"Dlaczego pan Kurski nie pozwolił na emisję raportu?" Macierewicz skarży się u Rydzyka na TVP

Były szef MON Antoni Macierewicz w Radiu Maryja skrytykował prezesa TVP Jacka Kurskiego. Przypomniał, że Telewizja Polska nie relacjonowała prezentacji raportu technicznego podkomisji smoleńskiej. "Są takie siły, które popierają stanowisko rosyjskie" - stwierdził Macierewicz.

Szef podkomisji smoleńskiej i były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz był gościem programu "Rozmowy niedokończone" w Telewizji Trwam i Radiu Maryja. Macierewicz odniósł się do kwestii raportu technicznego, który podkomisja zaprezentowała 11 kwietnia.

- Raport końcowy będzie dopiero za jakiś czas. W zakresie stwierdzenia przyczyny rozbicia samolotu i przyczyny śmierci ta praca jest już wiarygodna i orzeczenie jednoznaczne, nie widzę możliwości, by zostało uchylone lub zmienione - stwierdził były szef MON.

Macierewicz dodał jednak, że "są różne trudności, są różne kłopoty". Miał tu na myśli fakt, że Telewizja Polska nie relacjonowała konferencji podkomisji smoleńskiej na żywo, a w "Wiadomościach" TVP ukazała się jedynie lakoniczna informacja.

- Nie rozumiem, dlaczego i zadaję to pytanie publicznie: dlaczego pan prezes Kurski nie pozwolił na emisję tego raportu w telewizji? (...) Raport ma olbrzymie znaczenie dla Polski, do dzisiaj telewizja publiczna go nie opublikowała. Była bezpośrednia relacja prywatnych stacji, czy takich jak TV Trwam, nie było telewizji publicznej - oburzał się szef podkomisji smoleńskiej.

Jak dodał, wrogowie podkomisji "przyjęli to z radością". - Odczytali to jednoznacznie jako odcięcie publicznej telewizji od raportu państwowej komisji, którą kieruję - powiedział.

- Jestem głęboko przekonany, że telewizja publiczna jednak ten raport opublikuje, w innym wypadku musiałbym rzeczywiście przyznać rację, że doszło do jakiejś rekonfiguracji sytuacji, że oto nie można już mówić o prawdzie w sprawie smoleńskiej - podkreślił.

Według Macierewicza brak publikacji raportu w TVP oznaczałby, że "są takie siły, które popierają stanowisko rosyjskie".

Rydzyk z Macierewiczem o wnukach

Na początku audycji w rozmowie uczestniczył również dyrektor Radia Maryja Tadeusz Rydzyk.

- Tylko przyszedłem po to, żeby wyrazić szacunek panu ministrowi, w imieniu wielu, wielu słuchaczy to czynię, życzę szczęść Boże, wielu sił dla służby najjaśniejszej Rzeczpospolitej i posługi prawdzie. Za to dziękuję panie ministrze, za wszystko, co pan dotąd zrobił, robi i oby dalej. Pozdrawiam też bardzo serdecznie dzielną żonę i rodzinę całą, córkę, zięcia, wnuki - mówił Rydzyk.

Macierewicz odpowiedział, że wnuków ma czworo. - Najmłodszy właśnie skończył rok dwa tygodnie temu, Ignacy. Najstarszy, Franciszek, ma 16 lat, dzielny chłopak, Antonina i wreszcie Emilia - wyliczał były szef MON.

- Pięknie. Gratuluję, że pan ma taką córkę i takiego zięcia. Otwarci na życie - odpowiedział Tadeusz Rydzyk.

 

Raport techniczny podkomisji smoleńskiej

Podkomisja smoleńska, badająca przyczyny katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku, zaprezentowała 11 kwietnia raport techniczny.

Przewodniczący zespołu Antoni Macierewicz poinformował, że przyczyną śmierci pasażerów rządowego tupolewa, była silna eksplozja w kadłubie maszyny. Do wybuchu miało jego zdaniem dojść też w lewym skrzydle.

Przewodniczący podkomisji pytany, czy eksplozja to efekt zamachu stwierdził, że ustalanie takich faktów nie należy do zadań zespołu. Antoni Macierewicz podkreślił, że w raporcie nie ma ani słowa o zamachu, bo do takich wniosków mogą dojść jedynie organy ścigania.

Teorie podkomisji Antoniego Macierewicza są regularnie krytykowane i podważane przez doświadczonych ekspertów, zajmujących się badaniem katastrof lotniczych, m.in. dr. Macieja Laska. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

ZOBACZ TAKŻE: Macierewicz odtrąbił "anulowanie" raportu Millera. Prof. Żylicz: To absolutnie nic nie znaczy >>>