O czym Donald Tusk rozmawiał z Putinem na molo w Sopocie? "Dość dokładnie pamiętam tę rozmowę"

Rozmowa Donalda Tuska z Władimirem Putinem na molo w Sopocie nadal jest tematem spekulacji i dociekań. Tusk tłumaczył się z niej w czasie przesłuchania w warszawskim sądzie. Nie wszystkich przekonał.

Donald Tusk spotkał się z Władimirem Putinem na sopockim molo w 2009 roku. Obecny prezydent, a ówczesny premier Rosji przybył do Polski z okazji 70-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej. O czym rozmawiali? Ten wątek pojawił się w czasie dzisiejszego przesłuchania Donalda Tuska.

Rozmowa Tusk - Putin na molo w 3 językach

Były premier Polski zdradził szczegóły rozmowy przeprowadzonej z Władimirem Putinem. Określił ją mianem "czysto kurtuazyjnej". 

- Na spotkaniu na molo - o czym już wielokrotnie publicznie mówiłem - spotkaniu, które trwało kilka minut, rozmawialiśmy o sprawach czysto kurtuazyjnych - opisał Donald Tusk.

Dość dokładnie pamiętam tę rozmowę, bo była bardzo krótka

- opowiadał. Konwersację bez tłumacza Tusk z Putinem prowadzili na przemian po rosyjsku, niemiecku i angielsku ze względu na – jak to nazwał szef Rady Europejskiej – "możliwości językowe".

Donald Tusk opisał, że z molo w Sopocie pokazywał Władimirowi Putinowi plażę, po której biega i swój dom. Z kolei ówczesny premier Rosji miał wyznać, że "cierpi" z powodu zbyt dużej ilości ochrony, która towarzyszy mu nawet w mieszkaniu. - I to mniej więcej wyczerpało cały temat naszej rozmowy - podsumował spotkanie na molo Tusk.

W taką wersję - podawaną kolejny raz przez Tuska - nie uwierzyła część komentatorów.

- Rzadko komentuję takie sprawy, ale kompletnie nie wierzę w bajeczki o tematach rozmowy Tusk-Putin na molo. Popatrzcie na zdjęcia - miny, gestykulacja. Kompletnie się to nie zgadza z wersja o radosnych pogwarkach o joggingu i narzekaniem na zbytnią ochronę - skomentował dziennikarz "Do Rzeczy", Piotr Gursztyn. 

Wojciech Mucha z "Gazety Polskiej Codziennie" ułożył wierszyk:

"Poszedłem z Wową na molo
Był pełen relaks bośmy rozmawiali solo
Rozmowa była poza narodu kontrolą
Więc niech się pytający o nią dziś pierd..ą".

Czego dotyczyło przesłuchanie Donalda Tuska?

Donald Tusk składał 23 kwietnia zeznania przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Wystąpił jako świadek w procesie ws. niedopełnienia obowiązków przy organizacji przelotu Lecha Kaczyńskiego do Katynia. Oskarżonym jest m.in. Tomasz Arabski, ówczesny szef kancelarii premiera.

Donald Tusk podkreślił, że nie planował wspólnej wizyty z Lechem Kaczyńskim w Katyniu. Powiedział, że politycy nie mogą wpływać na decyzje techniczne dotyczące lotów samolotami i on sam nie zajmował się logistyczną stroną wizyt. Za ich organizację odpowiadali urzędnicy z jego kancelarii, MSZ i z innych resortów. Donald Tusk uznał też, że Lech Kaczyński „forsował bardzo samodzielną aktywność zagraniczną”, której często nie konsultował z rządem.

Wzruszająca chwila: papież Franciszek błogosławi dziecko z samochodu

Więcej o:
Komentarze (157)
O czym Donald Tusk rozmawiał z Putinem w Sopocie?
Zaloguj się
 • Gazeta Reader

  Oceniono 44 razy 34

  Hej prawacy - nic na Pana Tuska nie znajdziecie. Możecie go cmoknąć w krocze. Wizytę organizował sobie Lechu, z całą premedytacją nie angażując Premier. Skutek widzielismy. A o czym Pan Tusk rozmawiał z Putinem? Powiedzial i tyle. Gęba w kubeł

 • pi.mi

  Oceniono 38 razy 32

  Najlepsi byli oskarżyciele posiłkowi...
  Ja pie*****ę - 8 lat się szykowali żeby go "przesłuchać" a pytania z dudy :-)))))
  To już nie chodzi kto miał rację, itd... Intelektualnie - dno :-)
  Mecenas w śmiesznych okularach - podobnie.

  Generalnie - Tusk rozjechał smoleńskie hieny czołgiem. Tyle że w białych rękawiczkach.
  Ale powodu do dumy też nie ma - bo i co to był za przeciwnik... Bardziej z tych żałosnych ;-)

 • calmy

  Oceniono 31 razy 25

  Jasełka. Istnieje list z Kancelarii Prezydenta do Kancelarii Premiera w którym Prezydent informował o tym że nie życzy sobie wtrącania się KPRM w jego wizytę przedwyborczą. Za organizację odpowiadali Sasin i Duda.
  Tuskowi zarzuca się (Mazurek) że kłamał w sprawie wspólnego lotu, którego z całego serca pragnął Kaczyński. Ja natomiast pamiętam, że Kaczyński swoich wizyt zagranicznych z nikim nie ustalał próbując robić "swoją" politykę zagraniczną wg. wytycznych brata. Nawet na europejskie szczyty latali osobno i bili się tam o miejsce przy zdjęciu i krzesło. To nie Tusk ten teatr rozpoczął. . Oskarżanie go obecnie o to że nie zmienił osobiście oleju w silniku samolotu i nie zapiął Lechowi pasów i nie założył śliniaczka jest żałosne. Wszyscy w Polsce wiedzą kto podjął decyzję o lądowaniu bez warunków i że ma na imię Jarosław.

 • klarneta8

  Oceniono 19 razy 15

  Panie premierze TUSK,ja bym powiedziala; ''mowilismy o ladnych dziewczynach''

 • freud1

  Oceniono 17 razy 13

  Rozmowa Tuska z Putinem blaknie wobec rozmowy wiezy z tutka. Szczegolnie z "terrain ahead, pull up!!!" versus "smialo, zmiescisz sie" i "bedziemy probowac do skutku".

 • hefajstos1

  Oceniono 20 razy 12

  Przesłuchujący Tuska ośmieszyli się nie pierwszy raz.

 • def11

  Oceniono 17 razy 11

  - robimy ? - Tusk
  - robimy - Putin
  - ale jak ? uzbierałem w wiaderkach trochę mgły - Tusk
  - mgła będzie dobra, ale dla pewności bomba - Putin
  - ale jak będzie mokro to lont zgaśnie - Tusk - dobra, mam piłę jeszcze z ZPT , to może skrzydło..
  - to robimy - Putin

 • polakadam

  Oceniono 18 razy 10

  Andron Świrynowicz znowu odleciał. Jego stan wyraźnie się pogarsza.
  "Według Antoniego Macierewicza,z dokumentów, które zostały w tej sprawie zebrane, ewidentnie wynika, że decyzję o rozdzieleniu wizyty podjął osobiście pan Tusk, wspólnie z panem Putinem."
  .........
  Czyżby nie czytał dokumentów że to prezydent niewielki był organizatorem pechowej wycieczki.....?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX