środowiska nie ujawni nagród
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 51 razy 45

  Złodziej powołuje się na Konstytucję bo mu przeszkadzają kraść - paradne ...

 • def11

  Oceniono 47 razy 41

  A prywatnymi pieniędzmi im płacisz panie Kowalczyk, czy publicznymi ?!

  PS. Konstytucja to nie karta menu z której wybieracie sobie co wam pasuje, zresztą jak potwierdził w wyroku NSA, nieudolnie.

 • krynolinka

  Oceniono 52 razy 40

  Nie wycierajcie sobie zdradzieckich mord konstytucją..

 • radon13

  Oceniono 33 razy 27

  No to PO ma następną Kampanię bilboardową ! Ale się głupio podłożył.

 • justas32

  Oceniono 31 razy 25

  Znajdzie się kij na kaczy ryj - nazywa się wybory ...

 • perowskit

  Oceniono 24 razy 22

  to bardzo proste Panie Ministrze. Państwowe pieniądze to i informacja jawna. Jak będzie Pan im wypłacał swoje prywatne pieniądze to może pan chronić tą informację przed podatnikami, ale jak na razie Ministerstwo nie jest pańskie tylko SUWERENA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX